Jak spersonalizować wiersz polecenia w systemie Windows 10

Wiersz polecenia jest jedną z najpotężniejszych funkcji systemu Microsoft Windows. Używamy go do wykonywania mniej lub bardziej skomplikowanych działań związanych z systemem, rozwiązywania różnych problemów itp. Zwykle to narzędzie jest używane przez doświadczonych użytkowników systemu Windows, ale istnieje wiele działań, które przeciętni użytkownicy mogą również wykonać.

Ta funkcja ma również jeden z najprostszych interfejsów użytkownika w całym ekosystemie Windows. Wynika to głównie z tego, że użytkownicy nie przywiązują dużej uwagi do projektu wiersza polecenia, ale skupiają się na tym, co potrafi. Interfejs i funkcje wizualne wiersza polecenia można jednak zmienić, więc jeśli znudzi Ci się standardowy, czarny interfejs wiersza polecenia, możesz go spersonalizować.

Jak zmienić wygląd wiersza polecenia w systemie Windows 10

Aby spersonalizować wiersz polecenia w systemie Windows 10 i dowolnej innej wersji systemu Windows, wystarczy otworzyć go jako administrator i wprowadzić jego właściwości. Tam możesz zmienić kolor czcionki, rozmiar czcionki, kolor tła, układ i wiele innych.

Aby otworzyć wiersz polecenia jako administrator i uzyskać dostęp do sekcji Właściwości, wykonaj następujące czynności:

  1. Kliknij prawym przyciskiem myszy Menu Start, i idź do Wiersz polecenia (Administrator)
  2. Teraz kliknij prawym przyciskiem myszy pasek tytułu Wiersza polecenia i wybierz Nieruchomości.

Po otwarciu okna Właściwości możesz dostosować wiersz polecenia według własnego uznania. Znajdziesz Opcje, Czcionka, Układ, i Zabarwienie okna, w których można zmieniać różne funkcje i funkcje wizualne. Zobaczmy, co oferuje okno Właściwości wiersza polecenia, karta po karcie.

Pierwsza zakładka to Opcje patka. Tutaj możesz dostosować rozmiar kursora i zmienić różne opcje tekstu. Możesz włączyć tryb szybki, tryb wstawiania, zawijanie tekstu i inne. Możesz również przejść do starszej konsoli, która jest poprzednią wersją wiersza polecenia. Aby zobaczyć zmiany między starszą wersją konsoli, sprawdź ten artykuł.

prersonalize-command-prompt1

Dalej jest Okno czcionek. Jak sama nazwa wskazuje, w tym oknie możesz zmienić rodzinę czcionek i rozmiar konsoli. Po zmianie rozmiaru czcionki okno wiersza polecenia również się zmieni. Dostępne są jednak tylko dwie rodziny czcionek: Consolas i Lucida Console. W tym oknie możesz także ustawić pogrubioną czcionkę.

prersonalize-command-prompt2

Na Okno układu, możesz zmienić rozmiar okna, rozmiar bufora ekranu i pozycję okna. Ale te opcje nie są tak ważne, ponieważ można zmienić rozmiar systemu Windows ręcznie za pomocą myszy.

prersonalize-command-prompt3

I wreszcie Karta Kolory pozwala wybrać różne kolory dla konsoli. Możesz wybrać kolor tła, kolor tekstu, kolor tekstu wyskakującego i kolor tła wyskakującego. Wybór nowego koloru dla wiersza polecenia może być odświeżeniem, ponieważ prawdopodobnie przyzwyczaiłeś się do standardowego czarno-białego środowiska. Możesz nawet zmienić krycie okna, aby niemal wtopić się w tło.

prersonalize-command-prompt4

Proszę bardzo, choć te modyfikacje są dość niewielkie, nadal można nadać Wierszowi polecenia osobisty akcent. Nie ma tak wielu opcji personalizacji, głównie dlatego, że Microsoft wyobrażał sobie, że Wiersz polecenia jest najpotężniejszym narzędziem w systemie Windows, a nie najładniejszym.

Czy korzystasz z osobistego dostosowania wiersza polecenia na swoim komputerze? A może wolisz tradycyjny wygląd? Powiedz nam w komentarzach.

Link do głównej publikacji