Przegrzanie laptopa w systemie Windows 10? Sprawdź te 4 rozwiązania

Laptopy wymieniają wiele cech komputerów stacjonarnych na mobilność. Oprócz wyraźnie zmniejszonych możliwości sprzętowych, układ chłodzenia jest najczęstszą wadą, z jaką użytkownik laptopa będzie się zetknął przez lata użytkowania. Dowiesz się, kiedy przegrzanie stanie się problemem, ponieważ laptop nagle się wyłączy, aby zapobiec krytycznemu uszkodzeniu elementów sprzętowych. Tak było w przypadku starszych urządzeń i nadal dotyczy to laptopów z systemem Windows 10.

Aby rozwiązać ten powszechny problem, który może spowodować wiele poważnych problemów, jeśli zostanie zaniedbany, przygotowaliśmy listę kilku, że tak powiem, wskazówek, które powinny pomóc Ci rozwiązać ten problem. Dlatego na wypadek przegrzania laptopa z systemem Windows 10 zapoznaj się z instrukcjami, które przedstawiliśmy poniżej.

Jak rozwiązać problem przegrzania laptopa w systemie Windows 10

 1. Sprawdź sprzęt i wyczyść laptopa
 2. Użyj podkładki chłodzącej
 3. Ogranicz procesy o wysokiej intensywności
 4. Śledź temperaturę procesora w czasie rzeczywistym

1: Sprawdź sprzęt i wyczyść laptopa

Najpierw rzeczy pierwsze. W morzu powiązanych ze sobą problemów, na które wpływa zarówno oprogramowanie, jak i sprzęt, przegrzanie jest prawie wyłącznie problemem sprzętowym. Łatwo jest ustalić, czy laptop się przegrzewa, czy coś innego jest kwestionowane. Jeśli laptop nagle się wyłączy w trakcie bardzo intensywnej sesji gry i nie włączy się przez około 10 minut — przegrzewa się. Jeśli jego spód jest bardzo gorący w dotyku — przegrzewa się.

 • Gdy masz pewność, że problemem jest przegrzanie, zalecamy sprawdzenie powiązanego sprzętu. Jeśli nie masz narzędzi do pracy (właściwie śrubokręt to właściwie wszystko, czego potrzebujesz), zabierz laptopa do serwisu. Szerokie narażenie na wysokie temperatury pracy może całkowicie zniszczyć wiele elementów, poczynając od dysku twardego i płyty głównej. A ich wymiana nie jest tak tania jak w systemach stacjonarnych. Nie zapomnij także o utracie danych, która w większości jest jeszcze wyższą ceną do zapłaty.

  Jeśli rzeczywiście masz odpowiedni śrubokręt, wyłącz komputer i zdejmij tylną obudowę. Wyjmij wentylator chłodzący i wyczyść go delikatnie. Możesz użyć mokrej szmatki, aby usunąć cały kurz i zanieczyszczenia. Od wewnątrz na zewnątrz użyj sprężonego powietrza, aby wyczyścić kratkę ochronną. Następnie możesz delikatnie usunąć rurkę chłodzącą i wyczyścić ją. Wreszcie, jeśli możesz zdobyć pastę termiczną, zrób to. Zastosuj delikatnie (wystarczy ziarno ryżu) i równomiernie nałóż na górną powierzchnię procesora. Możesz użyć do tego karty bankowej.

  Potem powinieneś już iść. Istnieją jednak alternatywne sposoby ograniczenia przegrzania laptopa.

  2: Użyj podkładki chłodzącej

  Nie pozwól nikomu oszukać, że jest to rozwiązanie problemu przegrzania. Podkładki chłodzące są fajne (przepraszam za kalambur), ale będą dostępne tylko po to, by ulepszyć zintegrowany system chłodzenia. Ponieważ nie można dodać wentylatorów wewnętrznych do laptopów, zewnętrzne będą w porządku. Nie należy jednak pomijać wyżej wymienionych kroków, ponieważ podkładka chłodząca jest tak samo funkcjonalna jak zintegrowany system chłodzenia.

  • Istnieje wiele różnych systemów chłodzenia, różniących się mocą i wyglądem. Niemniej jednak, niezależnie od tego, jaką wybierzesz podkładkę chłodzącą, powinna ona obniżyć temperaturę laptopa o kilka stopni, zmniejszając prawdopodobieństwo przegrzania w tym procesie. Pamiętaj tylko, aby nie zamykać radiatora laptopa na spodzie. Jeśli nie stać Cię na podkładkę chłodzącą, możesz umieścić pod nią wszystko (książka jest dobrym przykładem), aby umożliwić swobodny wlot powietrza na dole.

   3: Ogranicz procesy o wysokiej intensywności

   Niektóre laptopy są specjalnie zaprojektowane do gier, a niektóre nie. Laptopy do gier mają zaimplementowany większy i lepszy system chłodzenia. Ich sprzęt jest znacznie lepiej przystosowany do grania, ponieważ laptopy nie są w swojej pierwotnej formie dobrze ugruntowanymi platformami do gier. Tak więc, nawet jeśli możesz grać w jedną lub dwie gry na swoim laptopie innym niż do gier, pamiętaj, aby robić to przez ograniczony czas.

   Kiedy zobaczysz zmiany temperatury (fizyczny dotyk powinien dać dobry pomysł) lub gra zacznie się zawieszać, zrób sobie przerwę. To samo dotyczy wszystkich intensywnych i wymagających procesów.

   Aby rozwiązać problem związany z oprogramowaniem, możesz ograniczyć procesy w tle, szczególnie jeśli zdecydujesz się na zabawę w trybie Call of Duty. Aby to zrobić w systemie Windows 10, postępuj zgodnie z instrukcjami poniżej:

   1. Kliknij prawym przyciskiem myszy pasek zadań i otwórz Menadżer zadań.przegrzanie laptopa w systemie Windows 10
   2. Wybierz Uruchomienie patka.
   3. Wyłącz wszystkie niepotrzebne programy aby uniemożliwić im rozpoczęcie pracy z systemem.przegrzanie laptopa w systemie Windows 10
   4. Uruchom ponownie komputer i poszukaj zmian w aktywności CPU / RAM w Menedżerze zadań.

   4: Śledź temperaturę procesora w czasie rzeczywistym

   Wreszcie, mimo że istnieje duża szansa, że ​​nie będziesz w stanie śledzić temperatury procesora graficznego, możesz przynajmniej śledzić odczyty procesora. Aby to zrobić, będziesz potrzebować jednego z programów innych firm, takich jak Speed ​​Fan. Po zainstalowaniu ta aplikacja daje dokładny wgląd w temperaturę procesora, co powinno wystarczyć, aby wiedzieć, kiedy pozwolić komputerowi odpocząć. Ponadto nie będziesz w stanie kontrolować niższej prędkości, ponieważ są one w większości konfigurowane przez wbudowane zasoby i są niedostępne dla użytkownika.

   • Oprócz wentylatora prędkości możesz korzystać z różnych narzędzi, a my umieściliśmy je w tym artykule. Warto więc rzucić okiem. Po uzyskaniu odpowiedniego narzędzia do monitorowania temperatury łatwo będzie określić, kiedy należy zostawić laptopa i pozwolić mu nieco ostygnąć.

    Że należy to zrobić. Jeśli nadal masz problemy, zalecamy skontaktowanie się z odpowiedzialnym działem wsparcia (jeśli Twój laptop jest nadal objęty gwarancją) lub zabranie go do naprawy. Tak czy inaczej, nie używaj go, jeśli ciągle się zamyka, ponieważ jest to pewien skrót do znacznie większych problemów.

    Nie zapomnij podzielić się swoimi przemyśleniami na ten temat lub zadać pytanie lub dwa w sekcji komentarzy poniżej. Z przyjemnością Ci pomożemy.

Link do głównej publikacji