Porównanie Windows 7 i Windows 8: Stare i nowe

Jeśli nadal zastanawiasz się, jakie są różnice między Windows 7 i Windows 8, to nadszedł czas, aby temu zaradzić, ponieważ przygotowaliśmy przewodnik pokazujący, co zostało ulepszone w Windows 8 w porównaniu do Windows 7

Windows 8, najnowszy system operacyjny wydany przez Microsoft, ten, który przenosi flagę Microsoft na nieznane wody i obiecuje zapewnić nową erę komunikacji mobilnej i komputerowej.

Oczywiście, jak każdy produkt, otrzymał dobre recenzje i złe uwagi.

Niektórzy wciąż zastanawiają się, czy nowy sposób, w jaki zmierza Microsoft, nie jest tym, czego chcą użytkownicy. W końcu nowy system operacyjny ma całkowicie odnowiony interfejs użytkownika oraz wiele nowych ulepszeń i funkcji.

Pomimo wszystkich nowych aspektów systemu Windows 8, niektórzy nadal chcą przejść na starszą wersję, Windows 7, system operacyjny, który istnieje od 2009 roku i udowodnił swoją wartość raz po raz. Który z nich jest najlepszy w bezpośredniej walce, czy nowy Windows 8 wyjmie Windows 7?

A może stary pokona nowy? Zobaczmy, jak potoczy się ta bitwa pokoleń i kto zostanie koronowany na króla Microsoft.

Chcesz zmienić system z Windows 10 na Windows 7 lub 8? Ten poręczny przewodnik zapewnił Ci wsparcie!

Windows 8 vs Windows 7

Windows 7 vs. Windows 8

Ponieważ pierwszą rzeczą, którą użytkownicy zobaczą podczas instalowania systemu Windows 8, jest nowy nowoczesny interfejs użytkownika i inne ulepszenia wizualne, najpierw przyjrzymy się zmianom na powierzchni, a później zagłębimy się w wydajność i inne ulepszenia niższego poziomu, które Microsoft wdrożył w ich nowym systemie operacyjnym.

Porównanie krok po kroku ujawni, który system operacyjny jest lepszy na każdym poziomie operacji, a kiedy to zrobimy, porównamy wyniki. A teraz zacznijmy!

1. Wygląd i funkcjonalność

personalizacja

Windows 7 nie zbłądził z wyglądu, do którego byliśmy przyzwyczajeni.

Chociaż otrzymał kilka ulepszeń w stosunku do swojego poprzednika, Windows Vista (jednego z bardziej śmieciowych systemów operacyjnych Microsoftu), trzymał się szerokich linii i każdy, kto na niego spojrzał, zorientowałby się od samego początku, że był to system operacyjny Microsoft.

To samo nie dotyczy systemu Windows 8. Wydawało się, że Microsoft wyrzucił starsze oprogramowanie z okien (wyciągnąć go z „okien”?) I wprowadził całkowicie odnowiony interfejs użytkownika.

Wcześniej omówiliśmy wszystkie główne ulepszenia wizualne, które system Windows 8 wprowadza do tabeli w naszym artykule „Pierwsze kroki w systemie Windows 8”.

Zwycięzca: To bardzo osobista decyzja, z których każda ma inne zdanie na temat tego, który z nich wygląda najlepiej, ale jeśli chodzi o innowacje, powiedziałbym, że Windows 8 jest tutaj zwycięzcą.

Szukasz najlepszych pakietów skórek dla systemu Windows 10 dla systemu Windows 7, 8? Oto najlepsze opcje.

2. Eksplorator Windows

8-29-2011 windows8explorer

W Windows 7 Eksplorator Windows był czymś, na co nikt nie zwracał uwagi.

Było to medium dla każdej akcji, którą zrobiłbyś na swoim komputerze, i do tego czasu było praktycznie niezmienione, zachowując prawie ten sam aspekt od Windows 95.

Otrzymał kilka ulepszeń, ale nic tak nie przyciąga wzrok, że nazwalibyśmy to dużą poprawą.

Po raz kolejny historia zmienia się w systemie Windows 8. Jednym z najbardziej uderzających ulepszeń wprowadzonych przez system Windows 8 jest wstążka eksploratora. To tutaj znajdują się wszystkie różne narzędzia do formatowania i przeglądania, dzięki czemu są one bardziej dostępne.

Inne aktualizacje eksploratora można zobaczyć w nowym Menedżerze zadań i oknie kopiowania / przenoszenia.

Z drugiej strony jedna zmiana sprawiła, że ​​użytkownicy zastanawiają się, dlaczego Microsoft zrobiłby coś takiego: usunęli Kulę początkową.

Zwycięzca: Nie sądzę, żeby ktokolwiek miałby problem z Windows 8, który odbierze nagrodę tutaj. Eksplorator Windows zdecydowanie stał się bardziej użyteczny i ma świetny aspekt.

3. Inne elementy

Chociaż Windows 7 ma stare elementy, do których wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni, prezentują się na szczycie. Działają tak, jak powinny, funkcje wizualne są niesamowite (w porównaniu do innych wcześniejszych wersji).

Ale poza tym nie ma tu wiele innowacji, w przeciwieństwie do Windows 8.

Microsoft wdrożył kilka nowych elementów, które czynią Windows 8 naprawdę wyjątkowym: pasek Charms. Ten element występuje w całym systemie Windows 8 i pozwala użytkownikom przeszukiwać komputery lub wykonywać inne zadania.

Jest to nieco zamiennik dla początkowej kuli, ale opinie różnią się, jak dobrze może wykonać to zadanie.

Zwycięzca: Dla tych, którzy wolą pasek Charms, Windows 8 byłby tutaj zwycięzcą, ale niektórzy mogą chcieć użyć starej kuli początkowej, a dla nich Windows 7 jest wciąż na dobrej drodze.

4. Personalizacja

wygrać 8 vs wygrać 7

Windows 7 miał kilka świetnych funkcji personalizacji. Umożliwiając dodanie więcej niż jednego tła pulpitu, zmieniłyby się one automatycznie.

Możesz także dodać przezroczystość do okien i gadżetów na pulpicie. Wszystkie te niesamowite funkcje sprawiły, że Windows 7 był świetnym systemem operacyjnym i oferował wiele opcji dostosowywania.

Windows 8 ma kilka nowych funkcji, ale także upuścił niektóre stare funkcje. Na przykład masz teraz cały Panel personalizacji, z którego możesz zmieniać aspekty wizualne systemu operacyjnego Windows.

Ponadto Microsoft usunął gadżety pulpitu i funkcje przezroczystości okien.

Zwycięzca: Nie mogę być tutaj subiektywny, brak przejrzystości okien jest czymś, co Microsoft powinien był wdrożyć, więc zwycięzcą jest Windows 7.

5. Elementy zintegrowane

ustawienia systemu Windows 8 pc

Windows 7 nie miał wielu zintegrowanych programów od samego początku. Tylko zwykłe narzędzia Windows i Internet Explorer, które wyznaczyliśmy jako najlepszą przeglądarkę internetową do pobierania innych przeglądarek.

Ale o to chodzi, a największym problemem było to, że nie był to prosty sposób na pobranie innych programów. To powiedziawszy, spójrzmy na to, co jego konkurent ma do zaoferowania.

Windows 8, od samego początku ma fabrycznie zainstalowane wiele aplikacji. Oczywiście Internet Explorer wciąż tam jest, ale nie jest tak duży jak wcześniej. Ale co jest najlepszą funkcją: Sklep Windows.

Tutaj możesz pobrać aplikacje i zacząć. Znajdziesz tutaj prawie wszystkie aplikacje potrzebne do korzystania z systemu Windows.

Jedyną wadą jest to, że nadal musisz zainstalować wszystkie potrzebne programy w Eksploratorze Windows, ponieważ aplikacje są niezależne od pulpitu.

Zwycięzca: Windows 8

6. Przeprowadzka do chmur

Chociaż system Windows 7 miał pewne funkcje integracji z chmurą, można ich używać tylko wtedy, gdy ręcznie zainstalujesz usługi w chmurze, takie jak DropBox, Box.com lub inne usługi pamięci.

Jak widać, niewiele zintegrowanych opcji przechowywania w chmurze. Jest to nieco zrozumiałe, ponieważ po wydaniu systemu Windows 7 przechowywanie w chmurze nie było wielkim problemem.

Ale teraz tak jest, a Microsoft skorzystał z okazji, aby ulepszyć SkyDrive, który jest wstępnie zainstalowany w systemie Windows 8 i oferuje użytkownikom 7 GB miejsca.

Jest to świetna inicjatywa dla Microsoft, ponieważ w pewnym sensie pozostawali w tyle pod względem pamięci w chmurze, a wraz z Windows 8 SkyDrive integruje się płynnie.

Ponadto system Windows 8 umożliwia użytkownikom logowanie się do komputera przy użyciu konta Microsoft, które może zsynchronizować swoje ustawienia i inne informacje z serwerem oraz przygotować je dla nich, jeśli zdecydują się zresetować komputery.

Zwycięzca: Windows 8

Uporządkuj swoje dane za pomocą najlepszych osobistych rozwiązań do przechowywania w chmurze z tej nowej listy!

7. Kompatybilność

okna podwójnego monitora 8

Jeśli chodzi o system Windows 7, w zasadzie był on ograniczony do komputerów i laptopów. Nie dotyczy to jednak Windows 8.

Nowoczesny interfejs użytkownika został zaprojektowany specjalnie dla urządzeń z ekranem dotykowym, umożliwiając użytkownikom szybkie otwieranie programów i przeglądanie między nimi plików Jupr.

Ponadto obsługa wielu monitorów jest bardzo dobrze zaprojektowana i znacznie szybsza w konfiguracji.

Kompatybilność z ARM pozwala, aby Windows 8 działał już nie tylko na komputerach, ale także na urządzeniach mobilnych, co zapewnia lepszą kompatybilność między urządzeniami.

Ta pojedyncza funkcja jest prawdopodobnie najpotężniejszym aspektem, umożliwiając działanie systemu Windows na wielu urządzeniach.

Wydaje mi się, że pod tym względem Microsoft obejmuje wszystkie bazy i starają się wziąć udział w wyścigu na urządzenia mobilne, równolegle z Google i jego systemem operacyjnym Android oraz Apple z iOS.

Zwycięzca: Windows 8

8. Cena

Cena jest bardzo ważnym aspektem każdego urządzenia lub oprogramowania. I tu właśnie Windows 8 wywiera ostateczny cios na Windows 7. Microsoft pozwala każdemu użytkownikowi na aktualizację do Windows 8 za jedyne 40 USD (lub 70 USD w przypadku Windows 8 Pro).

To zdecydowanie zwiększy sprzedaż Microsoftu, a użytkownicy będą o wiele bardziej skłonni wydać tak mało i uzyskać tyle, niż wydać z kieszeni ponad 100 USD na kopię systemu Windows 7.

Zwycięzca: Windows 8

9. Wydajność

Pod względem wydajności wykorzystamy Windows 7 jako punkt wyjścia i porównamy różne aspekty każdego systemu operacyjnego.

Aby lepiej pokazać poprawę wydajności, która występuje w systemie Windows 8, ZDNet dokonał równoległego porównania systemów operacyjnych na tym samym komputerze i stworzył całkiem dobrą tabelę porównawczą, która wyraźnie pokazuje różnice między nimi.

Oto komputer testowy, na którym dokonano porównania:

 • Procesor Intel Core i7-2600K
 • Crucial 4GB DDR3 1600 (PC3 12800) RAM
 • EVGA 01G-P3-1460-KR GeForce GTX 560
 • Płyta główna GIGABYTE GA-Z77MX-D3H
 • Dysk twardy Western Digital Caviar Black WD1002FAEX 1 TB
 • CORSAIR Enthusiast Series TX650 V2 650W zasilacz

Po zakończeniu testów i uzyskaniu wyników oto, co ujawnił test:

Test-wydajność-szybkość-Windows-8-i-Windows-7

Windows 8 ma szybszy czas uruchamiania niż Windows 7, a także działa nieco lepiej w testach porównawczych. Chociaż z perspektywy gier są mniej więcej takie same.

Różnice pojawiają się, gdy spojrzymy na inne statystyki dwóch systemów operacyjnych. Jak widać na poniższych wykresach, system Windows 8 wykonuje znacznie szybciej określone zadania, takie jak czas kopiowania, kompresja plików oraz szybkość uruchamiania lub zamykania.

Oto wyniki testu porównawczego, dzięki czemu możesz sam się przekonać:

Test-wydajność-szybkość-Windows-8-i-Windows-7

Te statystyki są oczywiście oparte na testach w warunkach laboratoryjnych, więc mogą nie dotyczyć wszystkich.

Mogą również zależeć od systemu i ilości informacji przechowywanych na dysku twardym oraz liczby zainstalowanych programów.

Bechmark-Windows7-vs-windows-8

Ale niezależnie od tego, co mówią liczby, z własnego doświadczenia mogę zaświadczyć, że Windows 8 jest szybszy niż Windows 7 na wielu różnych poziomach, ale nie mogę powiedzieć, że Windows 7 też jest zbyt wolny.

Zwycięzca: Windows 8

Szukasz najlepszego oprogramowania do monitorowania wydajności komputera? Oto nasze najlepsze typy.

10. Wymagania systemowe

Chociaż nie sądzę, aby ktokolwiek kiedykolwiek wcześniej sprawdzał wymagania systemowe systemu operacyjnego, musimy wziąć to pod uwagę do celów tego artykułu.

System Windows 7

 • 1 GHz lub szybszy 32-bitowy (x86) lub 64-bitowy (x64)
 • 1 GB RAM (32-bit) lub 2 GB (64-bit)
 • Miejsce na dysku twardym: 16 GB (32-bit) lub 20 GB (64-bit)
 • Urządzenie graficzne DirectX 9 ze sterownikiem WDDM 1.0 lub nowszym

Windows 8

 • Procesor: 1 gigaherc (GHz) lub szybszy z obsługą PAE, NX i SSE2
 • Pamięć RAM: 1 GB (32-bit) lub 2 GB (64-bit)
 • Miejsce na dysku twardym: 16 GB (32-bit) lub 20 GB (64-bit)
 • Karta graficzna: urządzenie graficzne Microsoft DirectX 9 ze sterownikiem WDDM

Zatem z punktu widzenia wymagań oba nie różnią się. Oba wymagają do pracy tych samych komponentów, więc nie będziemy mieć tutaj zwycięzcy. Oczywiście, oprócz procesorów x86, Windows 8 oferuje wsparcie dla procesorów ARM.

Zwycięzca: Wiązanie

Szybkie podsumowanie

Przeglądarka_1

Po zapoznaniu się ze wszystkimi zaletami i wadami każdego systemu operacyjnego, Twoja decyzja z pewnością będzie łatwiejsza, ale aby dać ci jeszcze jedną dodatkową rękę, oto kilka najważniejszych wydarzeń bitwy:

Profesjonaliści Windows 7

 • znajomy interfejs z przyciskiem Start i menu Start
 • lepsze personalizowanie funkcji (przynajmniej moim zdaniem)

Wady systemu Windows 7

 • mniejsza ogólna prędkość, od uruchamiania do kopiowania / przenoszenia
 • słaba integracja z chmurą
 • brak kompatybilności między urządzeniami
 • wyższa cena

Profesjonaliści Windows 8

 • ulepszona funkcjonalność
 • zgodność z projektami ARM
 • szybciej
 • wiele nowych funkcji

Wady systemu Windows 8

 • brakuje początkowej kuli i menu Start
 • brak możliwości dezaktywacji Modern UI

Uruchamianie liczb

Omówiliśmy więc wszystkie najważniejsze aspekty, sprawdziliśmy wszystkie funkcje i zdecydowaliśmy, kto zwycięży w każdej kategorii.

Zanim zaczniemy dodawać, będziemy musieli poczynić kilka uwag: w aspekcie rozważymy losowanie, ponieważ każdy z nich ma inny wygląd i dlatego będą się podobać innym osobom.

Zobaczmy, kto wygra najwięcej punktów:

Windows 7 zdobywa punkty za aspekt, różne elementy, personalizację i wymagania, więc dostaje ogólny wynik 4/10
Windows 8 ma na swojej stronie aspekt, Eksplorator Windows, inne elementy, zintegrowane usługi, usługę przechowywania w chmurze, zgodność, cenę, wydajność i wymagania.

To w sumie bardzo bardzo dobry wynik 9/10.

Ale czy ten wynik jest zaskakujący? Powiedziałbym „nie” i byłoby zaskoczeniem, gdyby było inaczej. Windows 8 to przecież „nowy i ulepszony” system operacyjny.

Szkoda tylko, że nie nauczyli się więcej o nas użytkownikach komputerów. To prawda, że ​​dla urządzeń z ekranem dotykowym ten system operacyjny będzie absolutnie niesamowity i zapewni użytkownikom wiele wspaniałych funkcji.

Aktualizacja — Windows 10: uaktualnić czy nie?

Po uruchomieniu systemu Windows 10 wielu użytkowników było bardzo sceptycznych.

W rzeczywistości myśleli, że to Windows 8 + tradycyjne menu Start i Cortana. Mimo to od momentu premiery system Windows 10 udowodnił, że warto go zaktualizować.

Najlepsze komponenty z Windows 7 i Windows 8 są zawarte w systemie Windows 10.

Istnieje wiele funkcji dodanych do systemu Windows 10, które mogą przesuwać non-upgrade’a ponad krawędź:

 • Dodano nowe funkcje do Cortany: pytania o spotkania, informacje o locie i inne, bezpośrednio z ekranu blokady
 • Dodano interfejs API Ink — oznacza to, że użytkownicy rysików nie muszą już wymyślać algorytmów pisma ręcznego i gestów, ponieważ mogą pracować bezpośrednio w swoich aplikacjach
 • Rozszerzenia Edge — teraz przeglądarkę można dostosować za pomocą rozszerzeń takich jak Chrome lub Firefox (jeszcze lepiej niż IE z Windows 7)

Windows 10 a poprzednie wersje

Podczas gdy wersje Windows 7, 8 i 8.1 zostały opłacone, ich użytkownicy mogą przejść na system Windows 10 bez żadnych kosztów. Nawet jeśli są tacy, którzy twierdzą, że nie jest już darmowy — możesz to zrobić za darmo, po prostu sprawdź nasz artykuł.

Innym ważnym powodem aktualizacji do systemu Windows 10 i pozostawienia poprzednich wersji jest wsparcie oferowane przez Microsoft: firma ogłosiła, że ​​system Windows 10 będzie obsługiwany dłużej niż jakakolwiek z wersji 7,8 lub 8.1.

Inne powody, dla których system Windows 10 jest bardziej elastyczny niż poprzednie wersje:

 • Daje DirectX 12 — ważne oprogramowanie dla każdego prawdziwego gracza
 • Uniwersalna kompatybilność z aplikacjami — nowe aplikacje ze Sklepu Windows będą działać na dowolnym urządzeniu
 • Możliwość strumieniowego przesyłania gier z Xbox One
 • Wiele komputerów stacjonarnych — użyteczne oddzielenie przestrzeni roboczej od osobistej
 • Dodano kilka funkcji bezpieczeństwa, takich jak Device Guard (blokuje niepodpisane oprogramowanie i aplikacje) lub Windows Hello (obsługa biometryczna);

Więcej argumentów i informacji można znaleźć w następujących tytułach:

— Udział w rynku systemu Windows 10 przyćmił system Windows 7 w październiku 2017 r

— Udziały w rynku Windows 7 spadają poniżej 40 procent, a Windows 10 przejmuje kontrolę

— Windows 8 vs Windows 10: Warto uaktualnić?

Dolna linia

Jeśli teraz jest czas, w którym chciałeś zobaczyć ostatecznego zwycięzcę, przykro mi cię rozczarować.

Wybór systemu operacyjnego jest w dużej mierze oparty na osobistej opcji. Jeśli chcesz polegać wyłącznie na wynikach testu porównawczego i chcesz, aby system operacyjny płonął szybko, to Windows 8 jest dla Ciebie.

Ponadto, jeśli spojrzymy tylko na funkcje, które oferuje, Windows 8 ma większe naczynie z zabawkami niż Windows 7, więc byłby to rozdział, w którym również bierze nagrodę.

Jednak niektóre z jego zmian wizualnych mogą nie podobać się wszystkim (w tym mnie), a ponieważ system operacyjny został zaprojektowany dla interfejsów ekranu dotykowego bardziej niż na zwykłych komputerach, widzę, że wielu nadal trzyma się systemu Windows 7 przez jakiś czas.

Decyzja należy do Ciebie: który wolisz?

Czy wybierasz system Windows 7 czy Windows 8? A teraz, kiedy uruchomiono także Windows 8.1 i 10, jak to zmienia twoje zdanie, czy raczej będziesz trzymać się dobrego systemu Windows 7?

Link do głównej publikacji