Pobierz i zainstaluj Windows Media Encoder na Windows 10

Z biegiem lat Microsoft wypuścił wiele świetnych i przydatnych narzędzi, ale niestety rozwój niektórych narzędzi musiał zostać anulowany. Jednym z tych narzędzi jest Windows Media Encoder, a ponieważ Microsoft już nie rozwija tego narzędzia, postanowiliśmy go wypróbować i sprawdzić, czy działa w systemie Windows 10.

Jak zainstalować i używać Windows Media Encoder na Windows 10?

Windows Media Encoder to darmowy koder multimediów, który pozwala konwertować i nagrywać zarówno audio, jak i wideo na żywo. To narzędzie koduje wideo przy użyciu Windows Media Video w wersji 7, 8 lub 9. Jeśli chodzi o dźwięk, ta aplikacja używa Windows Media Audio w wersji 9.2 lub wersji 10. Pamiętaj, że używanie wersji 10 wymaga zainstalowania specjalnych kodeków.

Windows Media Encoder obsługuje kodowanie dwuprzebiegowe w celu poprawy jakości treści na żądanie. Inną przydatną funkcją tego narzędzia jest zmienna przepływność, która może być używana w sekwencjach szybkiego ruchu w celu zapewnienia najwyższej jakości. Ta aplikacja obsługuje kodowanie skryptowe za pomocą pliku VBScript wmcmd.vbs, umożliwiając użytkownikom kodowanie dużej liczby plików multimedialnych.

Aby zainstalować program Windows Media Encoder w systemie Windows 10, wykonaj następujące czynności:

 1. Pobierz Windows Media Encoder. Pamiętaj, aby wybrać wersję pasującą do twojego systemu operacyjnego.
 2. Znaleźć WMEncoder właśnie pobrany plik i uruchom go.
  plik instalacyjny kodera-systemu Windows
 3. Wyświetli się ekran powitalny Instalatora. Kliknij Kolejny.
  windows-media-encoder-install-next
 4. Przeczytaj umowę licencyjną, wybierz Akceptuję warunki Umowy licencyjnej i kliknij Kolejny.
  windows-media-encoder-i-accept
 5. Wybierz folder instalacyjny i kliknij Kolejny.
  windows-media-encoder-folder instalacyjny
 6. Kliknij zainstalować przycisk, aby rozpocząć instalację.
  Windows-Media-Encoder-Install-Button
 7. Poczekaj na zakończenie instalacji.
  Windows-Media-Encoder-Postęp instalacji
 8. Po zakończeniu instalacji kliknij koniec.
  Windows-Media-Encoder-Finish-Button
 • Po zakończeniu procesu instalacji możesz uruchomić Windows Media Encoder, klikając jego skrót.

  Windows-Media-Encoder-skrót

  Po uruchomieniu aplikacji pojawi się okno Nowa sesja. Stąd możesz wybierać spośród kilku predefiniowanych ustawień predefiniowanych lub możesz stworzyć własną sesję niestandardową.

  windows-media-encoder-session-start

  Jeśli zdecydujesz się stworzyć własną sesję, możesz zmienić szeroki zakres opcji, w tym źródła audio i wideo, wyjście, współczynnik kompresji itp.

  windows-media-encoder-encoder-session-properties

  Wybierając określone ustawienie wstępne, uruchomisz Kreatora nowej sesji. W naszym przykładzie użyliśmy ustawienia przechwytywania audio lub wideo, a kreator ustawień pozwalał nam wybierać pomiędzy różnymi źródłami audio i wideo. Ponadto istnieje możliwość skonfigurowania źródła audio i wideo.

  Windows-Media-Enkoder-Nagrywanie-1

  Po wybraniu źródła wybieramy katalog docelowy.

  Windows-Media-Enkoder-Nagrywanie-2
  Następnie musisz wybrać metodę dystrybucji. Wybierając dowolną z tych opcji, Windows Media Encoder automatycznie zastosuje określone ustawienia kodowania.

  Windows-Media-Enkoder-Nagrywanie-3

  Ponadto istnieje możliwość zmiany ustawień jakości i kodowania.

  Windows-Media-Enkoder-Nagrywanie-4

  Teraz wystarczy wprowadzić względne informacje dotyczące nagrania, takie jak tytuł, nazwisko autora i opis. Na koniec musisz tylko przejrzeć swoje ustawienia przed rozpoczęciem nagrywania.

  Windows-Media-Enkoder-Nagrywanie-5

  Aby rozpocząć nagrywanie, kliknij przycisk Rozpocznij kodowanie.

  Windows-Media-Encoder-Start

  Podczas sesji nagrywania zobaczysz wszystkie niezbędne informacje, takie jak pozostające miejsce na dysku, obciążenie procesora itp.

  windows-media-encoder-nagrywanie-na żywo

  Windows Media Encoder jest idealny, jeśli planujesz nadawać zawartość, a dzięki wbudowanej funkcji nagrywania ekranu to narzędzie jest świetne, jeśli chcesz utworzyć samouczek wideo.

  Oprócz Windows Media Encoder dostępne są jeszcze dwie aplikacje. Pierwszym z nich jest Windows Media Stream Editor, który pozwala dodawać pliki źródłowe oraz miksować i dopasowywać odbiorców.

  Windows-Media-Encoder-Editor-Stream-Editor

  Kolejnym narzędziem jest Windows Media Profile Editor i za pomocą tego narzędzia można edytować zarówno profile audio, jak i wideo. Po edycji określonego profilu możesz go wyeksportować i utworzyć dla Ciebie zupełnie nowy profil.

  Windows-Media-Encoder-Editor-Profile-Editor

  Mimo że ostatnia wersja tego oprogramowania została wydana na początku 2003 roku, z przyjemnością informujemy, że Windows Media Encoder działa bez żadnych problemów w systemie Windows 10.

Link do głównej publikacji