Napraw błąd Windows 10 przy drugim uruchomieniu i dokończ aktualizację

Błąd systemu Windows 10 podczas drugiego rozruchu zwykle występuje, jeśli aktualizacja się nie powiedzie, dlatego warto zrozumieć, w którym momencie błąd wystąpił podczas aktualizacji.

Idealnie, proces aktualizacji składa się z czterech faz:

  • Downlevel, który działa w źródłowym systemie operacyjnym, więc błędy aktualizacji zwykle nie są widoczne.
  • SafeOS, w którym występują błędy z powodu problemów ze sprzętem i oprogramowaniem układowym lub oprogramowania do szyfrowania dysków innych niż Microsoft.
  • Pierwsze uruchomienie, gdzie awarie są rzadkie i zwykle spowodowane przez sterowniki urządzeń
  • Druga faza rozruchu (faza rozruchu OOBE), w której system działa pod docelowym systemem operacyjnym z nowymi sterownikami, a awarie są spowodowane oprogramowaniem antywirusowym lub sterownikami filtrów.

W drugiej fazie rozruchu wyświetlany jest ekran Witamy w systemie Windows 10, skonfigurowane preferencje i wyświetlony monit o zalogowanie się do systemu Windows 10. Niektóre kody błędów, które pojawiają się podczas fazy aktualizacji, mają postać 0xC1900101 (kod wyniku) z kodem rozszerzenia 0x4000D, więc zwraca się do ciebie jako 0xC1900101-0x4000D.

Błąd Windows 10 podczas drugiego rozruchu może również wystąpić z powodu uruchomienia aktualizacji na małej ilości miejsca na dysku, niekompatybilnych lub nieaktualnych sterowników, oprogramowania zabezpieczającego, które jest w konflikcie z Windows 10, niekompatybilnego BIOS-u, kontrolerów HDD, karty NIC lub procesora, uruchamiania z VHD lub od Windows do Go, działający w trybie inspekcji lub kompilacja hosta jest kompilacją etapową lub kompresją niestacjonarną.

Jeśli pojawi się błąd systemu Windows 10 w drugiej fazie rozruchu, podczas aktualizacji wypróbuj poniższe rozwiązania i sprawdź, czy pomogą rozwiązać problem.

POPRAWKA: Błąd Windows 10 przy drugim uruchomieniu

  1. Wstępne szybkie poprawki
  2. Sprawdź Menedżera urządzeń pod kątem błędów
  3. Wykonaj reset systemu
  4. Uaktualnij za pomocą pliku ISO systemu Windows 10
  5. Użyj oprogramowania analizatora sterowników

1. Wstępne szybkie poprawki

Poniższe kroki mogą rozwiązać większość błędów systemu Windows 10 w problemach z drugim uruchomieniem (uaktualnieniem):

  • Usuń sprzęt zewnętrzny, np. Stacje dokujące i urządzenia USB
  • Sprawdź wszystkie dyski twarde pod kątem błędów i spróbuj naprawić. Aby automatycznie naprawić dyski twarde, otwórz wiersz polecenia z podwyższonym poziomem uprawnień, przełącz się na dysk, który chcesz naprawić, i wpisz chkdsk / F. Konieczne będzie ponowne uruchomienie komputera, jeśli naprawiany dysk twardy jest również dyskiem systemowym. Naprawa rozpocznie się automatycznie na dysku twardym i pojawi się monit o ponowne uruchomienie urządzenia.
  • Przywróć i napraw pliki systemowe, wpisując następujące polecenia w wierszu polecenia z podwyższonym poziomem uprawnień: exe / Online / Cleanup-image / Restorehealth i sfc / scannow. Operacje polecenia mogą potrwać kilka minut.
  • Zaktualizuj system Windows, aby wszystkie dostępne zalecane aktualizacje zostały zainstalowane, i upewnij się, że komputer został ponownie uruchomiony, aby dokończyć instalację aktualizacji.
  • Odinstaluj oprogramowanie antywirusowe firm innych niż Microsoft. Możesz użyć Windows Defender do ochrony podczas aktualizacji. Po zweryfikowaniu informacji o zgodności można ponownie zainstalować aplikacje antywirusowe po aktualizacji.
  • Odinstaluj całe oprogramowanie dodatkowe.
  • Zaktualizuj oprogramowanie układowe i sterowniki.
  • Upewnij się, że Pobierz i zainstaluj aktualizacje (zalecane) jest akceptowany na początku procesu aktualizacji.
  • Jeśli używasz dysku twardego SCSI, upewnij się, że masz dostępne sterowniki urządzenia pamięci masowej na thumbdrvie i jest on podłączony. Podczas instalacji systemu Windows 10 kliknij przycisk Niestandardowa opcja zaawansowana i użyj Polecenie Załaduj sterownik aby załadować odpowiedni sterownik dla napędu SCSI. Jeśli to nie zadziała, a instalacja nadal nie powiedzie się, rozważ przejście na dysk twardy oparty na IDE. Wykonaj czysty rozruch i spróbuj ponownie.
  • Jeśli aktualizujesz za pomocą pliku .ISO, rozłącz się z Internetem podczas instalacji, jeśli jesteś podłączony przez LAN (Ethernet) lub Wi-Fi, wyłącz oba i spróbuj ponownie.
  • W przypadku aktualizacji za pośrednictwem usługi Windows Update, gdy pobieranie osiągnie 100%, odłącz się od internetowej sieci LAN (Ethernet) lub Wi-Fi i kontynuuj instalację. Jeśli to nie zadziała, spróbuj użyć pliku .ISO, aby zaktualizować, jeśli to możliwe.
  • Jeśli masz połączenie z domeną, przełącz się na konto lokalne
  • Sprawdź, czy masz co najmniej 16 GB wolnego miejsca na aktualizację do 32-bitowego systemu operacyjnego lub 20 GB dla 64-bitowego systemu operacyjnego.

Jeśli to nie pomoże, wypróbuj poniższe rozwiązania.

  • Przeczytaj także: Poprawka: błąd aktualizacji Windows 10 0xc1900201

2. Sprawdź Menedżera urządzeń pod kątem błędów

  • Kliknij prawym przyciskiem Start i wybierz Menadżer urządzeń

Błąd systemu Windows 10 przy drugim uruchomieniu

  • Poszukaj dowolnego urządzenia z żółtym wykrzyknikiem obok, rozwijając każdą kategorię, aby sprawdzić tę ikonę zagrożenia
  • Kliknij prawym przyciskiem myszy nazwę urządzenia z żółtym znakiem i wybierz Zaktualizuj oprogramowanie sterownika lub Odinstaluj poprawić błędy

Jeśli to nie pomoże, wypróbuj następne rozwiązanie.

3. Wykonaj reset systemu

Wykonanie resetu pozwala wybrać pliki, które chcesz zachować lub usunąć, a następnie ponownie zainstalować system Windows. Oto jak zacząć:

  • Kliknij Początek
  • Kliknij Ustawienia

Błąd systemu Windows 10 przy drugim uruchomieniu

  • Kliknij Aktualizacja Bezpieczeństwo

Błąd systemu Windows 10 przy drugim uruchomieniu

  • Kliknij Poprawa w lewym okienku

Błąd systemu Windows 10 przy drugim uruchomieniu

  • Kliknij Zresetuj ten komputer

Błąd systemu Windows 10 przy drugim uruchomieniu

  • Kliknij Rozpocznij i wybierz opcję albo Zachowaj moje pliki, Usuń wszystko lub Przywróć ustawienia fabryczne

Uwaga: wszystkie twoje pliki osobiste zostaną usunięte, a ustawienia zresetowane. Wszystkie zainstalowane aplikacje zostaną usunięte, a tylko wstępnie zainstalowane aplikacje dostarczone z komputerem zostaną ponownie zainstalowane.

Jeśli to nie pomoże, wypróbuj następne rozwiązanie.

  • Przeczytaj także: Poprawka: Windows Upgrade Assistant utknął przy instalacji 99%

4. Uaktualnij za pomocą pliku ISO systemu Windows 10

Pobierz oficjalne nośniki ISO dla systemu Windows 10 z firmy Microsoft, a następnie wykonaj następujące czynności:

  • Kliknij prawym przyciskiem Start i wybierz Wiersz polecenia (administrator)

Błąd systemu Windows 10 przy drugim uruchomieniu

Zatrzymaj BITS, Cryptographic, MSI Installer i Windows Update Services, wpisując następujące polecenia:

Net Stop Wuauserv 

net stop cryptSvc

bity stop netto  

net stop msiserver (naciśnij klawisz Enter po każdym wpisanym poleceniu)

  • Zmień nazwę Dystrybucja oprogramowaniaCatroot2 Możesz to zrobić, wpisując następujące polecenia w wierszu polecenia. Naciśnij klawisz „ENTER” po wpisaniu każdego polecenia:
  • ren C: \ Windows \ SoftwareDistribution SoftwareDistribution.old
  • ren C: \ Windows \ System32 \ catroot2 Catroot2.old
  • Uruchom ponownie Instalator BITS, kryptograficzny, MSIUsługi Windows Update. W tym celu wpisz następujące polecenia w wierszu polecenia. Naciśnij Enter po każdym wpisanym poleceniu:

 net start wuauserv

 net start cryptSvc

 bity początkowe netto

net start msiserver

Rodzaj Wyjście Wiersz polecenia aby go zamknąć, a następnie ponownie uruchom komputer.

Jeśli to nie pomoże, wypróbuj następne rozwiązanie.

  • PRZECZYTAJ TAKŻE: Aktualizacja systemu Windows 10 przez WSUS utknęła na poziomie 0% [FIX]

5. Użyj oprogramowania analizatora sterowników

Możesz również pobrać oprogramowanie do analizy sterowników ze strony producenta komputera, aby zobaczyć, które najnowsze sterowniki nie zostały zainstalowane, takie jak mikroukład, BIOS, dysk twardy i inne.

Przed pobraniem oprogramowania analizatora sterowników i indywidualną instalacją sterowników usuń wszystko w folderze C: \ Windows \ SoftwareDistribution \ Download, pobierz plik ISO dla systemu operacyjnego Windows 10, wypal obraz na dysku DVD, który dekompresuje plik ISO na dysku ( DVD) i zainstaluj z dysku w poprzedniej wersji systemu Windows kliknij plik instalacyjny na dysku DVD i zaakceptuj aktualizacje pobierania.

Po wykonaniu tych czynności odinstaluj oprogramowanie zabezpieczające i aktywuj program Microsoft Defender (domyślna ochrona antywirusowa firmy Microsoft), aby komputer nie był narażony na ataki z Internetu.

Na koniec pobierz każdy sterownik osobno i zainstaluj je, a następnie uruchom ponownie instalację systemu Windows 10.

Daj nam znać, które z tych rozwiązań zadziałały, zostawiając komentarz w poniższej sekcji.

Link do głównej publikacji