Microsoft działa na oprogramowaniu dla serwerów opartych na ARM

Według najnowszej historii Bloomberga, Microsoft pracuje nad wersją swojego oprogramowania dla komputerów serwerowych, które działają na chipach opartych na technologii ARM Holdings. Dowiedz się więcej o tym poniżej.
serwer oparty na ramieniu Microsoft
Microsoft chce być mniej zależny od Intela, uruchamiając swoje oprogramowanie na serwerach opartych na ARM. Według niektórych osób zaznajomionych ze sprawą wydaje się, że Microsoft ma testową wersję systemu Windows Server, która już działa na serwerach opartych na ARM.
CZYTAJ WIĘCEJ: Sprzedaż powierzchni Microsoft osiąga prawie 1 miliard USD, iPad jest wyzwaniem

W tej chwili jednak Microsoft nie zdecydował, czy udostępnić oprogramowanie na rynku, czy nie. Microsoft ma obecnie system operacyjny serwera do użytku z procesorami opartymi na technologii Intel X86, ale wersja Windows Server oparta na ARM może pomóc w zakwestionowaniu dominacji Intela.

ARM jest znany ze swojej dominacji w układach scalonych do telefonów komórkowych, a Intel do procesorów używanych w serwerach działających na układach osobistych. Wcześniej HP i inne duże firmy technologiczne sugerowały, że układy oparte na ARM mają miejsce w serwerach, ponieważ mogą wprowadzać innowacje w zakresie oszczędności energii i ceny.

Hewlett-Packard ma obecnie wersję swojego serwera Moonshot działającego na procesorach ARM firmy Applied Micro Circuits Corp. Jednym z powodów, dla których wczesne układy serwerowe oparte na ARM nie były w stanie konkurować z produkowanymi przez Intela procesorami, ponieważ brakowało im niezbędnych podstawowych możliwości na serwerach i nie było nawet wystarczającego oprogramowania.

Mówi się, że serwery ARM są energooszczędne w hiperskalowych centrach danych; tak więc, gdy ARM próbuje dać Intelowi chipy serwera, Intel robi to samo na urządzeniach mobilnych. A jeśli serwery ARM okażą się naprawdę dobrą alternatywą, to wersja systemu Windows Server dla ekosystemu stanowiłaby świetną alternatywę Microsoft dla Linuksa.

Tak więc, jeśli Surface RT oparty na ARM był całkiem niezły, może Microsoft może odnieść większy sukces z serwerem opartym na ARM.

Link do głównej publikacji