Laptopy z funkcją śledzenia wzroku: ich aplikacje i zastosowana technologia

Świat komputerów stale się rozwija, wprowadzając nowe innowacje sprzętowe i każdego dnia opracowując coraz bardziej inteligentne oprogramowanie. Laptopy z funkcją śledzenia wzroku są jedną z takich technologii, która rośnie zainteresowanie.

Są to laptopy wyposażone w wysokiej jakości czujniki sprzętowe składające się z niestandardowych komponentów i zaawansowanej optyki. To raczej elitarna definicja laptopów z funkcją śledzenia wzroku.

W tym artykule zagłębimy się w temat laptopów z funkcją śledzenia wzroku, a tym samym poznamy pojęcie śledzenia oczu, technologię, która się za nim kryje oraz aplikacje do śledzenia wzroku na laptopach. Powinno to również pomóc nam rozbić i uprościć, czym tak naprawdę są laptopy z funkcją śledzenia wzroku.

Mamy nadzieję, że do końca tego artykułu będziemy lepiej rozumieć pojęcie śledzenia wzroku, które dotyczy laptopów i ich wielu potencjalnych zastosowań.

Zrozumienie laptopy z funkcją śledzenia wzroku

Śledzenie oczu to badanie, rejestracja i pomiar punktu widzenia lub ruchu oczu względem głowy. Ogólnie rzecz biorąc, spojrzenie odnosi się do miejsca, w którym się patrzy, a konkretnie do miejsca, w którym koncentrują się oczy.

Śledzenie wzroku na laptopach jest zatem procesem elektronicznego lokalizowania miejsca, na którym skupiają się oczy osoby, która patrzy na ekran laptopa. Oczy muszą oczywiście trwać w rozsądnym czasie.

Podobnie, śledzenie wzroku na laptopach może być rozumiane jako rejestrowanie ruchów oczu, gdy oczy patrzą na przedmiot, linie tekstu lub inne bodźce wzrokowe na ekranie laptopa lub podążają za nim.

Dane śledzenia wzroku gromadzone na laptopach umożliwiają teraz obiektywne kwalifikowanie uwagi człowieka w czasie rzeczywistym i monitorowanie, kiedy i gdzie skupia się wzrok.

  • Przeczytaj także: 3 najlepsze oprogramowanie do kontroli wzroku na PC

Jak śledzenie wzroku stosuje się w laptopach

Aby wdrożyć śledzenie wzroku na laptopie, musimy najpierw wyposażyć go w urządzenie do śledzenia wzroku, które jest sprzętem działającym jako urządzenie wejściowe do interakcji człowiek-komputer. Eye tracker umożliwia rejestrowanie i pomiar pozycji i ruchów oczu.

Eye tracker składa się z czujników (kamery i zaawansowanych projektorów mikro bliskiej podczerwieni (NIR)) oraz algorytmów przetwarzania obrazu. Urządzenia śledzące oko wykorzystują koncepcję zwaną powszechnie odbiciem rogówki źrenicy (PCCR). Projektory bliskiej podczerwieni (NIR) służą do tworzenia wzoru odbicia bliskiej podczerwieni (NIR) na oczach.

Wygenerowane światło bliskiej podczerwieni (NIR) jest kierowane w stronę środka oka (źrenicy), powodując widoczne odbicia w rogówce (najbardziej zewnętrzny element optyczny oka). Obrazy o wysokiej częstotliwości klatek i wzory odbicia są rejestrowane i śledzone przez małe cyfrowe kamery wideo lub kamerę internetową (kamerę internetową).

Aparaty cyfrowe, które są zamontowane na ekranie laptopa (monitor podłączony) lub są wbudowane w monitor, można konfigurować i ustawiać pod kątem, aby przechwytywać cyfrowe obrazy śledzące wzrok na wysokości oczu.

Kamery internetowe są bardziej dostępne i mogą być używane zamiast wbudowanych kamer monitorujących, ale nie zapewniają tego samego poziomu dokładności, co urządzenia śledzące na podczerwień.

Oprogramowanie do śledzenia wzroku

Ostatnim elementem technologii wykonania laptopa z funkcją śledzenia wzroku jest warstwa aplikacji, która jest oprogramowaniem do śledzenia wzroku, które rejestruje i analizuje obrazy cyfrowe zarejestrowane przez urządzenie do śledzenia wzroku.

Algorytmy przetwarzania obrazu znajdują określone szczegóły w oczach i wzorach odbicia oraz wykorzystują technologiczną interpretację strumienia obrazów generowanych przez czujniki, aby obliczyć punkt patrzenia oka na ekranie laptopa.

Bezpłatne, otwarte lub komercyjne oprogramowanie do śledzenia wzroku, kompatybilne z różnymi urządzeniami do śledzenia wzroku lub sprzętem do śledzenia wzroku od dostawców takich jak Tobii, SMI, Eye Tech, Eye Tribe, GazePoint, jest dostępne u zewnętrznych dostawców oprogramowania.

Dokładne i niezawodne oprogramowanie do śledzenia wzroku, umożliwiające śledzenie zarówno w świetle bliskiej podczerwieni (NIR), jak i widmie widzialnym. Oprogramowanie umożliwia kompleksową analizę danych, która pomaga w badaniach wizualnych i podejmowaniu decyzji przez człowieka.

Aplikacje laptopów z funkcją śledzenia wzroku

Technologia śledzenia wzroku staje się coraz bardziej zaawansowana z dnia na dzień. Istnieją teraz narzędzia do śledzenia wzroku, które nie tylko ustalają dokładnie, na czym skupiają się oczy, ale mogą także określać obecność, uwagę, senność, sumienność lub inne stany psychiczne osoby siedzącej przed laptopami.

Otwiera to drzwi do wielu ekscytujących aplikacji do laptopów z funkcją śledzenia wzroku. Widzieliśmy nawet dużych programistów, takich jak Microsoft, którzy skaczą, by zastosować tę technologię. Istnieje nawet obsługa trackerów oka w systemie Windows 10.

Bardziej dostępna technologia dla osób niepełnosprawnych fizycznie

Technologię śledzenia wzroku można stosować zamiast myszy komputerowej lub touchpada. Teraz pozwala także osobom z poważnymi niepełnosprawnościami fizycznymi na korzystanie z poleceń komputerowych, do których w innym przypadku potrzebowałaby klawiatury.

Na przykład osoby dotknięte stwardnieniem zanikowym bocznym (zwanym także ALS lub „chorobą Lou Gehriga”), które mają porażenie mięśni dobrowolnych lub utraciły głos, ale mogą poruszać oczami, mogą korzystać z technologii śledzenia wzroku, aby lepiej współdziałać z komputery.

Stwardnienie zanikowe boczne (ALS) jest szybko postępującą i śmiertelną chorobą nerwowo-mięśniową, która charakteryzuje się zwyrodnieniem wybranej grupy komórek nerwowych i neuronów ruchowych w mózgu i rdzeniu kręgowym.

Utrata neuronów ruchowych prowadzi do porażenia mięśni dobrowolnych. Ale ogólnie jest niewielkie uszkodzenie mózgu lub zmysłów. Technologia śledzenia wzroku umożliwia zatem osobom cierpiącym na ALS korzystanie z komputerów dzięki logowaniu z włączonym okiem, pisaniu w trybie głośnomówiącym i innym narzędziom umożliwianym przez tę technologię.

Lepsza jakość danych z badań konsumenckich

Technologie śledzenia wzroku mogą być również wykorzystywane na wiele ekscytujących sposobów przez sprzedawców cyfrowych. Technologia ta umożliwia teraz webmasterom i innym sprzedawcom cyfrowym lepszy sposób na poznanie interakcji użytkowników z mediami cyfrowymi.

Możemy na przykład wydedukować, co bardziej przyciąga uwagę użytkowników podczas przeglądania stron internetowych, a także ich interakcji z produktami i reklamami.

Projektanci i właściciele stron internetowych mogą dokładnie wskazać obszary, na których muszą się skoncentrować, aby obniżyć współczynniki odrzuceń, wydłużyć czas wyświetlania strony i zoptymalizować konwersje. Wszystko to są dane, których konsumenci nie mogą dobrowolnie porzucić lub ujawnić w grupach fokusowych i innych tradycyjnych metodach badań konsumenckich.

Korzystając z informacji uzyskanych z analizy danych wykorzystanej przez oprogramowanie do śledzenia wzroku, możemy teraz potwierdzić, czy reklama jest rzeczywiście wyświetlana. Reklamodawcy mają teraz lepszą pozycję, aby określić, które typy reklam generują największe zainteresowanie.

Możesz wydedukować czas, w którym dana osoba patrzy na reklamę, co oznacza, że ​​reklama miała na nią jakiś wpływ. Możliwości dla reklamodawców i marketerów w zakresie wykorzystania mocy technologii śledzenia wzroku są zatem nieograniczone.

Istnieje jeszcze więcej ekscytujących aplikacji do technologii śledzenia wzroku w laptopach do gier. Dodaj do tego rosnący zakres oprogramowania do rozpoznawania twarzy, szybkie tempo wzrostu w świecie sztucznej inteligencji, a laptopy z funkcją śledzenia wzroku mogą wejść na masowy rynek wcześniej, niż nam się wydaje.

Ponieważ technologia śledzenia wzroku jest wciąż w fazie tworzenia, zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie będą kosztowne. Jednak wraz ze wzrostem zainteresowania technologią, jak powinno się sądzić po szybkim rozwoju innych technologii uczenia maszynowego, popyt również wzrośnie. Rosnące zapotrzebowanie powinno odpowiadać spadkowi kosztów wraz ze wzrostem zarówno producentów sprzętu, jak i programistów.

Link do głównej publikacji