Jak zarządzać wbudowanym monitorem użytkowania sieci w systemie Windows 10

System Windows 10 domyślnie monitoruje wykorzystanie przepustowości sieci przez aplikacje, co na dłuższą metę okazuje się bardzo pomocne.

Sprawdź, które aplikacje używają większości danych

Monitorowanie przepustowości sieci twoich aplikacji może pomóc w wykryciu złośliwego oprogramowania, które zużywa najwięcej zasobów. Jeśli używasz systemu Windows 10, nie musisz instalować złożonego oprogramowania, aby to zrobić: system operacyjny domyślnie śledzi wszystkie te informacje. Oto jak to sprawdzić:

  • Uruchom Ustawienia app
  • Kliknij Sieć i Internet
  • Wybierz Użycie danych
  • Kliknij Zobacz szczegóły użytkowania

Pojawi się okno z listą aplikacji posortowanych według przepustowości używanej w ciągu ostatnich 30 dni. Jeśli używasz innych typów połączeń (Wi-Fi lub Ethernet), możesz zobaczyć ich użycie osobno. Pamiętaj, że nie możesz zmienić okresu liczenia, ponieważ jest on zawsze ustawiony na „ostatnie 30 dni”.

Zresetuj użycie danych

Sordum, darmowy programista, uruchomił rozwiązanie o nazwie Zresetuj użycie danych, małe przenośne narzędzie, które pozwala wyczyścić statystyki użytkowania w dowolnym momencie.

Aby go uruchomić, po prostu kliknij Resetuj użycie danych, a liczba aplikacji zostanie ponownie ustawiona na zero.

Uruchomienie programu z wiersza poleceń za pomocą przełącznika / R — resetdu.exe / R — spowoduje zresetowanie statystyk systemu operacyjnego. Możesz skonfigurować zaplanowane zadanie systemu Windows, dzięki czemu będziesz mógł resetować licznik każdego dnia, tygodnia, miesiąca i tak dalej. Masz również przycisk Wykorzystanie danych do uruchomienia okna raportu.

Ta funkcja powinna była być już dostępna w systemie operacyjnym. Obecne podejście Microsoftu wygląda bardziej na usuwanie opcji konfiguracji niż dodawanie nowych, ale na szczęście Sordum wypełnia lukę w funkcjonalności.

Link do głównej publikacji