Jak włączyć i skonfigurować Kontrolowany dostęp do folderów w systemie Windows 10

W zeszłym miesiącu Microsoft ogłosił funkcję Kontrolowanego dostępu do folderów, która pozwoli użytkownikom kontrolować dostęp do niektórych folderów. Dzięki temu miejscu ransomware i inne odmiany złośliwego oprogramowania nie będą miały dostępu do chronionych folderów ani ich modyfikować.

Nowa funkcja pozwoli również administratorowi na dostęp do „folderu kontrolowanego” dla wybranych osób. Wiadomość jest taka, że ​​funkcja „Kontrolowanego dostępu do folderów” jest dostępna dla użytkowników systemu Windows 10.

Nie trzeba dodawać, że kontrolowany dostęp do folderów jest ważną funkcją, szczególnie gdy chcesz, aby twoje prywatne pliki były na wyciągnięcie ręki od atakujących. W tym segmencie przeprowadzimy Cię przez kroki niezbędne do skonfigurowania kontrolowanego dostępu do folderów.

Aktywuj i skonfiguruj kontrolowany dostęp do folderów w systemie Windows 10

  • Przejdź do menu Start i wpisz „Windows Defender Security Center” na pasku wyszukiwania
  • Możesz także przejść do menu „Windows Defender” i wybrać przycisk „Otwórz Centrum zabezpieczeń Windows Defender”.
  • Po otwarciu menu „Windows Defender Security Center” wybierz menu „Ochrona przed wirusami i zagrożeniami” z lewego paska. W następnym kroku wybierz „Wirus ustawienia ochrony przed zagrożeniami ”w oknie głównym.
  • Przewiń w dół, aż zobaczysz „Kontrolowany dostęp do folderu”, który można włączyć za pomocą przycisku przełączania.
  • Skonfiguruj „Kontrolowany dostęp do folderów”, wybierając „Chronione foldery”. Tutaj możesz wybrać wszystkie foldery, które chcesz chronić przed atakami.

Kontrolowany dostęp zawiera również opcję, która pozwala użytkownikom na dodanie do białej listy określonej aplikacji. W tym celu wybierz drugą opcję, która brzmi „Zezwól aplikacji przez kontrolowany dostęp do folderów”.

Dzięki temu aplikacja na białej liście będzie mogła modyfikować, edytować i dodawać / usuwać pliki z chronionych folderów.

Kontrolowany dostęp do folderów został przetestowany na niektórych typowych przykładach oprogramowania ransomware, takich jak Cyptomix, i na szczęście nowa funkcja chroniła chronione pliki przed atakiem.

Z drugiej strony oznacza to również, że niezabezpieczone foldery są narażone na ataki, a kontrolowany dostęp do folderów nie jest pełnowartościowym zamiennikiem pakietu zabezpieczeń przed złośliwym oprogramowaniem.

Link do głównej publikacji