Jak sprawdzić, czy komputer z systemem Windows obsługuje standard Miracast

Miracast to standard połączeń bezprzewodowych, który wyświetla zawartość z laptopów i smartfonów na projektorach lub telewizorach. Każdy wyświetlacz może działać jako odbiornik, o ile zasila on zgodny ze standardem Miracast.

Urządzenia obsługiwane przez Miracast

Zastosowana technologia wykorzystuje standard Wi-Fi Direct peer-to-peer wymagający określonych urządzeń do komunikacji. Użytkownicy mają do dyspozycji adaptery podłączone do portów USB lub HDMI w celu dodania urządzeń lub wyświetlaczy, które inaczej nie obsługują natywnie Miracast.

Miracast jest obsługiwany przez systemy Windows 8.1 i Windows 10. Dostępna jest również opcja dla programistów dodająca obsługę systemu Windows 7 za pośrednictwem Wi-Fi Direct. Android obsługuje także Miracast.

Większość najnowszych komputerów z systemem Windows 8.1 i 10 powinna go obsługiwać, co oznacza, że ​​użytkownicy mogą wyświetlać ekran na innym ekranie, takim jak telewizor.

Sprawdź, czy Twój komputer obsługuje Miracast

Możesz łatwo dowiedzieć się, czy komputer z systemem Windows 10 obsługuje Miracast, czy nie:

  • Stuknij klawisz Windows, wpisz connect, a następnie naciśnij Enter. Pojawi się komunikat „Urządzenie nie obsługuje Miracast, więc nie można wyświetlać go bezprzewodowo” lub „„ nazwa ”jest gotowa do połączenia bezprzewodowego”.

W przypadku systemu Windows 8.1 sytuacja będzie nieco inna. Możesz uruchomić DirectX Diag, aby uzyskać odpowiedź, ale może to nie być bardzo wiarygodne. Oto zalecane kroki:

  • Naciśnij klawisz Windows, wpisz dxdiag.exe i naciśnij klawisz Enter
  • Potwierdź każdy wyświetlony monit i poczekaj na zakończenie procesu skanowania
  • Wybierz Zapisz wszystkie informacje i wybierz lokalny katalog
  • Otwórz zapisany plik dxdiag.exe i zlokalizuj wpis Miracast

Karta sieci bezprzewodowej musi także obsługiwać funkcję Virtual Wi-Fi i Wi-Fi Direct. Będziesz potrzebować urządzenia obsługującego co najmniej NDIS 6.3, ponieważ Wi-Fi Direct został zaimplementowany w tej wersji.

Sterownik ekranu musi także obsługiwać WDDM 1.3 i Miracast. Jeśli twój sterownik jest zaktualizowany, wszystko powinno być w porządku. Oto, co musisz zrobić, aby dowiedzieć się:

  • Naciśnij klawisz Windows, wpisz PowerShell i naciśnij Enter
  • Użyj polecenia Get-NetAdapter | Wybierz Nazwa, NdisVersion, aby wyświetlić listę obsługiwanych NdisVersion dla każdej sieci
  • Upewnij się, że jest to co najmniej 6.3

W celu obsługi WDDM należy sprawdzić wcześniej zapisany dziennik diagnostyczny DxDiag. Wyszukaj WDDM, aby wyświetlić wersję pomocy technicznej.

Link do głównej publikacji