Dlaczego zegar komputera pozostaje w tyle i jak go naprawić

Czy Twój zegar komputerowy jest opóźniony? Problem prawdopodobnie już trwa. A teraz w końcu go masz i chcesz naprawić ten problem. Cóż, jest kilka powodów, dla których opóźnia się zegar komputera, które, podobnie jak poprawki, omówimy w tym artykule.

Oto dlaczego problem jest szczególnie irytujący. Za każdym razem, gdy uruchamiasz komputer, wydaje się, że czas znów się opóźnia. W rzeczywistości wydaje się, że zegar prawie się nie poruszył od ostatniego zamknięcia komputera.

Jeśli przeglądasz wiele stron internetowych w ramach pracy, może to być dość trudne, ponieważ niektóre witryny odmawiają ci dostępu, chyba że poprawisz datę i godzinę. Wkrótce komputer może zacząć zwracać błąd sumy kontrolnej CMOS podczas uruchamiania.

Również jeśli zależy Ci na utrzymaniu czasu na zegarze komputera, zegar, który się opóźnia, może spowodować, że opuścisz spotkania i inne ważne spotkania. Zegar musi tylko wyświetlać prawidłowy czas.

Co zrobić, jeśli Twój zegar często pozostaje w tyle

 1. Zsynchronizuj zegar komputera z domyślnym serwerem czasu Microsoft
 2. Zaktualizuj system BIOS
 3. Wymień baterię CMOS
 4. Oczyść komputer z wirusów i złośliwego oprogramowania

Powody, dla których zegar komputera pozostaje w tyle

Podobnie jak w przypadku wielu problemów z komputerem, rzadko istnieje jedna możliwa przyczyna każdego błędu. Z tego powodu ważne jest, aby zachować otwarty umysł i badać wszystkie możliwe kąty.

Rzeczywiście, niektórzy ludzie często stwierdzają, że problem zniknął na krótki czas, tylko po to, aby ponownie się pojawić. Dowodzi to, że najprawdopodobniej byłby to podstawowy problem, który do tej pory odkryłeś.

Martwa bateria CMOS

Ustawienia godziny i daty dla wszystkich komputerów są przechowywane w układzie CMOS, który jest przymocowany do płyty głównej komputera. Te ustawienia są częścią systemu BIOS, który określa również relacje między wszystkimi urządzeniami peryferyjnymi podłączonymi do komputera.

BIOS sprawdza wszystkie konfiguracje systemu, w tym datę i godzinę, zanim będzie mógł nawet załadować system operacyjny Windows.

Bateria CMOS wykorzystuje małą baterię, więc ustawienia BIOS pozostają aktywne po wyłączeniu komputera. Bateria zwykle działa przez okres od 2 do 10 lat, zanim będzie wymagała wymiany.

Jeśli więc Twój zegar nie wydaje się utrzymywać właściwego czasu, a komputer jest dość stary, istnieje duża szansa, że ​​bateria CMOS ulegnie awarii. Zegar zasadniczo zatrzymuje punkt, w którym wyłączasz komputer.

Złe lub uszkodzone ustawienia BIOS

Nawet po wymianie baterii CMOS zegar może nadal wyświetlać niewłaściwy czas, szczególnie podczas uruchamiania. Możesz sprawdzić, czy układ CMOS pobiera energię z akumulatora.

Być może masz do czynienia z luźną baterią. Szybkim rozwiązaniem będzie wyjęcie akumulatora i podniesienie nieco ujemnego bolca zasilania w górę. Naciśnij również biegun dodatni przed wymianą baterii, upewniając się, że bateria ma solidne połączenia.

Jednak nawet to może nie rozwiązać problemu. W tym momencie problem może być wynikiem uszkodzonego lub nieaktualnego systemu BIOS. Spróbuj zresetować wartości systemu BIOS, w tym ustawienia daty i godziny. Lub, jeśli komputer jest dość stary i nie aktualizuje się automatycznie, rozważ zainstalowanie bardziej aktualnego systemu BIOS.

Zła strefa czasowa

Jeśli zegar jest ustawiony w niewłaściwej strefie czasowej, przekonasz się, że nawet po skorygowaniu czasu zegar pozostanie w tyle za następnym uruchomieniem. W zależności od strefy czasowej może być nawet o kilka godzin do przodu.

Zazwyczaj, jeśli zegar jest ustawiony na niewłaściwą strefę czasową, minuty są zwykle poprawne, a wartość godziny będzie opóźniona lub wyprzedzona. W przypadku, gdy problemem jest bateria CMOS, zarówno godzina, jak i minuty są zwykle nieprawidłowe.

Infekcja złośliwym oprogramowaniem

Teraz ten powinien cię martwić. Głównie dlatego, że wirus lub złośliwe oprogramowanie rzadko jest wdrażane, aby po prostu stracić czas. Często niepoprawna godzina i data są często objawem poważniejszego problemu. Złośliwe oprogramowanie może być ukierunkowane bezpośrednio na BIOS lub na sam system operacyjny Windows. Tak czy inaczej, efekt będzie szkodliwy.

Teraz, gdy jesteśmy na bieżąco z tym, co może powodować opóźnienie zegara komputera, przyjrzyjmy się możliwym rozwiązaniom, które możesz spróbować rozwiązać.

Rozwiązanie 1 — Zsynchronizuj zegar komputera z domyślnym serwerem czasu Microsoft

Najlepszym sposobem na ustawienie czasu na automatyczną aktualizację może być zsynchronizowanie zegara komputera z internetowym serwerem czasu. W ten sposób nie zawsze musisz korygować swój czas przy każdym uruchomieniu komputera.

Będąc komputerem z systemem Windows, pierwszą opcją powinien być własny serwer czasu Microsoftu. Wykonaj następujące kroki, aby zsynchronizować ustawienia zegara i daty komputera z serwerem czasu Microsoft;

 1. Uruchom ponownie komputer w trybie awaryjnym,
 2. Kliknij kartę czasu w prawym dolnym rogu ekranu,
 3. Kliknij Zmień i ustawienia czasu… w dolnej części okna podręcznego Zegar komputera nie odpowiada ustawieniom daty i godziny
 4. Kliknij na Czas internetowy teczka. Pojawi się ten mały ekran; Zegar komputera nie odpowiada ustawieniom czasu i daty w Internecie
 5. Wybierz time.windows.com serwer za pomocą strzałki w dół, jak pokazano na powyższym obrazku. Kliknij Aktualizuj teraz, 
 6. Po kliknięciu dobrze, pojawi się ten ekran potwierdzenia; naprawić zegar komputera nie nadąża za czasem i czasem w Internecie

Jak widać na powyższym obrazku, to czas internetu nie jest aktualizowany przy starcie. Synchronizacja odbywa się raczej po określonym czasie. Nie jest to zatem odpowiednia poprawka, jeśli czas komputera opóźnia się lub zwalnia z powodu rozładowanej baterii CMOS.

Rozwiązanie 2 — Zaktualizuj system BIOS

Czasami przestarzały lub uszkodzony BIOS może być przyczyną opóźnień zegara komputera. Uszkodzenie systemu BIOS może być wynikiem niewłaściwego zamykania komputera, w którym komputer jest wyciągany ze źródła zasilania bez uprzedniego prawidłowego wyłączenia komputera. Przyzwyczajenie się do właściwego zamykania powinno łatwo rozwiązać ten problem.

Jednak w przypadku, gdy twój BIOS jest już nieaktualny, jedyną opcją może być aktualizacja. Skontaktuj się z producentem komputera i dowiedz się, czy dostępna jest zaktualizowana wersja. Możesz również znaleźć takie informacje na ich stronie internetowej.

Pamiętaj, aby zresetować lub flashować system BIOS komputera, aby można było skorygować ustawienia daty i godziny z tej opcji, ale jest to obarczone ryzykiem. Nie powinieneś tego robić, jeśli nie masz pewności, co robić. Może łatwo uszkodzić komputer. Skonsultuj się z profesjonalnym technikiem.

Rozwiązanie 3 — Wymień baterię CMOS

Spójrzmy prawdzie w oczy, jeśli bateria CMOS jest teraz rozładowana, zegar Twojego komputera zawsze pozostanie w tyle. Będziesz musiał stale go aktualizować, a jednocześnie zmagać się z wszelkimi rodzajami błędów. Bardziej trwałym rozwiązaniem jest po prostu wymiana baterii na nową.

Gniazdo baterii CMOS jest zwykle montowane na płycie głównej komputera. Ale wyjęcie i wymiana baterii w niektórych komputerach może być trochę trudne. Jeśli masz jeden z tych komputerów, najlepiej zanieść komputer do technika naprawy.

Jednak baterię CMOS można dość łatwo wymienić na większości nowoczesnych komputerów stacjonarnych. W przypadku laptopów proces ten może być nieco trudny. Pamiętaj tylko o prawidłowym wyłączeniu komputera i odłączeniu go od źródła zasilania przed jego demontażem. Ponownie szukaj pomocy u profesjonalisty, jeśli nie jesteś pewien, co robić.

 • Przeczytaj także: 6 najlepszych oprogramowania do informacji o płycie głównej w użyciu

Rozwiązanie 4 — Oczyść komputer z wirusów i złośliwego oprogramowania

Jeśli po wypróbowaniu wszystkich powyższych rozwiązań zegar komputera nadal zwalnia lub pozostaje w tyle, istnieje prawdopodobieństwo, że komputer został zainfekowany wirusem. Jeśli nie zaktualizowałeś oprogramowania antywirusowego lub nie zainstalowałeś go, nadszedł czas, aby to zrobić.

Jeśli masz zainstalowane aktualne oprogramowanie zabezpieczające, możesz również rozważyć jego aktualizację. Aby upewnić się, że złośliwe oprogramowanie nie omija oprogramowania przeciwdziałającego złośliwemu oprogramowaniu ani nie uruchamia się przy uruchomieniu, uruchom i zainstaluj oprogramowanie w trybie awaryjnym.

W ten sposób nie wszystkie programy, w tym złośliwe oprogramowanie i wirusy, nie zostaną uruchomione. Następnie możesz odpowiednio przeskanować i wyczyścić komputer bez ingerencji szkodliwego oprogramowania.

Microsoft ma własne bezpłatne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania. Ale jeśli chcesz przejść na premium, istnieje kilka dobrych opcji do wyboru, w tym Malwarebytes i inne. W przeciwnym razie zachowaj czujność przy korzystaniu z komputera w celu ochrony go przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem.

Każde z omawianych tutaj rozwiązań powinno pomóc w rozwiązaniu problemów z czasem i datą komputera, więc nie musisz go cały czas poprawiać. Nawet jeśli ten problem nie powoduje żadnych poważnych błędów, może być denerwujący konieczność robienia tego samego przez cały czas.

Link do głównej publikacji