Co to jest folder informacji o woluminie systemowym?

Każdy dysk na komputerze z systemem Windows (nawet wymiennym) ma intrygujący folder System Volume Information. Jeśli komputer wyświetla ukryte pliki w Eksploratorze Windows, prawdopodobnie wielokrotnie widziałeś folder System Volume Information. Zwykle system Windows nie pozwala na jego otwarcie, co z kolei powoduje wiele zamieszania wśród mniej doświadczonych użytkowników. Zastanawiasz się, co oznacza folder Informacje o woluminie systemowym w systemie Windows 10? Nie szukaj więcej.

Informacje o woluminie systemu — co to jest?

Wyjaśnijmy: nie jest to oznaka wirusów na twoim komputerze. Jest to normalny folder systemowy potrzebny do prawidłowego działania wielu istotnych funkcji systemu plików na nowoczesnym komputerze z systemem Windows.

Informacje o woluminie systemowym

Folder Informacje o woluminie systemowym zawiera wiele ważnych danych. Na przykład istnieją punkty przywracania systemu Windows (jeśli ta funkcja jest włączona). Punkty przywracania systemu Windows są głównym powodem, dla którego folder jest duży i zajmuje dużo miejsca na dysku. Możesz zmniejszyć rozmiar tego folderu, zmieniając ustawienia punktu przywracania systemu Windows lub usuwając istniejące punkty. Nie trzeba dodawać, że nie można po prostu Shift + usunąć tego folderu. Windows po prostu nie pozwala ci tego zrobić. Jak powiedzieliśmy wcześniej, informacje o woluminie systemowym zawierają wiele ważnych danych, a system Windows chroni je, zapobiegając przypadkowemu usunięciu.

Punkty przywracania nie są jedynym powodem, dla którego istnieje folder System Volume Information. Zawiera także informacje dotyczące usługi indeksowania systemu Windows. Ta usługa odpowiada za natychmiastowe wyszukiwanie w Eksploratorze na dyskach. Ponadto System Volume Information zawiera ważne bity danych dla usługi Volume Shadow Copy i Distributed Link Tacking.

Możesz otworzyć folder System Volume Information, jeśli dysk jest sformatowany w exFAT / FAT32. Znajdziesz w nim pliki IndexerVolumeGuid i WPsettings.dat. Indexer Volume Guid przypisuje unikalny identyfikator dysku, na którym jest przechowywany. Usługa indeksowania systemu Windows sprawdza pliki na dysku i umożliwia ich wyszukiwanie. Co do pliku WPsettings.dat… nikt nie wie, co robi ten plik. Na razie zachowajmy to, co jest.

Jak otworzyć folder Informacje o woluminie systemowym? Nie ma możliwości otwarcia go na dysku NTFS. Tak, możesz zadzierać z uprawnieniami, ale zdecydowanie się temu przeciwstawiamy. Możesz otworzyć ten folder tylko wtedy, gdy dysk jest sformatowany w exFAT / FAT32.

Jak usunąć katalog informacji o woluminie systemowym?

Powtórzmy to jeszcze raz: nie zadzieraj z tym folderem. Nie będzie można usunąć folderu na dysku NTFS. Możesz go usunąć na exFAT / FAT32, ale Windows przywróci go następnym razem, gdy będzie tego potrzebował. Przez większość czasu folder Informacje o woluminie systemowym pojawia się zaraz po jego usunięciu.

Nie możesz sobie z tym poradzić? Po prostu usuń zaznaczenie pola wyboru „Ukryte elementy” na wstążce Eksploratora plików i możesz zacząć.

Jak wyczyścić informacje o dużej objętości systemu?

Czasami folder staje się zbyt duży, zbyt duży (do dziesiątek gigabajtów). W takim scenariuszu możesz to wyczyścić, używając odpowiednich metod zdefiniowanych przez programistów Windows, a nie brutalnie wymuszając Shift + Delete.

Oto, co musisz zrobić, aby naprawić duże informacje o woluminie systemowym:

  1. Wyłącz punkty przywracania systemu Windows i usuń istniejące punkty.
  2. Wyłącz funkcję Historia plików.

Otóż ​​to.

Link do głównej publikacji