Zainstaluj Apache, PHP i MySQL (MariaDB) w systemie Windows za pomocą XAMPP

Niektórzy z was mogą mieć pojęcie o tym, co oznacza tytuł, a niektórzy nie, więc zanim przejdziemy do tego samouczka, zapoznajmy się w pełni ze wszystkimi terminami.

Apacz jest obecnie najczęściej używanym oprogramowaniem do obsługi serwerów WWW i istnieje od ponad 20 lat od jego pierwszej wersji w 1995 roku. Przetwarza żądania HTTP i pozwala nam przechowywać, przetwarzać i dostarczać strony internetowe lokalnie lub w Internecie. Wszystkie strony internetowe wymagają serwera WWW, aby mógł być wyświetlany w przeglądarce internetowej.

PHP jest językiem skryptowym po stronie serwera. PHP może sam działać lokalnie, ale najczęściej jest znany jako rozszerzenie serwera WWW. W takim przypadku umożliwia programistom uruchomienie aplikacji PHP na serwerze i dostarczenie wyniku przez przeglądarkę. Jest to jeden z najpopularniejszych języków skryptowych po stronie serwera.

MySQL to aplikacja serwera bazy danych, która umożliwia nam przechowywanie i dostarczanie danych dla aplikacji i / lub stron internetowych. MySQL jest standardem w oprogramowaniu baz danych typu open source od wielu lat. Ale od czasu zakupu przez Sun Microsystems w 2008 r. I ponownej sprzedaży Oracle w 2010 r. Pierwotni założyciele uznali, że odszedł od swojej natury open source do wersji bardziej komercyjnej. W odpowiedzi założyciele MySQL rozwidlili kod źródłowy i utworzyli go MariaDB, drop-in zamiennik MySQL, który obiecuje, że zawsze pozostanie open-source i kompatybilny z MySQL API i poleceniami.

Jeśli zgromadzimy wszystkie powyższe informacje, powinniśmy uzyskać serwer WWW (Apache) zdolny do obsługi języka skryptowego po stronie serwera (PHP) i możliwość przechowywania informacji za pomocą serwera bazy danych (MariaDB).

Każde oprogramowanie opisane w tym artykule jest dostępne za darmo i można je pobrać z dedykowanych stron internetowych lub autoryzowanych serwerów lustrzanych. Problem polega na tym, że ręczna konfiguracja może zająć trochę czasu i wymaga zaawansowanej wiedzy na temat komputera / serwera, aby zrozumieć, co robi każda opcja.

Na szczęście istnieje wiele alternatyw, a jedną z nich jest XAMPP. Dzięki temu możemy łatwo zainstalować Apache, MySQL / MariaDB i PHP, konfigurując je automatycznie podczas instalacji. Zawiera również dodatkowe pakiety, takie jak Serwer FTP FileZilla, Serwer poczty Mercury, Kocur, PERL, phpMyAdmin i Webalizer. Zasadniczo wszystko, czego potrzebujesz, aby uruchomić własny serwer WWW do testowania i programowania.

Co będziesz potrzebował:

  • komputer z Microsoft Windows
  • na połączenie internetowe aby pobrać instalator
  • cierpliwość

1. Musisz tylko udać się na stronę www.apachefriends.org i pobrać instalator. Pamiętaj, że XAMPP jest również dostępny dla komputerów z systemem Linux i Mac OS X, więc pobierz odpowiednią wersję dla swojego systemu operacyjnego.

Zainstaluj Apache, PHP i MySQL (MariaDB) w systemie Windows za pomocą XAMPP

2) Zainstaluj XAMPP za pomocą pobranego instalatora. Pamiętaj, że podczas instalacji zostaniesz poproszony o wybranie potrzebnych pakietów. Tutaj możesz odznaczyć wszystko oprócz Apacz, MySQL i PHP, ale polecam również zainstalować phpMyAdmin i Webalizer. Pomogą Ci one zarządzać bazami danych MySQL, a także dostarczą informacji o korzystaniu z witryny.

Zainstaluj Apache, PHP i MySQL (MariaDB) w systemie Windows za pomocą XAMPP

3) Po instalacji zostaniesz przywitany przez Panel sterowania XAMPP. W tym miejscu możesz uruchamiać i zatrzymywać aplikacje serwera oraz modyfikować ich pliki konfiguracyjne. Aby uruchomić Apache i MySQL, wystarczy nacisnąć Początek przyciski dla każdego z nich.

Zainstaluj Apache, PHP i MySQL (MariaDB) w systemie Windows za pomocą XAMPP

4 Po uruchomieniu serwerów otwórz swoją ulubioną przeglądarkę i skieruj ją na http://172.0.0.1 lub http: // localhost, aby uzyskać dostęp do strony głównej XAMPP. Stąd możesz uzyskać dostęp do phpMyAdmin, wyświetlić konfigurację PHP za pomocą PHPInfo, a także uzyskać dostęp do sekcji często zadawanych pytań i sekcji JAK-TO, która powinna wystarczyć, aby rozpocząć korzystanie z XAMPP.

Gratulacje! Zainstalowałeś Apache, PHP i MySQL / MariaDB na komputerze z systemem Windows za pomocą XAMPP. Możesz teraz testować i rozwijać witryny internetowe, uruchamiając je lokalnie, bez konieczności przesyłania każdego pliku na serwer WWW po jego edycji.

NOTATKA 1: Aby uzyskać dostęp do strony internetowej lub skryptu za pomocą XAMPP, musisz przenieść pliki strony do folderu o nazwie HTDOCS znajduje się w folderze instalacyjnym XAMPP (zwykle C: \ XAMPP).

UWAGA 2: Porty 80 i 443, używany domyślnie przez Apache, może być zablokowany lub zarezerwowany na twoim komputerze przez inne aplikacje. Na przykład Skype rezerwuje te porty na wypadek, gdyby inne nie były dostępne, i nadal je rezerwuje, nawet jeśli z nich nie korzysta. Możesz to wyłączyć w Skypie, usuwając zaznaczenie Użyj portów 80 i 443 dla dodatkowych połączeń przychodzących pod Narzędzia -> Opcje -> Zaawansowane -> Połączenie.

UWAGA 3: Jeśli twoje urządzenie znajduje się za routerem i chcesz uzyskać dostęp do stron internetowych hostowanych na XAMPP z połączenia zewnętrznego, musisz skonfigurować port do przodu na routerze do maszyny XAMPP dla portów 80 (HTTP), 443 (HTTPS) i 3306 (MySQL).

Jeśli masz inne pytania, skorzystaj z sekcji komentarzy poniżej.

Link do głównej publikacji