System nie może znaleźć określonego urządzenia

Jeśli otrzymujesz „ERROR_BAD_UNIT ” kod błędu z „System nie może znaleźć określonego urządzenia„Opis, wykonaj kroki rozwiązywania problemów wymienione w tym artykule, aby go naprawić.

ERROR_BAD_UNIT: Co to jest i dlaczego występuje?

Komunikat o błędzie „System nie może znaleźć określonego urządzenia”, znany również jako błąd 20 (0x14), pojawia się, gdy komputery PC nie wykrywają urządzeń zewnętrznych podłączonych do systemu.

Czasami nie wszystkie narzędzia systemu Windows nie wykrywają urządzenia. Zdarzają się przypadki, gdy Zarządzanie komputerem pokazuje szczegóły odpowiedniego urządzenia, ale gdy użytkownicy klikną go prawym przyciskiem myszy w Zarządzaniu dyskiem, otrzymają komunikat „System nie może znaleźć określonego urządzenia”.

Przyczyną tego problemu są różne elementy, w tym uszkodzone pliki i foldery, uszkodzone pliki EXE, DLL lub SYS, infekcja złośliwym oprogramowaniem, nieaktualne wersje oprogramowania, wadliwe urządzenia zewnętrzne i inne.

Jeśli podłączyłeś już urządzenie do innego portu USB, uruchomiłeś ponownie komputer, ale komunikat o błędzie nie zniknie, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami.

Poprawka „System nie może znaleźć określonego urządzenia

Rozwiązanie 1 — Uruchom pełne skanowanie systemu

Złośliwe oprogramowanie może powodować różne problemy na komputerze, w tym błędy. Wykonaj pełne skanowanie systemu w celu wykrycia złośliwego oprogramowania uruchomionego na twoim komputerze. Możesz użyć wbudowanego programu antywirusowego Windows, Windows Defender lub rozwiązań antywirusowych innych firm.

Rozwiązanie 2 — Napraw rejestr

Najprostszym sposobem naprawy rejestru jest użycie dedykowanego narzędzia, takiego jak CCleaner. Nie zapomnij najpierw wykonać kopii zapasowej rejestru na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Jeśli na swoim komputerze nie zainstalowano żadnego narzędzia do czyszczenia rejestru, zapoznaj się z naszym artykułem na temat najlepszych narzędzi do czyszczenia rejestru na komputerze.

Możesz także użyć narzędzia do sprawdzania plików systemowych firmy Microsoft, aby sprawdzić uszkodzenie plików systemowych. To narzędzie jest jednak dostępne tylko w systemie Windows 10. Oto jak uruchomić skanowanie SFC:

1. Przejdź do Start> wpisz cmd > kliknij prawym przyciskiem myszy Wiersz polecenia> wybierz Uruchom jako administrator

2. Teraz wpisz sfc / scannow Komenda

3. Poczekaj na zakończenie procesu skanowania, a następnie uruchom ponownie komputer. Wszystkie uszkodzone pliki zostaną zastąpione przy ponownym uruchomieniu.

Rozwiązanie 3 — Zaktualizuj system operacyjny

Upewnij się, że na swoim komputerze korzystasz z najnowszych aktualizacji systemu operacyjnego Windows. Dla przypomnienia Microsoft stale wprowadza aktualizacje systemu Windows, aby poprawić stabilność systemu i rozwiązać różne problemy.

Przejdź do Windows Update, sprawdź dostępność aktualizacji i zainstaluj dostępne aktualizacje. Aby uzyskać dostęp do sekcji Windows Update, wystarczy wpisać „aktualizacja” w polu wyszukiwania. Ta metoda działa we wszystkich wersjach systemu Windows.

Rozwiązanie 4 — Uruchom narzędzie do rozwiązywania problemów ze sprzętem

Windows 10 zawiera dedykowane narzędzie do rozwiązywania problemów ze sprzętem, które może rozwiązać ogólne problemy sprzętowe.

1. Przejdź do Ustawienia> Aktualizacja Bezpieczeństwo> wybierz Rozwiązywanie problemów w okienku po lewej stronie

2. W nowym oknie wybierz Rozwiązywanie problemów ze sprzętem i urządzeniami> Uruchom narzędzie do rozwiązywania problemów.

Rozwiązanie 5 — Użyj diskpart

Zdarzają się sytuacje, gdy urządzenie zewnętrzne nie pojawia się na liście na komputerze po uruchomieniu komunikatu o błędzie „System nie może znaleźć określonego urządzenia”. W takim przypadku możesz użyć polecenia diskpart. Diskpart to potężne narzędzie do zarządzania dyskami twardymi, a jego użycie może spowodować uszkodzenie systemu. Zachowaj szczególną ostrożność podczas używania tego polecenia i pamiętaj, że używasz go na własne ryzyko.

 1. Przejdź do Start> wpisz Diskpart> kliknij prawym przyciskiem myszy diskpart w wynikach wyszukiwania> Uruchom jako administrator.
 2. Wpisz polecenie list disk, aby zidentyfikować wszystkie dostępne urządzenia
 3. Twoje urządzenie zewnętrzne powinno być widoczne, ale nie ma przypisanej litery dysku
 4. Wpisz select volume X (zamień X na numer woluminu przypisany do urządzenia)
 5. Wpisz przypisać literę Y (zamień Y na literę, którą chcesz przypisać do urządzenia).

Rozwiązanie 6 — Uruchom narzędzie Przywracanie systemu

Jeśli problem zaczął się niedawno, uruchom Przywracanie systemu. Ponadto, jeśli ten problem wystąpił po zainstalowaniu nowego oprogramowania na komputerze, spróbuj odinstalować ostatnio dodane aplikacje i programy. Uruchom ponownie komputer i sprawdź, czy problem nadal występuje.

Opcja Przywracanie systemu umożliwia przywrócenie poprzedniej, dobrze wykonanej konfiguracji systemu bez utraty plików, z wyjątkiem kilku dostosowywanych funkcji i ustawień.

Jeśli Przywracanie systemu jest włączone, postępuj zgodnie z instrukcjami wymienionymi poniżej (Windows 7 i 8.1):

 1. Przejdź do Szukaj> wpisz właściwości systemu> otwórz Właściwości systemu.
 2. Przejdź do Ochrona systemu> kliknij Przywracanie systemu.
 3. Kliknij Dalej> wybierz preferowany punkt przywracania w nowym oknie.
 4. Po wybraniu preferowanego punktu przywracania kliknij przycisk Dalej> kliknij przycisk Zakończ.
 5. Komputer uruchomi się ponownie i rozpocznie się proces przywracania.

Po zakończeniu procedury spróbuj zaktualizować komputer, aby sprawdzić, czy problem nadal występuje.

Windows 10 oferuje szereg zaawansowanych opcji odzyskiwania, które pozwalają użytkownikom na czystą instalację systemu operacyjnego. Jeśli jesteś użytkownikiem systemu Windows 10, możesz także użyć opcji odzyskiwania „Zresetuj ten komputer”.

 1. Przejdź do Ustawienia> Aktualizacja Bezpieczeństwo> kliknij Odzyskiwanie w lewym okienku.
 2. Kliknij Rozpocznij w Zresetuj ten komputer> wybierz Zachowaj swoje pliki.
 3. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby zakończyć resetowanie.

Proszę bardzo, mamy nadzieję, że powyższe rozwiązania pomogły Ci naprawić „System nie może znaleźć określonego urządzenia‘ Kod błędu. Jeśli natrafiłeś na inne obejścia tego problemu, możesz pomóc społeczności Windows, wymieniając kroki rozwiązywania problemów w komentarzach poniżej.

Link do głównej publikacji