Przywróć łącze Panelu sterowania do menu Win + X w systemie Windows 10

Microsoft po cichu, bez żadnego powiadomienia, usunął kilka linków z menu Win + X systemu Windows 10 w najnowszych kompilacjach systemu Windows 10 Preview. Mówiąc dokładniej, skrót Panelu sterowania został usunięty z menu, co spowodowało, że niektórzy użytkownicy zastanawiali się, co się stało.

Cóż, ludzie zakładają, że powodem tego jest to, że Microsoft chce, aby użytkownicy bardziej skupili się na aplikacji Ustawienia i powoli wyrzucili tradycyjny Panel sterowania. Chociaż największe zadanie w systemie Windows 10 jest rzeczywiście wykonywane w aplikacji Ustawienia, nadal potrzebujemy Panelu sterowania do niektórych działań.

Najłatwiejszym sposobem uzyskania dostępu do panelu sterowania w systemie Windows 10 jest po prostu wprowadzenie „panelu sterowania” w wyszukiwarce i otwarcie go stamtąd. Jednak niektórzy użytkownicy nie chcą pisać w polu wyszukiwania za każdym razem, gdy muszą coś zrobić w Panelu sterowania.

Na szczęście istnieją inne, łatwiejsze sposoby dostępu, a nawet przywrócenie skrótu Panelu sterowania do menu Win + X w systemie Windows 10. Więc jeśli chcesz to zrobić, wypróbuj niektóre z metod wymienionych poniżej.

Jak uzyskać dostęp do Panelu sterowania w systemie Windows 10

Metoda 1 — Przypnij go do menu Start

Najłatwiejszym sposobem uzyskania dostępu do Panelu sterowania w systemie Windows 10 jest przypięcie go do menu Start jako kafelka na żywo. Gdy to zrobisz, dostęp do niego będzie wymagał minimalnego wysiłku. Jeśli nie wiesz, jak przypiąć ikonę Panelu sterowania (i dowolną inną ikonę) do Start, postępuj zgodnie z tymi instrukcjami:

 1. Przejdź do wyszukiwania i wpisz panel sterowania
 2. Teraz kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę Panelu sterowania i wybierz Przypnij, aby rozpocząćmenu startowe panelu sterowania pin

Teraz skrót do Panelu sterowania zostanie umieszczony w menu Start wraz z innymi kafelkami na żywo i będziesz mógł łatwo uzyskać do niego dostęp. Jednak ta metoda nie przywróci skrótu do menu Win + X, więc jeśli chcesz uzyskać dostęp do Panelu sterowania z tego miejsca, wypróbuj niektóre z poniższych metod.

Metoda 2 — Użyj edytora menu Win + X

Przywrócenie skrótu Panelu sterowania wymaga użycia programu innej firmy. Najprostszym możliwym narzędziem, którego można użyć do tego celu, jest Edytor menu Win + X. To narzędzie pozwala dodawać lub usuwać dowolne funkcje z menu Win + X, w tym Panel sterowania.

Edytor menu Win + X został stworzony przez WinAero dla systemu Windows 8, ale został zaktualizowany do pracy z systemem Windows 10 i zwykle można go używać.

Aby przywrócić skrót Panelu sterowania do menu, wykonaj następujące czynności:

 1. Pobierz narzędzie z tego linku.
 2. Uruchom edytor menu Win + X (ma wersje x32 i x64).
 3. Wybierz grupę, do której chcesz dodać łącze Panelu sterowania (klikając go lewym przyciskiem myszy).
 4. Wybierz „Dodaj program”> „Dodaj element Panelu sterowania”> Panel sterowania.
 5. Spowoduje to dodanie łącza Panelu sterowania do wybranej grupy.

edytor win + xmenu

Korzystanie z edytora menu Win + X to łatwiejszy sposób na przywrócenie skrótu Panelu sterowania do menu. Jeśli jednak chcesz to zrobić w bardziej skomplikowany sposób, sprawdź poniższą metodę.

Metoda 3 — Zrób to ręcznie

Jak pisze ghack, możesz przywrócić go ręcznie, ale wymaga to sporo pracy. Najpierw musisz pobrać stary plik skrótu i ​​zastąpić go nowym, a następnie zmienić kilka ustawień systemowych, aby wyświetlać ukryte pliki. Oto dokładnie to, co musisz zrobić

 1. Pobierz stary skrót z tej strony (strona jest w języku niemieckim).
 2. Otwórz% LOCALAPPDATA% \ Microsoft \ Windows \ WinX \ Group2 w Eksploratorze plików.
 3. Utwórz kopię zapasową wszystkich wpisów wymienionych w folderze.
 4. Skopiuj pobrany link Panelu sterowania do folderu Group2. Zastąpi bieżący link.
 5. Uruchom ponownie Eksploratora. Możesz to zrobić, otwierając Menedżera zadań i kończąc proces Eksploratora plików.

Proszę, po wykonaniu jednej z tych trzech czynności będziesz mógł szybko uzyskać dostęp do Panelu sterowania z menu Start / Menu Win + X. Jeśli masz jakieś uwagi lub pytania, daj nam znać w komentarzach. Możesz także przekazać nam swoją opinię na temat usunięcia skrótu Panelu sterowania z menu Win + X.

Link do głównej publikacji