Program antywirusowy blokuje mój port USB: jak rozwiązać ten problem w systemie Windows 10

Korzystanie z rozwiązania antywirusowego innej firmy jest więcej niż zalecane, szczególnie jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem systemu Windows 10, który zawsze próbuje nowych aplikacji i pobiera różne rzeczy z Internetu. Tylko przy zainstalowanych odpowiednich programach antywirusowych możesz skutecznie chronić swoje dane i swoją tożsamość.

Niestety w większości sytuacji wbudowany program Windows Defender może nie wystarczyć, ponieważ bardziej wyspecjalizowana platforma oprogramowania będzie dla Ciebie lepsza.

W każdym razie, podczas gdy w większości sytuacji program antywirusowy służy do ochrony urządzenia z systemem Windows 10, w innych jego funkcjonalność może stać się dość denerwująca. Przykładem może być następujący scenariusz: chcesz użyć zewnętrznego urządzenia USB, więc jak zwykle podłączasz je; ale, o dziwo, urządzenie USB nie jest rozpoznawane przez system Windows 10 lub jeśli nie, nie można uzyskać do niego dostępu. Cóż, jeśli tak się stanie, problem może być spowodowany przez twój program antywirusowy, który blokuje zewnętrzne urządzenie USB.

Jeśli więc program antywirusowy rzeczywiście blokuje urządzenie USB, postępuj zgodnie z wytycznymi wyjaśnionymi poniżej i dowiedz się, jak ponownie włączyć dostęp USB w ustawieniach wbudowanych programu antywirusowego. Próbowałem wykonać kroki, które należy wykonać w przypadku najpopularniejszych obecnie dostępnych programów antywirusowych, chociaż podobne procedury można zastosować w prawie każdym innym oprogramowaniu zabezpieczającym, które nie znajduje się na poniższej liście.

Jak rozwiązać problem „Antywirus blokuje USB”

1. Bitdefender

Bitdefender ma świetne funkcje, których można użyć do wyboru sposobu kontrolowania urządzeń USB przez program antywirusowy za każdym razem, gdy zostanie wykryte nowe połączenie USB. Tę operację można wykonać za pomocą funkcji zasad skanowania urządzenia, jak wyjaśniono:

 1. Otwórz Bitdefender.
 2. Iść do Zasady i wybierz Utwórz nowe zasady menu — znajduje się po lewej stronie głównej konsoli zarządzania Bitdefender.
 3. Kliknij dwukrotnie Skanowanie urządzenia.
 4. Teraz w tym oknie wybierz sposób obsługi nowego lub istniejącego połączenia USB z programu antywirusowego.

Możesz także dodać wyjątki dla określonego urządzenia USB, jeśli wiesz, że przechowywane tam dane mogą być zaufane. Oto, co musisz zrobić:

 1. Uruchom Bitdefender i wybierz Ochrona.
 2. Stamtąd kliknij Zobacz funkcje.
 3. Przejdź do Ustawień i kliknij Wyjątki.dodaj wykluczenia bitdefender
 4. Podobnie możesz dodać wykluczenie sieciowe i zarządzać, co zrobić z innymi urządzeniami, które są połączone z urządzeniem z systemem Windows 10.

2. Kaspersky

W Kaspersky możesz zablokować lub włączyć dostęp do różnych urządzeń; ustawienia te można zastosować, wykonując następujące czynności:

 1. Otwórz interfejs użytkownika Kaspersky.
 2. Z lewego panelu głównego okna dostępu Ochrona.
 3. Kliknij Kontrola urządzenia i wybierz Ustawienia.
 4. Ponownie kliknij Ustawienia po prawej stronie Włącz kontrolę urządzeń pole.
 5. Stamtąd możesz wybrać, co włączyć lub co zablokować.
 6. Ponadto możesz dodać pewne wyjątki: wykonaj Ustawienia -> Dodatkowe -> Zagrożenia i wykluczenia -> Konfiguruj reguły wykluczeń -> dodaj.

3. Avast

 1. Włóż urządzenie USB do komputera.
 2. Uruchom Avast na swoim komputerze.
 3. W lewym panelu Avast kliknij Ochrona a następnie wybierz Antywirusowe.
 4. Na następnym ekranie wybierz „Inne skany” i wybierz „Skanowanie USB / DVD”.
 5. Stamtąd możesz dostosować sposób wykonywania skanowania i wybrać, czy skanowanie jest wymagane, czy nie.
 6. Mamy nadzieję, że teraz możesz ponownie włączyć urządzenie USB, które zostało wcześniej zablokowane przez program antywirusowy.

CZYTAJ TAKŻE: 6 najlepszych programów antywirusowych z trybem gry, aby zachować ochronę podczas grania

4. Norton

Jeśli w Norton jest włączona funkcja skanowania nośników wymiennych, program antywirusowy automatycznie przeskanuje każde urządzenie zewnętrzne podłączone do komputera. Jeśli więc uważasz, że Norton blokuje USB, powinieneś najpierw wyłączyć wspomnianą już funkcję. Możesz to zrobić w Ustawieniach -> Antywirus.

5. Avira

Musisz dodać urządzenie USB do białej listy antywirusowej:

 1. Przede wszystkim odłącz urządzenie USB od komputera.
 2. Uruchom ponownie urządzenie z systemem Windows 10.
 3. Podłącz ponownie urządzenie USB do komputera.
 4. Avira zapyta Cię, co dalej — na liście rozwijanej kliknij opcję Zezwól i włącz funkcję „Zawsze rób to dla tego urządzenia”.
 5. Kliknij OK i zapisz zmiany.

6. Windows Defender

 1. Podłącz urządzenie USB.
 2. Uruchom Windows Defender na swoim komputerze.
 3. Pod Opcje skanowania Kliknij Zwyczaj.
 4. Następnie wybierz Skanuj teraz.
 5. Wyświetlona zostanie lista, z której możesz wybrać, co chcesz skanować.
 6. Możesz wykonać skanowanie urządzenia USB, aby upewnić się, że nie ma się o co martwić.
 7. W końcu powinieneś móc ponownie korzystać z urządzenia USB.

Wnioski

Masz to; w ten sposób możesz ponownie włączyć dostęp USB, gdy zewnętrzne urządzenia USB są blokowane przez programy antywirusowe. Pamiętaj, że najłatwiejszym sposobem uzyskania dostępu do urządzenia zewnętrznego jest tymczasowe wyłączenie ochrony antywirusowej. Będziesz wtedy mógł korzystać z urządzenia USB, ale powinieneś to zrobić tylko wtedy, gdy masz pewność, że wszystkie pliki z tego urządzenia nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa.

Jak już wspomniano, jeśli używasz innego oprogramowania antywirusowego niż już objęte programem, nie panikuj, ponieważ możesz wykonać podobne kroki, aby uzyskać ten sam wynik.

Jeśli jednak nie możesz znaleźć odpowiednich ustawień w swoim narzędziu antywirusowym, powiedz nam, a my postaramy się pomóc jak najszybciej.

Link do głównej publikacji