Poprawka: ekran dotykowy nie działa na laptopie ASUS

Problemy z ekranami dotykowymi są dość powszechne, szczególnie w Windows 8 / 8.1, gdzie Microsoft nadal eksperymentował z danymi hybrydowymi. Istnieją różne zgłaszane problemy, usterki i słaba wydajność laptopów Asus z systemem Windows 8. Ale najpoważniejszym problemem jest to, że ekran dotykowy w ogóle nie reaguje.

W tym celu wymieniliśmy najczęstsze rozwiązania, więc sprawdź je poniżej. Jeśli wystąpiły jakiekolwiek problemy z ekranem dotykowym, te instrukcje powinny się przydać.

Jak naprawić problemy z ekranem dotykowym na laptopach Asus w Windows 8 / 8.1

Spis treści:

 1. Ponownie zainstaluj sterowniki grafiki
 2. Sprawdź sterowniki ekranu dotykowego zgodne z HID
 3. Zresetuj kalibrację ekranu dotykowego
 4. Wyłącz selektywne zawieszanie USB
 5. Odśwież swój system

Rozwiązanie 1 — Zainstaluj ponownie sterowniki karty graficznej

Jak już powiedzieliśmy, te nagłe problemy z ekranem dotykowym pojawiają się głównie po tym, jak system Windows samodzielnie zaktualizuje sterowniki. W grze są różne sterowniki, ale najlepiej zacząć od ponownej instalacji sterowników graficznych.

Niemniej jednak zaleca się pominięcie zasobów systemowych. Musisz przejść do oficjalnej witryny pomocy technicznej Asus, zlokalizować urządzenie i pobrać odpowiednie sterowniki.

Aby to ułatwić, oto kilka prostych kroków:

 1. Przejdź do Centrum pobierania Asus tutaj.
 2. Wpisz nazwę swojego urządzenia i zlokalizuj sterowniki GPU.
 3. Pobierz pakiet sterowników i rozpakuj go.
 4. Teraz na pasku wyszukiwania systemu Windows wpisz Urządzenie i otwórz Menedżera urządzeń z listy wyników.
 5. Rozwiń Karty graficzne.
 6. Kliknij GPU prawym przyciskiem myszy i kliknij „Aktualizuj oprogramowanie sterownika”.
 7. Wybierz przeglądanie sterowników na komputerze i przejdź do pakietu sterowników, który pobrałeś i rozpakowałeś.
 8. Poczekaj na zakończenie instalacji i uruchom ponownie komputer.

Zaktualizuj sterowniki ręcznie

Jeśli nie chcesz ręcznie aktualizować sterowników, zalecamy zrobienie tego automatycznie za pomocą narzędzia Tweakbit Driver Updater. To narzędzie jest zatwierdzone przez Microsoft i Norton Antivirus. Po kilku testach nasz zespół stwierdził, że jest to najlepsze zautomatyzowane rozwiązanie. Poniżej znajdziesz krótki przewodnik jak to zrobić:

  1. Ściągnij i zainstaluj TweakBit Driver Updater.okno startowe aktualizacji sterownikaokno startowe aktualizacji sterownika
  2. Po zainstalowaniu program automatycznie rozpocznie skanowanie komputera w poszukiwaniu nieaktualnych sterowników. Driver Updater sprawdzi zainstalowane wersje sterowników w bazie danych najnowszych wersji w chmurze i zaleci odpowiednie aktualizacje. Wszystko, co musisz zrobić, to czekać na zakończenie skanowania.
  3. aktualizacja sterownika dignozingaktualizacja sterownika dignozingPo zakończeniu skanowania otrzymasz raport o wszystkich problemowych sterownikach znalezionych na twoim komputerze. Przejrzyj listę i sprawdź, czy chcesz zaktualizować każdy sterownik osobno, czy wszystkie naraz. Aby zaktualizować jeden sterownik na raz, kliknij link „Aktualizuj sterownik” obok nazwy sterownika. Lub po prostu kliknij przycisk „Aktualizuj wszystko” u dołu, aby automatycznie zainstalować wszystkie zalecane aktualizacje.

aktualizacje aktualizacji sterownika zakończoneaktualizacje aktualizacji sterownika zakończone

Uwaga: Niektóre sterowniki muszą być instalowane w kilku krokach, więc będziesz musiał nacisnąć przycisk „Aktualizuj” kilka razy, aż wszystkie jego składniki zostaną zainstalowane.

Rozwiązanie 2 — Sprawdź sterowniki ekranu dotykowego zgodne z HID

Podczas gdy mówimy o sterownikach, istnieje szansa, że ​​przyczyną problemu są sterowniki ekranu dotykowego. Te sterowniki są w większości ogólne i Windows Update powinno wystarczyć, aby zacząć. Musisz poszukać wykrzyknika obok sterowników ekranu dotykowego zgodnych z HID.

W takim przypadku sterowniki ekranu dotykowego są wadliwe, dlatego nie będzie można korzystać z tej funkcji na laptopie / hybrydowym Asusie. Oto jak sprawdzić sterowniki ekranu dotykowego zgodne z HID i rozwiązać problem:

 1. Na pasku wyszukiwania systemu Windows wpisz Urządzenie i otwórz Menedżera urządzeń.
 2. Przejdź do Human Interface Devices i rozwiń tę sekcję.
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy sterowniki ekranu dotykowego zgodne z HID, kliknij „Aktualizuj oprogramowanie sterownika” w menu kontekstowym.
 4. Tutaj możesz indywidualnie zaktualizować wszystkie sterowniki ekranu dotykowego zgodne z HID lub wybrać te z wykrzyknikiem i zaktualizować tylko te.
 5. Ponadto kliknij prawym przyciskiem myszy każdy odpowiedni sterownik i otwórz Właściwości.
 6. W sekcji Zarządzanie energią usuń zaznaczenie opcji „Zezwalaj komputerowi na wyłączanie tego urządzenia w celu oszczędzania energii”.
 7. Po zakończeniu uruchom ponownie laptopa.

Rozwiązanie 3 — Zresetuj kalibrację ekranu dotykowego

Inną możliwą rozdzielczością niewłaściwego zachowania ekranu dotykowego jest zresetowanie ustawień kalibracji. Mianowicie nie jest niczym niezwykłym, że aktualizacje Windows wtrącają się w twoje ustawienia, zmieniając je w trakcie. Może to powodować wiele różnych błędów, a ekran dotykowy nie jest wyjątkiem.

Postępuj zgodnie z tymi instrukcjami, aby zresetować ustawienia kalibracji i, mam nadzieję, na dobre rozwiązać problemy z ekranem dotykowym:

 1. Na pasku wyszukiwania systemu Windows wpisz Kalibruj i otwórz „Kalibruj ekran dla wprowadzania za pomocą pióra lub dotyku”.
 2. Na karcie Wyświetlacz kliknij Resetuj, aby przywrócić domyślne wartości kalibracji.
 3. Potwierdź zmiany i uruchom ponownie komputer.

Rozwiązanie 4 — Wyłącz selektywne zawieszanie USB

Poprzedni krok obejmował zarządzanie energią poszczególnych urządzeń. W ustawieniach mocy jest jednak coś więcej. Mianowicie wielu użytkownikom udało się rozwiązać problem, wyłączając selektywne zawieszanie USB, opcję, która automatycznie wyłącza USB w celu oszczędzania energii i wydłużenia żywotności baterii.

Można to zrobić, wykonując następujące kroki:

 1. Kliknij ikonę Baterii i otwórz Opcje zasilania.
 2. Kliknij „Zmień ustawienia planu” pod preferowanym planem zasilania.
 3. Wybierz „Zmień zaawansowane ustawienia zasilania”.
 4. Rozwiń Ustawienia USB> Ustawienie wstrzymania selektywnego USB.
 5. Ustaw obie opcje na „Wyłączone” i potwierdź zmiany.

Rozwiązanie 5 — Odśwież swój system

To nie jest ostatnia deska ratunku (czysta ponowna instalacja jest nadal opcją), ale w ten sposób możesz zachować swoje pliki bez szwanku podczas resetowania systemu do pierwotnych wartości. Ta procedura jest prosta do uruchomienia i powinna być bezpieczna. Jednak na wszelki wypadek zalecamy wykonanie kopii zapasowej danych z partycji systemowej przed rozpoczęciem.

Postępuj zgodnie z tymi instrukcjami, aby zresetować laptopa Asus do wartości domyślnych:

 1. Otwórz ustawienia.
 2. Kliknij Aktualizuj i odzyskiwanie.
 3. Kliknij Odzyskiwanie.
 4. Rozwiń „Odśwież komputer bez wpływu na pliki”.
 5. Kliknij Rozpocznij.

Na koniec, jeśli żaden z wyżej wymienionych kroków nie zadziałał, należy wysłać bilet do producenta. Ekrany dotykowe to drażliwy temat (bez zamiaru słów) i przez większość czasu trudno jest rozwiązać je samodzielnie, jeśli problem pojawił się z powodu awarii sprzętu.

Nie zapomnij również podzielić się swoimi przemyśleniami na ten temat lub dodać alternatywne rozwiązania. Możesz to zrobić w sekcji komentarzy poniżej.

Link do głównej publikacji