Oto jak działa funkcja sugerowanych kafelków Mozillas

Do tej pory prawdopodobnie słyszałeś o Sugerowanych kafelkach, nowej funkcji pojawiającej się na stronie Nowa karta przeglądarki Firefox w najbliższej przyszłości.

Sugerowane kafelki są już dostępne w przedpremierowych wersjach Firefoksa i jako jedni z pierwszych opublikowaliśmy artykuł na ten temat tutaj na tej stronie.

Nie było wtedy jasne, jak działają sugerowane kafelki. Chociaż wiedzieliśmy, że historia przeglądania użytkownika odgrywała ważną rolę w procesie selekcji, nie było tak naprawdę jasne, jak i gdzie to się odbyło.

Na przykład nie było jasne, które dane są przekazywane komu w procesie i jak wpłynie to na prywatność użytkownika.

Mozilla stworzyła infografikę, która podkreśla „sposób ochrony danych użytkownika w nowej karcie Firefox”. Opisuje, w jaki sposób sugerowane kafelki są tworzone i wyświetlane w przeglądarce oraz jakie dane są dostępne dla osób trzecich.

how_user_data_is_protected

Proces działa w następujący sposób

  1. Partnerzy przesyłają zasoby kampanii kafelkowej do Mozilli (np. Linki artykułów lub URL strony głównej).
  2. Te zasoby są sprawdzane przez Mozillę pod kątem zgodności z regułami i przewodnikami stylu. Jeśli to zrobią, zostaną dodane do serwera do tworzenia kafelków i zarządzania kampaniami Splice.
  3. Połącz przekazuje dane do innego serwera o nazwie Onyx, który obsługuje dostarczanie kafelków użytkownikom Firefox.
  4. Firefox pobiera wszystkie dostępne kafelki w zależności od kraju i języka. Odbywa się to bez plików cookie i śledzenia użytkownika, a decyzja wyświetlana na stronie nowej karty jest podejmowana lokalnie przez przeglądarkę.
  5. Gdy użytkownik wchodzi w interakcję z kafelkiem, np. kliknięcie, przypięcie lub zablokowanie jest mierzone i przetwarzane.
  6. Onyx przesyła dane dotyczące interakcji, które zostały zebrane do Disco, bazy danych używanej do przechowywania i analizy.
  7. Dyskoteka agreguje wszystkie interakcje, anonimizuje je, zanim wyśle ​​przetworzone dane do serwera Redshift.
  8. Zenko, narzędzie do raportowania usług treści, służy do tworzenia wykresów i raportów z danych Redshift, które są używane przez Mozillę do analizy.
  9. Mozilla wysyła raporty do partnerów po zakończeniu kampanii. Raport nie zawiera danych osobowych, a jedynie informacje o kraju i interakcji.

Bezpośrednie połączenie między użytkownikiem Firefoksa a dostawcą kafelków jest ustanawiane tylko wtedy, gdy kliknięte zostaną sugerowane kafelki na stronie Nowa karta Firefoksa.

Proces ten chroni prywatność i tożsamość użytkowników Firefoksa. Użytkownicy, którzy nie chcą widzieć sugerowanych kafelków na stronie nowej karty w przeglądarce, mogą łatwo wyłączyć tę funkcję na stronie, klikając ikonę koła zębatego i odznaczając opcję „dołącz sugerowane kafelki”. Inne opcje obejmują przypinanie zestawu witryn do strony Nowa karta, aby był wypełniony własnym zestawem witryn lub przejście do pustej strony. (Dzięki Sören)

Podsumowanie
Oto jak Mozilla's Suggested Tiles feature works
Nazwa artykułu
Oto jak działa funkcja Sugerowane kafelki Mozilli
Opis
Dowiedz się, jak działa nowa funkcja sugerowanych kafelków przeglądarki Mozilla Firefox i jak Mozilla planuje chronić prywatność użytkowników w tym procesie.

Link do głównej publikacji