Jak przywrócić sesje Firefoksa, jeśli Przywracanie sesji nie działa poprawnie

Przywracanie sesji to przydatna funkcja w Firefoksie, która zapamiętuje pewne informacje o poprzedniej sesji przeglądania, dzięki czemu możesz kontynuować pracę tam, gdzie ją poprzednio przerwałeś.

Funkcja zapisuje otwarte okna i karty, rozmiar każdego okna i jego pozycję na ekranie, a także cały tekst wprowadzony w formularzach na dowolnej otwartej karcie.

Kiedy patrzę wstecz, mogę pomyśleć o kilku przypadkach, gdy Przywracanie sesji nie przywróciło poprzedniej sesji w moim systemie. Czasami była to moja wina, na przykład kiedy wyłączyłem opcję „zapamiętaj historię przeglądania i pobierania” w preferencjach przeglądarki. Innym razem była to wina przeglądarki.

Byłem w szoku, ilekroć się to zdarzyło, ponieważ myślałem, że straciłem wszystkie otwarte karty w przeglądarce. Chociaż mam tylko około 50 otwartych przez cały czas, zwykle nie dodałem zakładek do zakładek, co oznacza, że ​​większość informacji zostaje utracona na dobre.

Gdzie są przechowywane pliki przywracania sesji

kopie zapasowe firefox sessionstore

 • Windows XP i wcześniejsze: C: \ Documents and Settings \\ Dane aplikacji \ Mozilla \ Firefox \ Profiles \
 • Windows Vista i nowszy: C: \ Users \\ AppData \ Roaming \ Mozilla \ Firefox \ Profiles \.
 • Linux: ~ / .mozilla / firefox /
 • Mac OS X: ~ / Library / Mozilla / Firefox / Profiles /
 • Mac OS X: ~ / Biblioteka / Obsługa aplikacji / Firefox / Profile /

Przeglądarka przechowuje plik sesji sessionstore.jsonlz4 w katalogu profilu użytkownika. To jest plik aktywnej sesji, który Firefox ładuje podczas uruchamiania przeglądarki.

Firefox przechowuje pliki odzyskiwania w folderze sessionstore-backups folderu profilu:

 • previous.jsonlz4 — ostatnia sesja utworzona przez Firefoksa. Jest to plik, który chcesz przywrócić jako pierwszy (chyba że ma bardzo mały rozmiar).
 • upgrade.jsonlz4- „liczba” — poprzednie kopie zapasowe, zwykle tworzone podczas aktualizacji przeglądarki. Skorzystaj z nich, jeśli previous.jsonlz4 nie załatwi sprawy.

Firefox 56 i nowsze instrukcje

sessionstore jsonlz4

Mozilla zmieniła format plików kopii zapasowych sesji, co oznacza, że ​​poprzedni sposób przywracania sesji wymagał aktualizacji.

 1. Zamknij przeglądarkę Firefox. Upewnij się, że żadna instancja przeglądarki nie jest uruchomiona.
 2. Otwórz folder profilu i zmień nazwę bieżącego pliku sesji sessionstore.jsonlz4 na sessionstore-backup.jsonlz4.
 3. Otwórz folder sessionstore-backups profilu.
 4. Zmień nazwę recovery.jsonlz4 na recovery-backup.jsonlz4.
 5. Zmień nazwę recovery.backlz4 na recovery-backup.backlz4.
 6. Skopiuj kopię zapasową przywracania sesji, którą chcesz przywrócić, np. previous.jsonlz4.
 7. Wróć do katalogu głównego profilu Firefox.
 8. Wklej skopiowany plik do folderu głównego.
 9. Zmień nazwę na sessionstore.jsonlz4.
 10. Uruchom ponownie przeglądarkę Firefox.
 11. Firefox może automatycznie odebrać sesję. Jeśli tak się nie stanie, naciśnij klawisz Alt na klawiaturze i wybierz Historia> Przywróć poprzednią sesję.

Stara informacja

Może być nadal przydatny w starszych wersjach Firefoksa i przeglądarkach Firefox, takich jak Pale Moon.

Zmiany w Firefox 33

Mozilla ulepszyła funkcję Przywracania sesji w przeglądarce Firefox 33. Podstawowe zmiany są następujące:

Chociaż sessionstore.js jest nadal przechowywany w głównym folderze profilu Firefoksa, wszystkie inne pliki są teraz przechowywane w kopiach zapasowych sessionstore. Pamiętaj, że sessionstore.js jest wyświetlany tylko wtedy, gdy Firefox nie jest otwarty.

Podstawowym plikiem kopii zapasowej jest teraz recovery.js, a wtórnym plikiem kopii zapasowej recovery.bak. Możesz również użyć innych kopii zapasowych wymienionych tam, aby przywrócić sesje.

Nadal możesz używać tych plików i zastępować plik sessionstore.js w katalogu głównym.

Dodatkowo znajdziesz tam także previous.js i upgrade.js. Te pliki zawierają informacje o sesji z ostatniego zamknięcia lub aktualizacji. One również mogą zostać użyte do zastąpienia głównego pliku sessionstore.js, jeśli jest uszkodzony.

Nowy proces tworzenia kopii zapasowej

 1. Firefox zapisuje zawartość narzędzia Session Restore do sessionstore-backups / recovery.js, ilekroć jest to wymagane.
 2. Zanim to nastąpi, przeniesie poprzedni plik Recovery.js, jeśli testy zwrócą go jako dobry do pliku recovery.bak w tym samym folderze.
 3. Zwykle pliki recovery.js i recovery.bak zawierają zarówno stan przeglądarki w odległości 15 sekund od siebie.
 4. Gdy Firefox jest zamknięty, nowy plik sessionstore.js jest zapisywany w głównym folderze profilu.
 5. Podczas uruchamiania, jeśli sessionstore.js jest poprawny, zostaje przeniesiony do previous.js w katalogu sessionstore-backups.
 6. Przy pierwszym uruchomieniu po aktualizacji Firefox kopiuje plik sessionstore.js do upgrade.js- [build id].

Przywróć pliki

Jak wspomniano wcześniej, Firefox zapisuje kilka nowych plików przywracania sesji w katalogu profilu użytkownika, gdy nowa funkcja wyląduje w przeglądarce (użytkownicy Nightly już ją mają, ponieważ ląduje w Firefox 33, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem).

 • sessionstore.js — Stan przeglądarki podczas ostatniego zamknięcia.
 • sessionstore-backups / recovery.js — Zawiera stan Firefoksa 15 sekund przed zamknięciem lub awarią.
 • sessionstore-backups / recovery.bak — Zawiera stan Firefoksa 30 sekund przed zamknięciem lub awarią.
 • sessionstore-backups / previous.js — Przywracanie sesji danych przed drugim do ostatniego zamknięcia.
 • sessionstore-backups / upgrade.js- [identyfikator kompilacji] — dane przywracania sesji po najnowszej aktualizacji.

Proces w Firefoksie 33 do Firefox 55

Oto kolejność, w której Firefox próbuje przywrócić poprzednią sesję na początku.

 1. Jeśli sessionstore.js jest ważny, zostanie użyty.
 2. Recovery.js zostaną wykorzystane, jeśli są obecne i ważne.
 3. Recovery.bak zostanie wypróbowany w następnej kolejności.
 4. Previous.js jest następnie używany do przywrócenia sesji.
 5. I w końcu, upgrade.js będą również próbowane.

Czym więc różni się w porównaniu do przywracania starej sesji? Przede wszystkim możesz zauważyć, że przeglądarka zapisuje dodatkowe pliki, co zwiększa prawdopodobieństwo, że jeden z plików przywracania sesji nie jest uszkodzony i nie działa.

Ponadto zarówno pliki previous.js, jak i upgrade.js nie są zastępowane tak często, jak dwa pliki przywracania sesji głównej. Zapewnia to kolejną opcję odzyskiwania sesji, jeśli oba pliki sesji podstawowej już nie działają lub jeśli przeglądarka została uruchomiona kilka razy po zauważeniu, że sesja nie została poprawnie przywrócona.

Nowy system oferuje również dodatkowe środki do ręcznego przywracania sesji. Wcześniej trzeba było polegać na pliku kopii zapasowej tylko w celu przywrócenia sesji, jeśli główny plik magazynu sesji był uszkodzony. Teraz możesz także wypróbować recovery.js lub upgrade.js, które są zwykle tworzone w bardziej odległych czasach, co zwiększa prawdopodobieństwo, że również nie zostaną uszkodzone.

Kopia zapasowa

Wielu użytkowników Firefoksa nie wie, że Firefox zapisuje dwa profile z informacjami o przywracaniu sesji w profilu użytkownika:

 • sessionstore.js zawiera informacje o bieżącej sesji. Jeśli monitorujesz plik, zauważysz, że jego rozmiar zwiększa się i zmniejsza podczas sesji przeglądania.
 • sessionstore.bak, który zawiera informacje o sesji z poprzedniej sesji.

sklep sesyjny firefox

Wskazówka: Nie należy ponownie otwierać przeglądarki Firefox, gdy funkcja Przywracanie sesji nie ładuje poprzedniej sesji, ponieważ może to również spowodować zastąpienie pliku kopii zapasowej. Ponieważ zawiera informacje, które nie zostały zmodyfikowane po nieudanym załadowaniu sesji, przed kontynuowaniem należy skopiować je do bezpiecznej lokalizacji.

Przywracanie sesji Firefoksa

Po utworzeniu kopii zapasowej obu plików sesji możesz rozpocząć badanie problemu i spróbować przywrócić poprzednią sesję.

Pierwszą rzeczą, którą możesz chcieć zrobić, to porównać rozmiar pliku sessionstore.js i sessionstore.bak. Jeśli któryś z plików ma rozmiar 0, jest pusty i nie nadaje się już do użytku.

Gdy Firefox jest całkowicie zamknięty, otwórz jeden, a następnie drugi plik w wybranym edytorze tekstów. Powinien wyświetlać informacje o sesji w formie tekstowej. Jeśli widzisz uszkodzony tekst lub nie ma żadnych informacji, jasne jest, że plik przywracania sesji jest uszkodzony i nie nadaje się już do użytku.

Nadal możesz próbować wyodrębnić z niego adresy internetowe, jeśli nadal są w nim wyświetlane niektóre informacje. Może to pozwolić ci odzyskać przynajmniej niektóre strony, które wcześniej otworzyłeś.

Zanim to zrobisz, spróbuj usunąć uszkodzony plik sessionstore.js i zmień nazwę pliku sessionstore.bak na sessionstore.js.

Próba przywrócenia sesji przeglądania z kopii zapasowej. Pamiętaj, że nie obejmuje kart, okien ani formularzy otwartych podczas ostatniej sesji i że może obejmować karty, okna lub dane formularzy zamknięte w poprzedniej sesji.

Słowa końcowe

Odzyskiwanie sesji za pomocą pliku sesji kopii zapasowej powinno działać, jeśli główny plik został uszkodzony. Może to nie pomóc bezpośrednio, jeśli ustawienie Firefox uniemożliwia prawidłowe działanie funkcji przywracania sesji przeglądarki.

Możesz jednak nadal otworzyć plik w edytorze tekstu, aby ręcznie wyodrębnić z niego informacje, jeśli nadal są wymienione w pliku głównym lub pliku kopii zapasowej.

Wskazówka: Do zapisywania i przywracania sesji możesz użyć rozszerzenia Session Boss dla przeglądarki Firefox.

Podsumowanie
Jak przywrócić sesje Firefoksa, jeśli Przywracanie sesji nie działa poprawnie
Nazwa artykułu
Jak przywrócić sesje Firefoksa, jeśli Przywracanie sesji nie działa poprawnie
Opis
Przewodnik zawiera informacje na temat przywracania sesji w przeglądarce internetowej Firefox, jeśli wbudowana funkcja przywracania sesji nie działa poprawnie.

Link do głównej publikacji