Nawet jeśli nie jesteś zaawansowanym użytkownikiem komputera, być może wcześniej znasz termin BIOS. System BIOS jest ważną częścią każdego komputera, a dzisiaj wyjaśnimy, czym jest system BIOS i jak działa.
Co to jest BIOS i co potrafi?
BIOS to akronim podstawowego systemu wejścia / wyjścia i jest to oprogramowanie wbudowane w płytę główną. Każda płyta główna jest wyposażona w system BIOS, a BIOS jest pierwszym oprogramowaniem, które uruchamia się po naciśnięciu przycisku zasilania na komputerze.
Chociaż BIOS jest obecnie standardową częścią każdego komputera, nie zawsze tak było. W latach 70. komputery nie miały systemu BIOS, a zamiast tego uruchomiły system operacyjny, gdy tylko naciśniesz przycisk zasilania. Ta metoda miała wiele wad, a największe z nich związane były z awarią systemu operacyjnego. Tego rodzaju problemy są jednym z głównych powodów, dla których BIOS został wynaleziony w 1975 roku przez Gary’ego Arlena Kildalla.
Jak wspomniano wcześniej, BIOS to pierwsze oprogramowanie uruchamiane po włączeniu komputera. BIOS jest odpowiedzialny za sprawdzanie twojego sprzętu i zrobi to za każdym razem podczas sekwencji POST (autotest po włączeniu zasilania). Przed uruchomieniem systemu operacyjnego BIOS przeprowadzi sprawdzenie i zidentyfikuje wszystkie podstawowe elementy sprzętowe, takie jak procesor, pamięć RAM, klawiatura, karta graficzna, dysk twardy i napęd DVD.
Jeśli wszystko jest w porządku, BIOS będzie teraz szukał oprogramowania ładującego rozruch. To oprogramowanie jest przechowywane na dysku twardym lub nośniku wymiennym, dlatego system BIOS skanuje wszystkie dostępne urządzenia rozruchowe. Jeśli zostanie znalezione urządzenie rozruchowe, BIOS uruchomi z niego komputer.
Jak widać, BIOS ma kluczowe znaczenie podczas uruchamiania komputera, ale BIOS pozwala również na zmianę ustawień konfiguracji komponentów sprzętowych. Na przykład możesz użyć systemu BIOS do zmiany kolejności urządzeń rozruchowych, co jest szczególnie ważne, jeśli chcesz uruchomić komputer z rozruchowego dysku flash USB w celu ponownej instalacji systemu Windows 10. BIOS pozwala także na zmianę innych ustawień sprzętowych. Na przykład niektóre wersje systemu BIOS umożliwiają zmianę częstotliwości procesora lub pamięci RAM, umożliwiając w ten sposób podkręcenie. Pamiętaj, że podkręcenie spowoduje, że Twój sprzęt będzie emitował dodatkowe ciepło, a czasami może spowodować trwałe uszkodzenie komputera. BIOS pozwala na zmianę wszelkiego rodzaju ustawień sprzętowych, a aby poznać wszystkie ustawienia, które można zmienić, zdecydowanie zalecamy sprawdzenie instrukcji płyty głównej.
Jak widać, BIOS umożliwia zmianę szerokiego zakresu ustawień, a aby je zapisać, BIOS opiera się na nietrwałej pamięci CMOS. Ta pamięć jest zasilana przez baterię na płycie głównej, a jeśli bateria płyty głównej jest pusta lub uszkodzona, nie będziesz w stanie zapisać zmian w BIOSie i BIOS zawsze przywróci ustawienia domyślne.
W przeszłości, zanim wynaleziono BIOS, nie było sposobu, aby naprawić komputer, jeśli system operacyjny był uszkodzony. W dzisiejszych czasach możesz po prostu uruchomić komputer z dysku DVD lub USB flash i ponownie zainstalować system operacyjny lub wykonać kopię zapasową ważnych plików. Dlatego BIOS jest tak ważną częścią każdego komputera, ale co, jeśli BIOS zostanie uszkodzony?
BIOS jest przechowywany w małym układzie na płycie głównej, a jeśli ten układ jest uszkodzony, komputer nie będzie mógł uruchomić się bez systemu BIOS. Układ BIOS nie jest często uszkodzony, ale jeśli tak się stanie, nie będziesz już mógł korzystać z tej płyty głównej. Niektórzy eksperci komputerowi mogą wymienić układy BIOS, jeśli już nie działają, ale jest to zaawansowana procedura, którą powinni wykonywać tylko profesjonaliści. Aby rozwiązać problem z wadliwym systemem BIOS, producenci płyt głównych zaczęli tworzyć płyty główne, które mają dwa układy przechowujące system BIOS. W przypadku awarii głównego układu BIOS możesz ponownie uruchomić komputer i zamiast tego użyć zapasowego systemu BIOS.
Ważne jest, aby wiedzieć, że użytkownicy mogą również aktualizować BIOS. Producenci płyt głównych wypuszczają zaktualizowane wersje systemu BIOS, a te aktualizacje zapewniają lepszą kompatybilność sprzętową i poprawki błędów. Musimy ostrzec, że aktualizacja systemu BIOS wiąże się z pewnym ryzykiem, a jeśli nie wykonasz aktualizacji systemu BIOS poprawnie lub jeśli przerwiesz proces aktualizacji, możesz trwale uszkodzić płytę główną. Nowsze płyty główne używają uruchamianego bloku rozruchowego, a blok rozruchowy musi być osobno aktualizowany. Blok rozruchowy odpowiada za sprawdzenie systemu BIOS, a jeśli zostanie wykryte uszkodzenie, użytkownik otrzyma ostrzeżenie, że musi ponownie sflashować system BIOS za pomocą nośnika wymiennego.
Skoro możesz zaktualizować system BIOS, czy oznacza to, że złośliwi użytkownicy mogą wprowadzić swój kod i zainfekować system BIOS? Dostępne są co najmniej cztery wirusy systemu BIOS, a większość z nich została stworzona wyłącznie w celach demonstracyjnych. Ataki wirusów na BIOS są rzadkie, ale nie niemożliwe, a jeśli BIOS jest zainfekowany wirusem, zalecamy skontaktowanie się z ekspertem ds. Bezpieczeństwa.
Ponieważ technologia komputerowa stale się rozwija, podobnie BIOS, i wydaje się, że BIOS z pewnością zostanie zastąpiony przez UEFI (Unified Extensible Firmware Interface). UEFI jest zasadniczo nowoczesnym i wydajniejszym systemem BIOS, a większość nowych płyt głównych jest wyposażona w system UEFI zamiast BIOS. UEFI ma te same funkcje co BIOS, ale oferuje lepszy interfejs użytkownika oraz niektóre funkcje, których brakuje BIOS.
Mimo że pierwsza wersja UEFI została wydana w 2005 r., UEFI zyskała popularność po wydaniu Windows 8. Microsoft dodał natywną obsługę UEFI w Windows 8 i jest to jeden z głównych powodów popularności UEFI.
Jak widać, BIOS jest kluczowym elementem każdego komputera, ponieważ umożliwia zmianę wszelkiego rodzaju ustawień związanych ze sprzętem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ustawieniach, które możesz zmienić w systemie BIOS, zdecydowanie zalecamy sprawdzenie instrukcji płyty głównej.