Najlepsze oprogramowanie routera dla systemu Windows 10, za pomocą którego można skonfigurować routery

Router łączy komputer stacjonarny lub laptop z Internetem i innymi sieciami, a także posiada własne wbudowane oprogramowanie, które w przeciwnym razie jest oprogramowaniem układowym. Oprogramowanie układowe routera to oprogramowanie umożliwiające konfigurację ustawień routera i sieci. Jest to oprogramowanie, które zwykle można otworzyć w przeglądarce internetowej i stamtąd skonfigurować ustawienia sieciowe.

Domyślne oprogramowanie routera

Aby lepiej zrozumieć, co możesz zrobić z oprogramowaniem routera, najpierw sprawdź domyślne oprogramowanie routera. Aby to zrobić, musisz wpisać swój adres IP w pasku adresu przeglądarki. Aby uzyskać adres IP, naciśnij klawisz Win + klawisz skrótu R i wpisz „cmd” w polu Uruchom, aby otworzyć wiersz polecenia. Wpisz „ipconfig” w wierszu polecenia i naciśnij klawisz Return. Twój adres IP jest drugim numerem wymienionym w części Brama domyślna.

Teraz otwórz przeglądarkę, wprowadź adres IP w pasku adresu URL i naciśnij Enter. To otworzy oprogramowanie routera w przeglądarce, jak pokazano na poniższym zrzucie. Stamtąd możesz skonfigurować swój kanał sieciowy, dostosować tytuł sieci, zrestartować router, przywrócić ustawienia domyślne i otworzyć inne narzędzia diagnostyczne sieci po zalogowaniu.

Jednak domyślne oprogramowanie układowe nie jest jedynym oprogramowaniem, w którym można skonfigurować router. Istnieją pakiety oprogramowania firm trzecich dla routerów Wi-Fi. Niektóre oprogramowanie routera innej firmy może mieć przydatne ustawienia sieciowe, których nie ma w domyślnym oprogramowaniu. Dzięki alternatywnemu oprogramowaniu możesz zwiększyć sygnał Wi-Fi i śledzić wykorzystanie przepustowości. Jest to część niestandardowego oprogramowania układowego routera, które możesz zainstalować, ale wiele zależy od tego, czy oprogramowanie obsługuje router. Należy również pamiętać, że nie każde oprogramowanie routera innej firmy jest objęte gwarancją.

OpenWRT

OpenWRT to oprogramowanie typu open source z zapisywalnym systemem plików, który można pobrać ze strony oprogramowania. To oprogramowanie układowe nie jest szczególnie łatwe do skonfigurowania lub obsługi, ale zapewnia mnóstwo opcji i obsługuje szeroki zakres routerów wymienionych na tej stronie. Użytkownicy OpenWRT mogą konfigurować obsługę IPv4, natywny stos IPv6, protokoły przekierowania portów, kształtowanie ruchu, DNS, usługi dynamicznego DNS i wiele więcej. Ponadto zapewnia statystyki monitorowania sieci z dodatkowym oprogramowaniem, takim jak Nagios Core. Oprogramowanie ma teraz bardziej rozbudowany interfejs WWW oparty na LuCI, a rozszerzenia, takie jak X-WRT, zapewniają również alternatywne interfejsy użytkownika dla OpenWRT.

Gargulec

Gargoyle to kolejne narzędzie do zarządzania routerami typu open source, które można pobrać tutaj. Ta strona w witrynie oprogramowania zawiera listę zgodnych routerów, a oprogramowanie układowe działa najlepiej w przeglądarkach Firefox, Opera i Safari. Dostępne są również routery z wstępnie zainstalowanym Gargoyle. Oprogramowanie umożliwia użytkownikom monitorowanie wykorzystania przepustowości dla urządzeń sieciowych z dostosowywanymi wykresami. Ponadto użytkownicy Gargoyle mogą blokować strony internetowe, konfigurować sieci mostów bezprzewodowych i alokować zasoby sieciowe za pomocą przydziałów i przepustnic.

DD-WRT

DD-WRT to oprogramowanie firmowe routera, które obsługuje ponad 200 alternatywnych urządzeń. Możesz sprawdzić, czy obejmuje to router, wprowadzając model w polu tekstowym bazy danych na tej stronie. Jeśli router jest obsługiwany, możesz kliknąć jego model, aby pobrać oprogramowanie układowe. Ponieważ oprogramowanie jest oparte na OpenWRT, udostępnia wiele takich samych opcji i ustawień. Na przykład zapewnia użytkownikom monitorowanie przepustowości w czasie rzeczywistym, obsługę VPN, ustawienia IPv4 i IPv6, QoS w celu ustalenia priorytetów ruchu i systemów filtrujących. Te opcje i funkcje są zawarte w bardziej intuicyjnym interfejsie użytkownika niż OpenWRT, a także obejmują inne nowości, takie jak Wake-On-LAN opcja.

Pomidor

Tomato to oprogramowanie routera, które ma atrakcyjny interfejs użytkownika i prostą konfigurację, ale obsługuje tylko stosunkowo ograniczoną liczbę routerów. Możesz zapisać Zip oprogramowania do Windows z tej strony głównej. Najlepszą rzeczą w Tomato jest prawdopodobnie monitorowanie sieci w czasie rzeczywistym i statystyki ruchu, ale ma również przydatne kształtowanie ruchu QoS i opcje zwiększania sygnału Wi-Fi.

Są to niektóre z pakietów oprogramowania firm trzecich, za pomocą których możesz ulepszyć swój router Wi-Fi. Przynajmniej dadzą ci przydatne narzędzia do monitorowania przepustowości. Przeczytaj ten artykuł dotyczący raportu systemu Windows, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat aktualizacji oprogramowania wewnętrznego routera.

Link do głównej publikacji