Jakie jest najlepsze darmowe oprogramowanie do drukowania wykresów 2D i 3D?

Niezależnie od tego, czy chcesz wykreślić wykres do publikacji akademickiej i badawczej, czy do testowania hipotez, wykres jakości zawsze pozostawi długotrwałe wrażenie i może mieć ogromny wpływ na jego wpływ na widzów.

Jeśli wcześniej drukowałeś wykresy, wiedziałbyś już, w jaki sposób Microsoft Excel ma wbudowaną opcję wykresu wraz z różnymi typami wykresów, aby utworzyć pożądany wykres, podświetlając dane.

Jednak w programie Microsoft Excel brakuje funkcji dostosowywania. Oprogramowanie premium, takie jak Grapher i OriginPro, oferuje bardziej wyrafinowane wykresy rozwiązań wraz z mnóstwem opcji dostosowywania.

Ale jeśli nie chcesz wydawać fortuny na oprogramowanie do drukowania wykresów, istnieje kilka programów do drukowania wykresów typu open source, które są bezpłatne i oferują przyzwoity zestaw funkcji.

W tym artykule przyjrzymy się najlepszemu darmowemu i płatnemu oprogramowaniu do drukowania wykresów, które jest łatwe w użyciu, a jednocześnie oferuje wszystkie funkcje potrzebne do tworzenia oszałamiających wykresów w krótkim czasie.

 • Przeczytaj także: Jakie są najlepsze narzędzia do tworzenia infografik w 2019 roku?

7 najlepszych darmowych i płatnych programów do tworzenia wykresów

1

Działka.ly

Działka

 • Cena £ — Darmowy / Premium

Plotly to nowoczesne rozwiązanie do tworzenia wykresów w chmurze, które umożliwia tworzenie, zapisywanie i publikowanie wykresów online. Zapisane wykresy można również pobrać na komputer w celu użycia w trybie offline w wielu formatach.

Plotly jest darmowy i można zacząć. Aby zapisać wykresy, musisz utworzyć bezpłatne konto.

Oprócz wykresów Plotly oferuje również narzędzia do tworzenia wykresów, pulpitów nawigacyjnych i zestawów danych. Interfejs użytkownika jest intuicyjny, a język projektowania przypomina niektóre z popularnych aplikacji arkuszy kalkulacyjnych, ale oferuje więcej funkcji.

Tworzenie wykresów, pulpitu nawigacyjnego, zapytania SQL i folderu jest łatwe. Po prostu kliknij przycisk Utwórz i wybierz typ projektu. W obszarze roboczym (edytor) możesz zmienić strukturę na Wykresy podrzędne ze Śladów, zmienić motyw, styl śladów, osie, legendę, kształty adnotacji i obraz, a analiza umożliwia zarządzanie dopasowaniem krzywej i średnią ruchomą.

Możesz dodać tyle śladów, ile chcesz, a następnie zmienić typ śladów, aby utworzyć wykresy z podanymi danymi. Kliknięcie przycisku Importuj umożliwia przesłanie arkuszy kalkulacyjnych z komputera lub adresu URL.

Aby zapisać projekty, kliknij przycisk Zapisz, wybierz ustawienia prywatności i kliknij Zapisz. Zapisane projekty można udostępniać online za pomocą łącza udostępniania lub pobierać na lokalny dysk twardy w wielu formatach, w tym formatach obrazów i arkuszy kalkulacyjnych.

Darmowe konto jest ograniczone przez niektóre funkcje, takie jak liczba wykresów, które mogą być hostowane na koncie Plotly itp. Konta premium kosztują 480 USD na rok, co prawdopodobnie jest idealne dla rozwiązań biznesowych.

Wypróbuj Plot.ly

 • Przeczytaj także: 6 najlepszych rozwiązań programowych do tworzenia diagramów ER na PC

2)

Zoho Analytics

Zoho Analytics

 • Cena £ — Bezpłatna / Premium zaczyna się od 22,5 USD miesięcznie

Zoho Analytics (wcześniej znany jako Zoho Reports) to oparte na możliwościach rozwiązanie biznesowe i raportowe skierowane do menedżerów sprzedaży, analityków, konsultantów, CXO i innych osób poszukujących rozwiązania raportującego.

Zoho ma wiele planów, w tym darmowy z ograniczonymi użytkownikami i funkcjami raportowania. Plan premium zaczyna się od 22,5 USD miesięcznie i oferuje podobną liczbę użytkowników na konto, ale więcej funkcji raportowania.

Interfejs użytkownika wydaje się znajomy, jeśli już pracujesz z arkuszami kalkulacyjnymi z opcjami dodawania danych, analizy i raportowania, które ułatwiają rozpoczęcie pracy dla wszystkich.

Zoho pozwala użytkownikom tworzyć różne typy wykresów, w tym wykresy cieplne, wykresy kombinowane, wykresy powierzchniowe, lejek itp. Do drukowania można rozpocząć od wykresu punktowego, który jest również jednym z powszechnie używanych wykresów do rysowania i porównywania danych naukowych i inżynierskich .

Zoho Analytics to kompleksowe rozwiązanie do tworzenia raportów analitycznych i analizy danych. W rezultacie oferuje więcej niż tylko funkcje drukowania.

Na przykład oprogramowanie umożliwia mieszanie i scalanie danych z różnych źródeł, oferuje integrację popularnych aplikacji biznesowych, w tym aplikacji takich jak MySQL, Amazon RDS, SQLite, ORACLE, a także umożliwia użytkownikom przesyłanie danych z arkuszy kalkulacyjnych i plików płaskich, Microsoft Excel, CSV, Pliki HTML, JSON, XML i tekstowe.

Inne godne uwagi funkcje Zoho Analytics obejmują możliwość stworzenia pięknego pulpitu nawigacyjnego do umieszczania wielu raportów w jednym pulpicie nawigacyjnym, opcje interakcji, wizualizację geograficzną, głęboką analitykę i wstępnie wbudowane funkcje analityczne do wydobywania wymaganych danych biznesowych z danych.

Zoho Analytics jest rozwiązaniem premium i jednym z najbardziej zalecanych narzędzi do raportowania i analizy. Możesz utworzyć bezpłatne konto i korzystać z oprogramowania, aby dowiedzieć się, czy może ono spełnić Twoje wymagania przed podjęciem jakiegokolwiek zobowiązania.

Wypróbuj Zoho Analytics 

 • Przeczytaj także: 10 najlepszych darmowych programów do projektowania 3D dla początkujących i zaawansowanych użytkowników

3)

Gnuplot

Gnuplot

 • Cena £ — Wolny

Gnuplot nie jest nowy w świecie drukowania wykresów. Jest to jedno z najpopularniejszych programów typu open source, które zostało udostępnione bezpłatnie dla użytkowników.

W przeciwieństwie do wcześniej wymienionego oprogramowania, Gnuplot wymaga użycia poleceń do tworzenia wykresów. Jest to kompletne narzędzie oparte na wierszu poleceń, więc musisz znać swoją podstawową metodę programowania, aby ją uruchomić.

Jest to oprogramowanie wieloplatformowe i obsługuje systemy Windows, macOS i Linux. Podstawową funkcją Gnuplot jest wizualizacja danych matematycznych i funkcji.

Jednak z biegiem lat oprogramowanie przeszło reformy, aby zaakceptować dane naukowe zarówno na wykresach 2D, jak i 3D.

Nawet w przypadku użytkowników pośrednich, którzy nigdy nie korzystali z narzędzia do tworzenia wykresów w wierszu poleceń, ogromna kolekcja zasobów ułatwi rozpoczęcie pracy z narzędziem i tworzenie wizualnej reprezentacji złożonych danych.

Pobierz Gnuplot 

 • Przeczytaj także: 6 świetnych programów do tworzenia edytowalnych formularzy PDF

4

Matplotlib

matplotlib

 • Cena £ — Wolny

Naukowcy, którzy szukają bezpłatnego narzędzia do wizualizacji swoich danych na wykresach, Matplotlib to doskonałe oprogramowanie typu open source. Jest to bezpłatne narzędzie, ale ma takie same wyzwania jak Gnuplot.

Matplotlib to biblioteka 2D Python do drukowania wykresów i wymaga od użytkownika używania skryptu Python w aplikacjach komputerowych lub internetowych.

Interfejs użytkownika Matplotlib jest identyczny jak Matlab, z tym wyjątkiem, że nie jest narzędziem opartym na GUI. Matlab korzysta z modułu o nazwie pyplot, który udostępnia funkcje do sterowania stylami linii, osiami formatowania itp. Do kreślenia.

W porównaniu do Gnuplot, Matplotlib działa tylko z Pythonem, co nie ma miejsca w przypadku Gnuplot. Jednak z drugiej strony, efekt końcowy Matplotlib wymaga mniejszego wykończenia i wychodzi w gotowym do użycia kształcie.

Pobierz Matplotlib 

 • Przeczytaj także: Naucz się programować zarówno online, jak i offline za pomocą tych narzędzi programowych

5

R

Narzędzie do tworzenia wykresów R.

 • Cena £ — Wolny

R jest językiem programowania i środowiskiem wolnego oprogramowania do obliczeń statystycznych i grafiki. Narzędzie to jest szeroko stosowane przez naukowców i inżynierów pracujących z ogromną ilością danych.

Podczas gdy Gnuplot może być używany z dowolnym językiem, a Matplotlib wymaga Pythona do pracy, R wymaga nauki R, języka programowania, aby działał.

R oferuje szeroki zakres typów wykresów, w tym wykres ramkowy, histogram, krzywą gęstości, wykres rozproszenia, wykres liniowy itp., Zarówno w formacie 3D, jak i 2D, umożliwiając użytkownikom wyświetlanie danych wizualnie.

Jednak efekt końcowy może wymagać retuszu, aby wykresy wyglądały bardziej dopracowane.

R to potężny język programowania i idealne rozwiązanie do obliczeń statystycznych i analizy danych na komputerach z systemem Windows, macOS i Linux.

Pobierz R. 

 • Przeczytaj także: 5 najlepszych narzędzi do drukowania 3D dla szkół i studentów do nauki modelowania 3D

6

Veusz

Veusz

 • Pirce — Wolny

Veusz to kolejne popularne narzędzie do rysowania naukowego i grafiki z obsługą zarówno wykresów 2D, jak i 3D. Jest to bezpłatne oprogramowanie typu open source i kompatybilne z komputerami z systemem Windows, macOS i Linux.

Veusz może być używany jako moduł w Pythonie do kreślenia. Funkcja wyjściowa narzędzia, w tym wyjście wektorowe i bitmapowe, w tym PDF, Postscript, SVG i EMF.

Ponadto użytkownik może eksportować dane z plików tekstowych, CSV, HFS i FITS. Można manipulować istniejącymi zestawami danych, aby tworzyć nowe zestawy danych za pomocą wyrażeń matematycznych.

Obsługuje również wtyczki innych firm w celu rozszerzenia funkcji, w tym możliwości importowania nowych formatów danych i automatyzacji zadań.

Niektóre funkcje drukowania 2D obejmują możliwość tworzenia wykresów X-Y z paskami błędów, kolorami i rozmiarami, wykresów na żywo i funkcyjnych, obrazów z mapowaniem kolorów i paskami kolorów, wykresów schodkowych, wykresów słupkowych itp.

A funkcje drukowania 3D obejmują możliwość tworzenia wykresów punktowych 3D, wykresów powierzchniowych z danych, wykresów linii funkcyjnych, osi 3D itp. Inne godne uwagi funkcje w oprogramowaniu to wybór danych, interaktywny samouczek i renderowanie wielowątkowe.

Veusz to narzędzie oparte na graficznym interfejsie użytkownika, dlatego jest łatwiejsze w użyciu i nauce. Nowi użytkownicy mogą skorzystać z ogromnej kolekcji samouczków.

Pobierz Veusz 

 • Przeczytaj także: Top 5 programów do odzyskiwania haseł Microsoft Excel

7

Inne narzędzia premium do rozważenia

Grapher

Jeśli żadne z powyższych narzędzi nie spełnia twoich wymagań, wypróbuj bardziej zaawansowane i dedykowane oprogramowanie do drukowania wykresów, takie jak Grapher, Matlab, SigmaPlot i Origin.

Są to oprogramowanie komercyjne i nie są tanie. To powiedziawszy, te programy są używane przez niektóre z wiodących firm w sekcji analizy danych.

Wniosek

Ważne jest, aby mieć oprogramowanie do tworzenia wykresów w celu tworzenia oszałamiających i informacyjnych wykresów 2D i 3D, dzięki czemu można przedstawiać złożone dane analityczne w lepszy i uproszczony sposób.

Całe oprogramowanie wymienione w tym artykule jest w stanie efektywniej przekazywać dane każdemu odbiorcy z różnymi typami wykresów. Jednak oprogramowanie, którego chcesz używać, zależy całkowicie od twoich wymagań, budżetu i umiejętności uczenia się lub szkolenia pracowników.

Jeśli świetna grafika nie stanowi problemu, to oprogramowanie typu open source, takie jak Gnuplot, Matplotlib, R i Veusz, oferuje doskonały zestaw funkcji i może obsłużyć wszystko, co w nią wrzucisz.

Ale jeśli potrzebujesz wielofunkcyjnego oprogramowania do analizy danych z lepszą integracją aplikacji biznesowych, wypróbuj Zoho Analytics. Aby znaleźć dedykowane oprogramowanie do drukowania wykresów handlowych, zobacz naszą sekcję Inne oprogramowanie premium.

Czy korzystałeś już kiedyś z tych programów do drukowania wykresów? Daj nam znać swoje doświadczenia i rekomendacje w komentarzach poniżej.

Link do głównej publikacji