Jak zainstalować aktualizacje systemu Windows na procesorach Kaby Lake i Ryzen

Microsoft zablokował możliwość otrzymywania aktualizacji dla właścicieli Kaby Lake i Ryzen na Windows 7 i Windows 8.1, kontrowersyjny ruch dla tych, którzy chcą uaktualnić do Windows 10.

Teraz Microsoft zapewnia wsparcie tylko dla Intel Kaby Lake i AMD Ryzen, które działają w systemie Windows 10. Firma twierdzi, że ta decyzja jest czysto biznesowa, a nie techniczna, aby zmusić użytkowników do uaktualnienia do systemu Windows 10. Mimo to duża liczba użytkowników wcale nie jest zadowolonych z tej sytuacji.

W tym artykule pokażemy ci sztuczkę, aby ominąć to ograniczenie i zainstalować wszystkie aktualizacje, w tym te, których obecnie nie można zainstalować na tych procesorach.

Deweloper GitHub o nazwie „zeffy” zdecydował się zmienić rzeczy dzięki możliwości zainstalowania „zablokowanych” pakietów aktualizacji na nowoczesnym sprzęcie po załataniu niektórych plików.

Na swojej stronie programista szczegółowo wyjaśnił sposób, w jaki odkrył niektóre specjalne funkcje programistyczne: „IsDeviceSerciveable (void)” i „IsCPUSupported (void)”, które można znaleźć w bibliotece DLL wuaueng.dll w systemie operacyjnym. Te dwie funkcje wykonują kontrolę sprzętu i są odpowiedzialne za blokowanie CPS i zapobieganie instalowaniu aktualizacji.

Istnieje kilka prostych sposobów na zabicie tego testu procesora przedstawionego na stronie GitHub zeffy:

Popraw plik wuaueng.dll i zmień dword_600002EE948, który ma przesunięcie pliku 0x26C948, z 0x01 na 0x00. To powoduje, że IsDeviceServiceable (void) przeskakuje przez całe ciało i natychmiast zwraca 1 (obsługiwany procesor). To jest moja preferowana metoda. Uwaga: te przesunięcia dotyczą tylko wersji Windows 7 x64.

Popraw plik wuaueng.dll i usuń wszystkie instrukcje zaznaczone w IsDeviceServiceable (void), umożliwi to użycie ForceUnsupportedCPU typu REG_DWORD pod kluczem rejestru HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ WindowsUpdate \ Test \ Scan (będziesz najprawdopodobniej trzeba utworzyć ten klucz rejestru). Ustaw tę wartość na 0x00000001, aby wymusić nieobsługiwane procesory, i ponownie na 0x00000000, aby przywrócić zachowanie do wartości domyślnych. Prawdopodobnie będziesz musiał ponownie uruchomić komputer lub usługę wuauserv, aby zastosować zmiany. To zachowanie jest nieudokumentowane i może zostać usunięte w przyszłych aktualizacjach.

Aby pobrać łatki, po prostu przejdź do strony GitHub zeffy.

Te rozwiązania są tylko tymczasowe, ponieważ jesteśmy prawie pewni, że Microsoft wkrótce również „naprawi” tę możliwość i zablokuje funkcję Windows Update za pomocą jeszcze bardziej skomplikowanych implementacji.

Link do głównej publikacji