Jak usunąć ctfmon.exe

Być może zauważyłeś proces o nazwie ctfmon.exe podczas otwierania menedżera zadań. Być może zastanawiasz się, co tam robi i czy w jakikolwiek sposób był złośliwy lub szkodliwy. Szybkie wyszukiwanie w Internecie ujawniło, że jest to proces systemu Windows dla zaawansowanych usług tekstowych. Ponadto zauważyłeś, że proces ten aktywuje się ponownie, nawet jeśli użyjesz msconfig, aby wyłączyć uruchamianie go z Windows.

Zanim wyjaśnię, jak usunąć ctfmon.exe, wyjaśnię, dlaczego nie należy go usuwać. Nie należy usuwać programu ctfmon.exe, jeśli używasz schematów językowych, tłumaczeń, języków wschodnioazjatyckich, rozpoznawania mowy lub tekstu i innych alternatywnych technologii wprowadzania.

Większość użytkowników nie potrzebuje ich jednak i możesz zwolnić około 8 megabajtów pamięci Ram, jeśli usuniesz plik. Aby to zrobić, masz dwie możliwości. Użytkownik, który nie chce zmieniać ustawień w Panelu sterowania, może go dezaktywować za pomocą oprogramowania o nazwie Ctfmon Remover, który usuwa proces kliknięciem przycisku myszy.

Informacje o Ctfmon.exe

Aby dowiedzieć się, czy ctfmon.exe jest uruchomiony w systemie, użyj Ctrl-Shift-Esc, aby otworzyć Menedżera zadań Windows. Kliknij przycisk pokaż procesy od wszystkich użytkowników, jeśli są dostępne, i przejrzyj listę procesów, aby sprawdzić, czy proces jest tutaj wymieniony. Jeśli nie ma go na liście, nie musisz kontynuować czytania tego artykułu, chyba że chcesz go ponownie włączyć. Jeśli jest na liście, kontynuuj czytanie poniższego przewodnika.

Plik ctfmon.exe znajduje się w katalogu system32 folderu Windows. Jeśli zauważysz, że proces jest ładowany z innej lokalizacji, istnieje prawdopodobieństwo, że jest on złośliwy. W takim przypadku pobierz program, taki jak Malwarebytes Anti-Malware Free, aby przeskanować system w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania.

ctfmon.exe

Jeśli jesteś jednym z tych użytkowników, którzy chcieliby wiedzieć, jak ręcznie usunąć ctfmon.exe w systemie Windows, wykonaj następujące czynności.

  1. Otwórz Panel sterowania.
  2. Kliknij Opcje regionalne i językowe.
  3. Przejdź do zakładki Język.
  4. Kliknij przycisk Szczegóły w obszarze Usługi tekstowe i języki wprowadzania, a następnie ponownie na karcie Zaawansowane.
  5. Zaznacz pole Wyłącz zaawansowane usługi tekstowe

Skutkuje to tym, że ctfmon.exe nie będzie już ładowany podczas uruchamiania systemu. Możesz go aktywować w ten sam sposób, odznaczając pole, które może być przydatne, jeśli okaże się, że w końcu go potrzebujesz.

Aktualizacja: Układ Panelu sterowania zmienił się w nowszych wersjach systemu operacyjnego Windows. W systemie Windows Vista i nowszych kliknij opcję Zegar, język i region, a następnie opcję Zmień klawiatury lub inne metody wprowadzania.

W tym miejscu ponownie kliknij przycisk Zmień klawiatury, co otwiera kolejne menu, w którym możesz usunąć wszelkie zainstalowane usługi, które mogą nie być potrzebne.

Możesz zajrzeć do obszernego przewodnika Microsoft po programie, który zawiera informacje o tym, jak wyłączyć go w starszych wersjach systemu operacyjnego Windows.

Link do głównej publikacji