Jak działa skalowanie DPI w systemie Windows 8.1

Większość użytkowników systemu Windows prawdopodobnie wcale nie przejmuje się ustawieniami skalowania DPI systemu operacyjnego. To ustawienie określa sposób wyświetlania elementów na ekranie, który jest niezależny od rozdzielczości ekranu, na której pracuje monitor. Niektórzy użytkownicy lubią zwiększać skalowanie DPI, aby poprawić czytelność elementów na ekranie.

Głównym celem jest jednak upewnienie się, że elementy na ekranie wyglądają dobrze, niezależnie od rozdzielczości i wielkości monitora. Podstawowym przykładem jest to, że elementy na ekranie 24-calowego wyświetlacza Full HD mogą wyglądać inaczej niż elementy na ekranie 46-calowego telewizora Full HD, jeśli zostanie użyte to samo ustawienie DPI. Zasadniczo, przedmioty nie pojawią się w tej samej skali, gdy je porównasz, z przedmiotami na 46 «znacznie mniejszymi niż te na 24».

Właśnie wtedy wchodzi w grę DPI. Aby to poprawić, należy zwiększyć ustawienie DPI do większej wartości, aby poprawić czytelność i dostępność pozycji oraz informacji na jego temat.

W systemie Windows 8 istnieje tylko jedno ustawienie DPI dla wszystkich ekranów, do których podłączasz komputer. Jest to szczególnie problem dla Surface Pro Microsoftu, ponieważ jest dostarczany z rozdzielczością ekranu 1920×1080 i ustawieniem DPI 150% zamiast zwykłego 100%. Działa to całkiem dobrze na rodzimym ekranie Surface Pro, ale szybko staje się problemem, gdy podłączysz go do większego monitora, na przykład w pracy lub w domu.

Powodem tego jest to, że inne ekrany mogą nie wyglądać poprawnie, gdy uruchomisz je na 150%, i chociaż możesz przejść do ustawień wyświetlania Surface Pro, aby obniżyć go do — zwykle — 100%, musisz zmodyfikować ustawienie ponownie po ponownym uruchomieniu ekranu urządzenia Surface. I to nawet nie bierze pod uwagę sytuacji, w których możesz chcieć korzystać z obu ekranów jednocześnie.

Jedną z nowych funkcji systemu Windows 8.1 jest automatyczne skalowanie DPI (Microsoft nazywa to skalowaniem DPI na wyświetlacz). Rozumie się przez to, że Windows 8.1 automatycznie wybierze skalowanie DPI dla każdego podłączonego monitora. Tak więc Surface Pro działałby przy 150%, podczas gdy większy monitor Full HD na twoim komputerze działałby na 100% (lub jakiejkolwiek odpowiedniej wartości), bez zakłócania tych dwóch wartości w jakikolwiek sposób.

Chociaż automatyczne powinno działać dobrze dla większości użytkowników, możliwe jest zastąpienie tego w przypadku, gdy wolisz uruchomić jedno DPI dla wszystkich podłączonych ekranów.

Ustawienia skalowania DPI w systemie Windows 8.1

Najłatwiejszym sposobem otwarcia opcji skalowania DPI jest kliknięcie prawym przyciskiem myszy na pulpicie systemu operacyjnego (na ekranie, dla którego chcesz zmodyfikować wartości) i wybranie opcji Personalizuj z menu kontekstowego.

W tym miejscu należy kliknąć opcję Wyświetl w obszarze Zobacz także w lewym dolnym rogu ekranu.

skalowanie w systemie Windows 8.1 dpiOpcje skalowania DPI

  • „Pozwól mi wybrać jeden poziom skalowania dla wszystkich moich wyświetlaczy” określa, czy automatyczne skalowanie DPI systemu Windows 8.1 jest włączone, czy nie. Jeśli to ustawienie nie jest zaznaczone, system Windows automatycznie wybierze wartości skalowania dla każdego wyświetlacza, do którego podłączony jest komputer.
  • Możesz użyć suwaka, obsługującego trzy stany: mniejszy, duży i większy, aby dostosować to skalowanie do twoich osobistych preferencji.
  • Jeśli zaznaczysz preferencje, wyłączysz tryb automatyczny, aby zamiast tego wybrać niestandardowe ustawienie DPI dla wszystkich wyświetlaczy.
  • Ustawienie wyświetlania może wzrosnąć nawet do 500% po kliknięciu niestandardowych opcji zmiany rozmiaru, co stanowi kolejne ulepszenie w stosunku do systemu Windows 8.

Uwaga: Jeśli zmodyfikujesz tutaj ustawienia, nadal będziesz musiał się wylogować i zalogować ponownie, zanim wszystkie zmiany zostaną zastosowane w systemie. Jest to w rzeczywistości jedna z najbardziej pożądanych funkcji w odniesieniu do uruchamiania różnych wyświetlaczy i indywidualnej zmiany ustawień DPI.
Pro Wskazówka: Możesz także zmodyfikować wartości w Rejestrze. Preferencje LogPixels znajdują się pod HKEY_CURRENT_USER \ Control Panel \ Desktop. Zmień wartość na 96 dla 100%, 120 dla 125%, 144 dla 150% i 192 dla 200%.

Pracownik firmy Microsoft Gavin Gear wyjaśnia, dlaczego tak jest:

Skalowanie okazuje się o wiele trudniejsze do zmiany w locie niż rozdzielczość. Od około 20 lat mamy zmiany rozdzielczości w ekosystemie. Oczekuje się, że aplikacje, które będą musiały pracować w różnych rozdzielczościach, będą reagować na WM_DISPLAYCHANGE i szereg innych zdarzeń w celu zmiany rozmiaru. Nie ma porównywalnego zdarzenia dla zmiany skalowania (WM_DPICHANGED jest nowością w Windows 8.1), więc dziś jest tylko kilka aplikacji, które obsługują to zdarzenie. W przypadku każdej aplikacji, która nie obsługuje tego zdarzenia, system Windows musi wykonać skalowanie, a to oznacza wykonanie operacji skalowania bitmapy na renderowanym wyjściu aplikacji.

Tak więc Windows 8.1 obsługuje tę funkcję, ale większość aplikacji i programów nie.

Link do głównej publikacji