Jak skalibrować wyświetlacz na komputerze z systemem Windows 10

Narzędzie Kalibracja kolorów wyświetlacza (używane do kalibracji wyświetlacza komputera stacjonarnego lub laptopa) jest wbudowane w system operacyjny Windows 10. Pozwala ustawić głębię kolorów, jasność i kontrast ekranu itp., Dzięki czemu praca na komputerze jest bardziej indywidualna i wygodna.

Uwaga: W tym artykule nie zajmujemy się profesjonalną kalibracją ekranu za pomocą oprogramowania innych firm lub specjalnego sprzętu. Poniższe instrukcje pokazują, jak skalibrować monitor tylko przy użyciu wbudowanych narzędzi systemu Windows 10 (nie wymaga dodatkowych pobrań). Instrukcje mogą być przydatne w przypadku, gdy wolisz skalibrować wyświetlacz komputera lub laptopa w sposób, jaki lubisz, lub po prostu zauważyłeś, że monitor zaczął działać nieprawidłowo i chcesz to naprawić.

Ważny: Wszystkie poniższe instrukcje należy wykonać przy użyciu konta z uprawnieniami administratora.

Skalibruj wyświetlacz na komputerze z systemem Windows 10

Możesz przejść do kreatora kalibracji kolorów wyświetlacza w systemie Windows 10, uruchamiając specjalne polecenie, naciśnij Win + R. i wpisz dccw i kliknij OK.

Windows 10 dccw

Aby przejść do kreatora wyświetlania kalibracji kolorów w alternatywny sposób, postępuj zgodnie z instrukcjami poniżej:

 1. Iść do Ustawienia -> System -> Wyświetlacz -> Zaawansowane ustawienia wyświetlania. Przewiń trochę w dół i znajdź Wyświetl właściwości adaptera.
  wyświetl ustawienia karty graficznej
 2. Odnaleźć Zarządzanie kolorem zakładkę w nowo pojawiającym się oknie i kliknij przycisk.
  okna zarządzania kolorami 10
 3. W nowym Zarządzanie kolorem przełącznik okien na zaawansowane patka. naciśnij Skalibruj wyświetlacz przycisk na dole.
  skalibruj okna wyświetlacza 10
 4. Teraz musisz Wyświetl kalibrację kolorów czarodziej. Kliknij Kolejny.
  wyświetl okna kalibracji kolorów 10
 5. Pierwszą rzeczą jest dostosowanie gamma. Przed dostosowaniem system Windows wyświetli przykładowe obrazy prawidłowych ustawień kalibracji. Kliknij Kolejny.
  dostosuj okna gamma 10
 6. Spróbuj ustawić gamma zgodnie z zaleceniami (ale możesz ustawić ją według własnego uznania — to zależy od ciebie).
  dostosuj okna właściwości gamma 10
 7. Jeśli wyniki Ci się nie podobają, naciśnij Resetowanie przycisk i zacznij ponownie dostosowywać.
 8. Następnym krokiem jest ustawienie jasności i kontrastu poprzez kliknięcie Kolejny (możesz pominąć regulację, klikając odpowiedni przycisk).
  okna kontrastu jasności 10
 9. W następnym kroku musisz użyć przycisków z przodu monitora. Musisz sprawdzić instrukcję obsługi, aby dowiedzieć się, jak zmienić jasność i kontrast (tym razem Windows pokaże tylko kilka zdjęć, które należy użyć, aby wykonać dokładną kalibrację jasności i kontrastu przez użytkownika).
  dostosuj jasność systemu Windows 10
 10. Kliknij Kolejny postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie i użyj przykładowych obrazów, aby skonfigurować monitor.
 11. Następnym krokiem jest regulacja balansu kolorów. Zostanie to skalibrowane przez system, ale możesz zmienić balans kolorów na monitorze, jeśli chcesz.
  dostosuj okna balansu kolorów 10
 12. W ostatnim oknie możesz porównać poprzednią kalibrację z bieżącą.
  okna monitorowania kalibracji wyświetlacza 10
 13. Aby zapisać zmiany, kliknij koniec (anulować przycisk przywróci wszystkie ustawienia).

Po tym, jak użytkownik naciśnie przycisk Zakończ w ostatnim kroku, pojawi się kreator regulacji ClearType. Pomoże Ci to skonfigurować czcionki wyświetlane na twoim komputerze.

 1. Jeśli masz podłączony więcej niż 1 monitor, system Windows zaproponuje skonfigurowanie ClearType dla określonego monitora. Możesz dostosować ustawienia tylko dla 1 określonego monitora lub dla wszystkich podłączonych monitorów.
  jasne typy okien 10
 2. W następnym kroku kreator sprawdzi, czy monitor jest ustawiony na optymalną rozdzielczość (ten parametr jest niezwykle ważny dla prawidłowego wyświetlania elementów graficznych).
 3. Następnie system operacyjny zaproponuje wybranie jednego z kilku tekstów o różnych parametrach. Musisz wybrać i kliknąć ten, który wydaje się najlepszy dla Ciebie. Następnie wszystkie czcionki będą wyświetlane zgodnie z twoimi preferencjami.
  Okna tunera tekstu typu Clear 10
 4. Po skonfigurowaniu pierwszego monitora kreator rozpocznie konfigurację drugiego, trzeciego i innych monitorów. W ostatnim kroku zobaczysz komunikat informujący o zakończeniu procesu.
  dostrajanie okien monitora 10

Jeśli chcesz skonfigurować ClearType bez kalibracji monitora, możesz to zrobić, postępując zgodnie z 3 różnymi metodami poniżej:

 • naciśnij Win + R., wpisz i Cttune i uruchom polecenie.
  Windows 10
 • otwarty Ustawienia i wpisz ClearType w polu wyszukiwania. Po tym zauważysz Dostosuj tekst ClearType opcja pojawiła się w pobliżu pola wyszukiwania.
  wyczyść typ dostosuj okna tekstowe 10
 • naciśnij Win + R., wpisz i uruchom kontrola. W nowo pojawiającym się oknie przejdź do Czcionki. W lewej części okna kliknij Dostosuj tekst ClearType.
  czysty typ dostosuj czcionki tekstowe

Następnie musisz skonfigurować czcionki zgodnie z powyższym opisem. Poświęć kilka minut, aby skalibrować ekrany dokładniej — pozwoli to na korzystanie z urządzenia w znacznie bardziej komfortowy sposób.

Link do głównej publikacji