Co to jest moduł ładujący CTF (ctfmon.exe)?

Ten post stanowi kontynuację naszej serii artykułów na temat procesów systemu Windows, a dziś omówimy, czym jest moduł ładujący CTF (Collaborative Translation Framework) lub ctfmon.exe, w jaki sposób użytkownik może go wyłączyć i czy jest bezpieczny.

Jakie są cele ctfmon.exe i czy jest to uzasadniony proces?

Ctfmon.exe (Moduł ładujący CTF) to składnik systemu Windows, który pojawił się w systemie Windows XP po raz pierwszy. Ten komponent odpowiada za panel Alternatywne wprowadzanie danych przez użytkownika i panel języka pakietu Office. Proces zapewnia obsługę rozpoznawania mowy i pisma odręcznego, funkcji klawiatury ekranowej itp. Głównym sposobem komunikowania się użytkownika z komputerem jest używanie klawiatury i myszy. Głos, panele dotykowe itp. To alternatywne metody wprowadzania danych, za które odpowiada ctfmon.exe. Program ładujący CTF jest również używany razem ze składnikami MS Office, ale tymczasem może pojawić się na komputerach bez zainstalowanego pakietu Microsoft Office.

W przypadku korzystania z alternatywnych metod wprowadzania danych — nie jest zalecane wykonywanie żadnych czynności za pomocą modułu ładującego CTF ani próba jego zamknięcia. Ważne jest, aby wspomnieć, że ten proces nigdy nie powinien obciążać procesora na wysokim poziomie ani zmniejszać ogólnej wydajności komputera, więc po prostu lepiej go nie dotykać.

Czy moduł ładujący CTF jest wirusem i dlaczego może powodować problemy?

Czy plik ctfmon.exe jest wirusem? Nie, w większości przypadków tak nie jest (czasami wirusy mogą używać tej nazwy pliku do ukrywania się w systemie). Ten proces powinien być uruchamiany z folderu systemowego. Możesz sprawdzić, czy w twoim przypadku jest to prawda, wykonując proste czynności:

W przypadku, gdy plik ctfmon.exe znajduje się w odpowiednim folderze i ma podpis Microsoft — nie ma się czym martwić. Ale jeśli moduł ładujący CTF znajduje się poza folderami System32 / SysWOW64 i nie ma prawidłowej sygnatury, może to oznaczać, że komputer jest zainfekowany wirusem lub złośliwym oprogramowaniem (wysokie użycie procesora w tym procesie jest również oznaką siły infekcji wirusowej ).

Wielu użytkowników informuje o problemach z ctfmon.exe po aktualizacji Windows Fall Creators Update. Często problemy są związane z dodatkowymi pakietami językowymi: problemy nie pozwalają na wpisanie czegokolwiek w pasku wyszukiwania / Cortana, a w większości przypadków użytkownik mający do czynienia z ctfmon.exe przestał działać błąd w krótkim czasie po każdym ponownym uruchomieniu. Microsoft twierdził, że naprawił ten błąd w 16232, ale najprawdopodobniej nie.

Jak zamknąć moduł ładujący CTF?

Załóżmy, że nie używasz alternatywnych metod wprowadzania danych. W takim przypadku tak naprawdę nie potrzebujesz modułu ładującego CTF (ale nadal nie zalecamy wyłączania go). Na wypadek, gdybyś musiał go wyłączyć — istnieje specjalna opcja, która pozwala pozbyć się modułu ładującego CTF. Postępuj zgodnie z instrukcją poniżej.

Ważny! Instrukcja musi zostać zaimplementowana przy użyciu konta z uprawnieniami administratora.

Pierwszą ważną rzeczą, o której należy wspomnieć, jest fakt, że po wyłączeniu modułu ładującego CTF spowoduje to również wyłączenie niektórych składników systemu Windows (na przykład po wyłączeniu nie będzie można korzystać z klawiatury ekranowej lub funkcji rozpoznawania mowy i innych). Jeśli Twój komputer działa dobrze — nie zalecamy wyłączania modułu ładującego CTF. Postępuj zgodnie z instrukcjami:

 1. Uruchom Menadżer zadań;
 2. Na Procesy znajdź kartę Moduł ładujący CTF. Jeśli go znalazłeś — oznacza to, że usługa działa;
 3. Przełącz na Usługi tab i znajdź TabletInputService na liście (ta usługa jest związana z ctfmon.exe);
 4. Kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz Usługi otwarte;
  ctfmon.exe tabletinputservice
 5. Znajdź usługę Dotknij opcji Klawiatura i panel pisma ręcznego na liście. Kliknij go dwukrotnie, a następnie zobaczysz okno ustawień nowej usługi;
  ładowarka ctf pismo dotykowe klawiatury
 6. naciśnij przycisk Zatrzymać, a następnie wybierz Niepełnosprawny tworzą Typ uruchomienia menu rozwijane w Generał patka;
  zamknij ctfmon.exe
 7. naciśnij ОK., zamknij wszystkie okna i uruchom ponownie komputer.

Po ponownym uruchomieniu komputera zobaczysz, że proces modułu ładującego CTF zniknie w Menedżerze zadań.

Link do głównej publikacji