Jak prywatnie synchronizować zakładki i hasła do Firefoksa

Większość użytkowników Firefoksa, którzy chcą synchronizować dane, takie jak zakładki lub hasła, korzysta z wbudowanej funkcji synchronizacji. Firefox Sync wymaga konta i używa tego konta do zapisywania danych w chmurze. Chociaż jest łatwy w konfiguracji, oznacza to, że dane są hostowane na serwerze innej firmy, nad którym nie masz kontroli. Większość rozszerzeń i usług oferujących rozwiązania innych firm robi to samo. Jeśli nie chcesz, aby Twoje dane były hostowane w serwisie zewnętrznym, albo dlatego, że chcesz mieć pełną kontrolę, albo ze względu na przepisy biznesowe, możesz sprawdzić rozszerzenia Sync Places dla przeglądarki.

SyncPlaces, w przeciwieństwie do innych tego rodzaju narzędzi, pozwala przechowywać dane na własnych serwerach. Dodatek do przeglądarki Firefox może przechowywać dane na czterech różnych serwerach:

  • serwer internetowy
  • Serwer WWW z SSL
  • serwer FTP
  • Serwer plików

Musisz ponownie uruchomić przeglądarkę po zainstalowaniu rozszerzenia. SyncPlaces dodaje ikonę do paska stanu przeglądarki, którą można kliknąć, aby otworzyć opcje i skonfigurować synchronizację.

syncplaces

Opcja konfiguracji składa się na przykład ze zwykłych informacji, adresu IP serwera, nazwy użytkownika i hasła, ale także opcji umożliwiających skonfigurowanie procesu. Możesz skonfigurować rozszerzenie tak, aby synchronizowało dane automatycznie, o określonych porach dnia, regularnie lub podczas uruchamiania lub zamykania. Informacje mogą być szyfrowane i kompresowane, aby zabezpieczyć i przyspieszyć przesyłanie, a ponadto możesz przełączyć się z synchronizacji wszystkich zakładek na synchronizację tylko określonego folderu zakładek. Dane można scalić z danymi przechowywanymi na serwerze lub całkowicie zastąpić.

Wykonuje kopię zapasową bieżących zakładek przed nadpisaniem, które można przywrócić, jeśli wszystko pójdzie nie tak. Możesz także ręcznie wykonać kopię zapasową w dowolnym momencie lub przywrócić ją z tej kopii.

Zakładki są przechowywane w formacie JSON lub XBEL. JSON jest idealny dla wszystkich nowych funkcji Miejsc (tagi, zapytania itp.). XBEL jest idealny, jeśli nadal używasz przeglądarki Firefox 2 (chociaż stracisz nowe funkcje Miejsc) lub chcesz stylizować swoje zakładki, aby uzyskać do nich dostęp z dowolnej przeglądarki lub bez instalowania rozszerzenia SyncPlaces. Możesz także wysyłać zakładki w formacie HTML, jeśli nie chcesz samodzielnie stylizować XBEL.

Główną zaletą korzystania z SyncPlaces jest to, że masz pełną kontrolę zarówno nad lokalnymi instalacjami Firefoksa, jak i serwerem, na którym przechowywane są dane. To z kolei oznacza, że ​​musisz mieć dostęp do serwera, aby w ogóle móc korzystać z rozszerzenia. Chociaż możliwe jest korzystanie z serwerów innych firm, takich jak serwer GMX, cofnęłoby to główny cel, dla którego zostało utworzone rozszerzenie. Użytkownicy Firefoksa, którzy mają problemy z konfiguracją rozszerzenia, powinni odwiedzić stronę pomocy autora, która zawiera zbiór wskazówek pozwalających rozwiązać typowe problemy.

Aktualizacja: Autor usunął rozszerzenie z repozytorium dodatków Firefox, prawdopodobnie ze względu na implementację Mozilli w Firefox Sync, która również może synchronizować zakładki i inne informacje. W związku z tym usunęliśmy link do obecnie nieważnej strony i sugerujemy sprawdzenie funkcji synchronizacji Firefoksa tutaj.

Link do głównej publikacji