Instalowanie, kopiowanie oprogramowania w systemie Windows, jak to zrobić?

Jedną z rzeczy, która mnie denerwuje, odkąd zacząłem używać systemu Windows, są instalacje oprogramowania w systemie. Prawdopodobnie zastanawiasz się, co mnie denerwuje. Podstawowym problemem jest dla mnie brak ogólnych zasad instalacji oprogramowania w systemie. Oprogramowanie domyślnie instaluje się głównie w dwóch strukturach katalogów. Najpierw folder Program Files na tym samym dysku twardym co instalacja systemu Windows oraz profil użytkownika aktualnie zalogowanego, który znajduje się również na głównym dysku twardym. 64-bitowi użytkownicy mogą dodać folder Program Files (x86) do tej listy, aby uzyskać trzy możliwe lokalizacje instalacji programu.

Większość aplikacji oferuje niestandardowe lokalizacje instalacji, co oznacza, że ​​użytkownicy mogą je instalować tam, gdzie chcą. Jest to sposób na zapewnienie wszystkim maksymalnej elastyczności w instalowaniu oprogramowania tam, gdzie chcą, ale powstrzymuje go fakt, że niektóre programy nie oferują niestandardowych lokalizacji instalacji. Na przykład przeglądarka Google Chrome zawsze instaluje się w katalogu aplikacji folderu profilu użytkownika. Innym przykładem jest oprogramowanie Steam. Sam Steam można zainstalować w każdym miejscu. Jednak gry zainstalowane na Steamie zostaną zainstalowane na tym samym dysku, bez wyjątku (dostępne są obejścia).

Kiedy spojrzysz na to, jak oprogramowanie jest instalowane w systemie Windows, dojdziesz do wniosku, że wynik końcowy nie jest usprawniony. To może nie stanowić problemu dla większości użytkowników, którzy klikają link w menu Start lub skrót na pulpicie, aby uruchomić właśnie zainstalowane oprogramowanie.

foldery Windows

Niektórzy użytkownicy, w tym ja, wolą zorganizowany system folderów. Wolę to, ponieważ utrzymuje niską liczbę folderów na partycji dysku twardego, a wszystkie aplikacje są dostępne w jednym folderze głównym. Pomysł Microsoftu polegał na utworzeniu Program Files do tego folderu, ale pomysł mniej lub bardziej zawiódł z powodów przedstawionych powyżej.

Należy również zająć się aplikacjami przenośnymi. Nie są instalowane, ale po prostu kopiowane do lokalizacji na dysku twardym i stamtąd wykonywane. O wiele łatwiej jest przechowywać wszystkie przenośne aplikacje w jednym folderze głównym niż programy, które trzeba zainstalować.

Jedną z rzeczy, które robię, aby dotknąć moich instalacji oprogramowania, jest użycie dowiązań symbolicznych, aby przenieść je do nowego miejsca docelowego po instalacji. Program taki jak Steam Mover lub Move and Link, aby to zrobić bez wiersza poleceń.

Moje główne pytanie dla was wszystkich brzmi: Jak instalujesz oprogramowanie w swoim systemie? Jak korzystasz z aplikacji przenośnych?

Link do głównej publikacji