Firefox: Dodatek starszego typu czy rozszerzenie WebExtension? Jak się dowiedzieć

Tak więc do tej pory prawdopodobnie słyszałeś, że w tym roku nastąpi poważna zmiana w ekosystemie dodatków Firefox.

W skrócie, Mozilla wyskrobuje wszystkie starsze dodatki i przenosi system dodatków wyłącznie do rozszerzeń WebExtensions.

Efektem netto jest to, że starsze dodatki nie będą już działać, gdy nadejdzie zmiana — jest zaplanowane dla przeglądarki Firefox 57, którą Mozilla planuje wydać w listopadzie 2017 r. Firefox 52.x ESR będzie obsługiwał starsze dodatki, dopóki przynajmniej następny cykl wydawniczy, czyli przynajmniej do początku 2018 roku.

Jednym z głównych problemów związanych z przeprowadzką jest to, że wciąż rozszerzamy WebExtensions w trakcie naszej rozmowy. Mozilla regularnie wydaje interfejsy API, ostatnio na przykład w Firefoksie 52 Stabilna, ale niektóre nie są jeszcze kompletne lub nawet się uruchomiły.

Dla użytkowników oznacza to, że każdy dodatek, który nie jest rozszerzeniem sieciowym, przestanie działać, gdy Firefox 57 zostanie zainstalowany na urządzeniu. Dla programistów oznacza to, że muszą zamienić swoje dodatki w rozszerzenie WebExtension, jeśli chcą kontynuować jego rozwój i udostępnić go w Mozilla AMO. To znaczy, jeśli wszystkie interfejsy API są do tego dostępne.

Jako użytkownik prawdopodobnie zastanawiasz się, czy dodatki zainstalowane w przeglądarce są dodatkami starszymi czy rozszerzeniami WebExt.

Niestety nie ma prostego sposobu na znalezienie tego. Wbudowany menedżer dodatków nie ujawnia, czy zainstalowany dodatek jest starszym dodatkiem, czy rozszerzeniem WebExtension.

Starszy dodatek lub rozszerzenie WebExtension

uprawnienia dodatku Firefox

Jest jednak sposób, aby się tego dowiedzieć i jest on oferowany na stronie Mozilli. Metoda nie jest niestety bardzo wygodna, ponieważ każdy dodatek trzeba sprawdzać indywidualnie.

To może nie być poważny problem, jeśli uruchomisz jeden lub dwa, ale jeśli uruchomisz kilkadziesiąt lub więcej, poświęcisz trochę czasu na sprawdzanie dodatków.

Oto, co musisz zrobić

  1. Odwiedź stronę Mozilla AMO i znajdź dodatek, który chcesz sprawdzić. Użyj wyszukiwania, przeglądania lub zakładek, jeśli zapisałeś wszystkie swoje dodatki.
  2. Znajdź link uprawnień, gdy znajdziesz się na stronie dodatku, np. strona Classic Theme Restorer. Jest teraz wymieniony obok przycisku pobierania.
  3. Spowoduje to otwarcie ekranu nakładki na stronie, który zawiera informacje o dodatku, w tym informacje o tym, czy jest to starszy dodatek, czy nie.

firefox dodaje starsze wersje tekstowe

Monit wskazujący, że poniżej, jest starszym dodatkiem. Oznacza to, że nie będzie to możliwe, gdy Mozilla dokona przełączenia:

Uwaga: ten dodatek wykorzystuje starszą technologię, która zapewnia mu dostęp do wszystkich funkcji przeglądarki i danych bez konieczności uzyskiwania zgody.

Uwaga: Link do uprawnień został tam umieszczony w ramach przygotowań do systemu uprawnień do dodatków, który Mozilla wprowadzi w Firefoksie.

Nie musi to wcale oznaczać, że twórca dodatku nie wyda jego wersji WebExtension.

Warto więc sprawdzić ponownie za kilka miesięcy lub przed uruchomieniem aktualizacji do przeglądarki Firefox 57, aby dowiedzieć się, że wersja WebExtension jest dostępna w tym momencie.

Możesz także kopać głębiej, na przykład przez dokładniejsze śledzenie rozwoju dodatków. Wielu programistów ma strony główne, strony projektu GitHub lub jest aktywnych na forach lub w witrynie dodatków Mozilli.

Możesz dowiedzieć się o planach tam lub zadać pytania, aby dowiedzieć się, czy programista planuje migrację dodatku do rozszerzenia WebExtension.

Aktualizacja: Możesz sprawdzić także: dodatki, czy zainstalowano rozszerzenia, aby dowiedzieć się, czy są to starsze dodatki, czy nie.

Ublock Origin Webextension

Podsumowanie
Firefox: Dodatek starszego typu czy rozszerzenie WebExtension? Jak się dowiedzieć
Nazwa artykułu
Firefox: Dodatek starszego typu czy rozszerzenie WebExtension? Jak się dowiedzieć
Opis
Przewodnik zawiera informacje o tym, jak dowiedzieć się, czy rozszerzenie Firefox jest starszym dodatkiem, czy rozszerzeniem sieciowym.

Link do głównej publikacji