Jak dodać Greasemonkey do Firefoksa 4

Niedawno przestawiłem się ze stabilnej przeglądarki Firefox 3.6x na wersję beta Firefoksa 4, głównie dlatego, że beta wydawała się w tym momencie stosunkowo stabilna. Oczywiście niektóre dodatki, z którymi pracowałem, nie były kompatybilne z Firefoksem 4, albo dlatego, że programista jeszcze nie zaktualizował dodatku, albo dlatego, że program został porzucony, a rozszerzenie nie otrzyma żadnych nowych aktualizacji .

Jednym z dodatków, na których polegałem w przeszłości, jest rozszerzenie Greasemonkey, które umożliwia ładowanie skryptów użytkownika do przeglądarki. Niestety był to jeden z dodatków, który nie działa w przeglądarce Firefox 4 Beta.

Najpierw próbowałem wymusić kompatybilność na dodatku, z mieszanymi wynikami, ponieważ później nie działał poprawnie (spójrz na ten przewodnik, jak wymusić zgodność w przeglądarce Firefox)

Jeśli spojrzysz na oficjalną stronę Greasemonkey w Mozilli, zauważysz, że dodatek jest kompatybilny tylko z wersjami do Firefox 3.6, a te same informacje są dostępne na stronie internetowej programisty. Ostatnia wersja pochodzi z kwietnia 2010 r.

Wielu użytkowników nie wie, że programista publikuje nocne wersje Greasemonkey na tym samym serwerze. Kompilacje nocne to wersje rozwojowe dodatku, które często zawierają dodatkowe funkcje lub ulepszenia.

W przypadku Greasemonkey dodają zgodność z Firefoksem 4. Wystarczy zainstalować najnowszą kompilację nocną z listy kompilacji, aby Greasemonkey był zgodny z Firefoksem 4. Pamiętaj, że kompilacje nocne mogą zawierać błędy. Firefox automatycznie rozpozna nocne aktualizacje Greasemonkey i zaoferuje ich automatyczną instalację, aby nie trzeba było tego robić ręcznie.

Wszystkie zainstalowane skrypty użytkowników działały dobrze po instalacji najnowszego Greasemonkey co noc. Daj nam znać swoje doświadczenia w komentarzach.

Aktualizacja: W międzyczasie została wydana wersja Firefox 4 final, a także Greasemonkey w wersji kompatybilnej z nową wersją Firefoksa.

Informacje przedstawione tutaj mogą być nadal przydatne dla użytkowników Firefoksa, jeśli podobna sytuacja powtórzy się w przyszłości. Jeśli Greasemonkey stanie się niekompatybilny, sprawdź nocne kompilacje dodatku do przeglądarki, aby sprawdzić, czy działa aktualizacja, która sprawi, że będzie ponownie kompatybilna z najnowszą wersją Firefoksa.

Link do głównej publikacji