Debata: Czy system Windows 10 powinien być nazywany systemem Windows 8.2?

Minęło trochę czasu, odkąd Microsoft wydał wersję zapoznawczą dla systemu Windows 10 i wiele osób miało okazję ją przetestować. Oczywiście istnieją pozytywne i negatywne recenzje, ale powstaje jedno pytanie, czy Windows 10 naprawdę warto nazwać nowym systemem operacyjnym, czy jest to tylko ulepszona wersja systemu Windows 8?
wind8app dla Windows 10 lub Windows 8.2

Zanim zaczniemy naszą debatę, muszę powiedzieć, że jest to tylko techniczny podgląd nowego systemu operacyjnego, więc wiele nowych funkcji jest z niego wykluczonych, ale możemy przeprowadzić analizę w oparciu o to, co dotychczas uzyskaliśmy.

Po przetestowaniu systemu Windows 10 większość użytkowników była z niego zadowolona, ​​o wiele bardziej niż w przypadku systemu Windows 8 (Przypominamy, że łącznie systemy Windows 8 i Windows 8.1 miały niewielki udział w rynku systemu operacyjnego wynoszący zaledwie 16,8%, co jest nie do przyjęcia dla Microsoft) . Głównym powodem pozytywnych recenzji jest to, że ludzie dostali to, o co prosili, menu Start. Jest to również główna funkcja podglądu technicznego systemu Windows 10, a główna zmiana, oprócz kilku innych poprawek interfejsu, wszystkie inne rzeczy są prawie takie same, jak w systemie Windows 8 lub 8.1. Przeciętny użytkownik może więc powiedzieć, dlaczego jest to zupełnie nowy system operacyjny, skoro istnieje tylko jedna istotna zmiana? Z tego powodu wiele osób nazywa to Windows 8.2.

Moim zdaniem odpowiedź na to pytanie leży w nazwie systemu Windows 10. Gdy Microsoft pominął jeden numer i przedstawił nowy system operacyjny pod nazwą Windows 10, wyjaśnił, że nie jest to „produkt budowlany i przyrostowy”, ale ludzie rozumiał to jako sposób, w jaki Microsoft może odejść od systemu Windows 8 w jak największym stopniu. Z tego powodu ludzie oczekiwali cudów od systemu Windows 10 i oczekiwali, że będzie on drastycznie różny od systemu Windows 8. Ale jeśli spojrzymy na historię systemu operacyjnego Windows, żadna wersja systemu Windows nie różni się drastycznie od swojego poprzednika. Oto dowód znaleziony na forum Microsoft:

  • Windows NT 4.0 (w tym samym czasie co Windows 95)
  • Windows 2000 to tylko NT 5.0
  • Windows XP to tylko NT 5.1
  • Windows Vista był 6.0 i był główną zmianą, głównie w celu wykorzystania nowego sprzętu do takich rzeczy, jak przyspieszenie grafiki, które nigdy wcześniej nie było możliwe.
  • Windows 7 miał tylko 6.1 i tak naprawdę zmienił niektóre zachowania paska zadań.
  • Windows 8 miał 6.2 i chociaż wyglądał inaczej, dużą zmianą było po prostu większe menu początkowe (pełny ekran). Chociaż był duży, miał tę samą funkcję (skróty i katalog „wszystkie programy”).
  • Windows 8.1 był 6.3 i dodano niektóre funkcje myszy i paski tytułowe
  • Windows 10 będzie po prostu 6.4.

Wygląda na to, że ludzie naprawdę oczekują zbyt wiele od samego technicznego podglądu nowego systemu Windows. Ale można z tego wyciągnąć inne interesujące wnioski. Wygląda na to, że ludzie nie lubili systemu Windows 8 tak bardzo, jak niektórych jego funkcji. A teraz, gdy mamy system operacyjny wyglądający jak Windows 8 z ulepszonymi funkcjami (czytaj: Menu Start), ludzie są z niego bardzo zadowoleni, a eksperci przewidują, że Windows 10 wykona znacznie lepszą pracę niż Windows 8.

Ponadto, jak powiedziałem na początku tego artykułu, jest to tylko podgląd techniczny, a wiele funkcji, wraz z długo oczekiwaną asystentką głosową Microsoftu, Cortaną, należy włączyć do ostatecznej wersji, więc myślę, że powinniśmy poczekać do ostatecznego wydania w celu dokonania porównań.

Link do głównej publikacji