Błąd ACPI_BIOS_FATAL_ERROR w systemie Windows 10 [FIXED BY EXPERTS]

Błędy niebieskiego ekranu śmierci, takie jak ACPI_BIOS_FATAL_ERROR, mogą być spowodowane wadliwym sprzętem lub oprogramowaniem, a czasem mogą być trudne do naprawienia. Ten błąd może powodować wiele problemów, dlatego bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak go naprawić w systemie Windows 10.

Jak naprawić błąd ACoPI_BIOS_FATAL_ERROR BSoD

Spis treści:

 1. Usuń problematyczne aplikacje
 2. Zaktualizuj sterowniki i pobierz najnowsze aktualizacje systemu Windows 10
 3. Uruchom narzędzie do rozwiązywania problemów ze sprzętem 
 4. Uruchom skanowanie SFC
 5. Uruchom DISM
 6. Zresetuj system Windows 10
 7. Sprawdź akumulator / zasilacz
 8. Sprawdź, czy Twój sprzęt działa poprawnie

Poprawka — błąd Windows 10 ACPI_BIOS_FATAL_ERROR

Rozwiązanie 1 — Usuń problematyczne aplikacje

Błędy BSoD są często spowodowane przez aplikacje innych firm, dlatego jeśli zainstalowałeś lub zaktualizowałeś jakieś aplikacje przed pojawieniem się tego błędu, radzimy znaleźć te aplikacje i odinstalować je. Musimy wspomnieć, że programy antywirusowe i zapora mogą często powodować pojawienie się tego rodzaju błędów, dlatego radzimy usunąć aktualnie zainstalowany program antywirusowy i sprawdzić, czy to rozwiąże problem. Pamiętaj, że musisz usunąć wszystkie zainstalowane programy antywirusowe innych firm, ponieważ prawie każdy program antywirusowy może powodować pojawienie się tego problemu.

Jeśli odinstalowanie programu antywirusowego nie rozwiązało problemu, ponieważ wiele programów, w tym program antywirusowy, pozostawia pewne pliki i wpisy rejestru po ich odinstalowaniu. Nawet te pliki mogą powodować pojawienie się błędów BSoD, dlatego bardzo ważne jest, aby użyć specjalnego narzędzia do usuwania, aby usunąć wszystkie pliki związane z programem antywirusowym. Większość firm antywirusowych udostępnia te narzędzia do oprogramowania, więc należy je pobrać.

Rozwiązanie 2 — Zaktualizuj sterowniki i pobierz najnowsze aktualizacje systemu Windows 10

Aby system Windows 10 mógł rozpoznać i używać twojego sprzętu, musisz użyć odpowiednich sterowników. Jeśli sterowniki nie są zgodne z systemem Windows 10 lub są po prostu przestarzałe lub zawierają błędy, mogą nie działać dobrze z komputerem i pojawi się błąd niebieskiego ekranu śmierci ACPI_BIOS_FATAL_ERROR.

Tego rodzaju błędy zwykle informują, który plik powoduje awarię, a przy niewielkich badaniach można łatwo znaleźć sterownik, który powoduje ten problem. Aby naprawić ten błąd, wystarczy odwiedzić witrynę producenta sprzętu i pobrać najnowsze sterowniki urządzenia. Jeśli nie możesz znaleźć sterownika, który powoduje ten problem, musisz zaktualizować wszystkie sterowniki przy użyciu tej samej metody.

Aktualizuj sterowniki automatycznie

Samodzielne wyszukiwanie sterowników może być czasochłonne. Dlatego zalecamy skorzystanie z narzędzia, które zrobi to za Ciebie automatycznie. Korzystanie z automatycznego narzędzia do aktualizacji sterowników z pewnością uratuje cię od kłopotów z ręcznym wyszukiwaniem sterowników i zawsze będzie na bieżąco aktualizować system o najnowsze sterowniki.

Tweakbit Driver Updater (zatwierdzony przez Microsoft i Norton Antivirus) pomoże Ci automatycznie zaktualizować sterowniki i zapobiegnie uszkodzeniom komputera spowodowanym instalacją niewłaściwych wersji sterowników. Po kilku testach nasz zespół stwierdził, że jest to najlepiej zautomatyzowane rozwiązanie.

Oto krótki przewodnik, jak go używać:

 1. Ściągnij i zainstaluj TweakBit Driver Updaterokno startowe aktualizacji sterownikaokno startowe aktualizacji sterownika
 2. Po zainstalowaniu program automatycznie rozpocznie skanowanie komputera w poszukiwaniu nieaktualnych sterowników. Driver Updater sprawdzi zainstalowane wersje sterowników w bazie danych najnowszych wersji w chmurze i zaleci odpowiednie aktualizacje. Wszystko, co musisz zrobić, to czekać na zakończenie skanowania.
  proces skanowania aktualizatora sterownika Tweakbitproces skanowania aktualizatora sterownika Tweakbit
 3. Po zakończeniu skanowania otrzymasz raport o wszystkich problemowych sterownikach znalezionych na twoim komputerze. Przejrzyj listę i sprawdź, czy chcesz zaktualizować każdy sterownik osobno, czy wszystkie naraz. Aby zaktualizować jeden sterownik na raz, kliknij link „Aktualizuj sterownik” obok nazwy sterownika. Lub po prostu kliknij przycisk „Aktualizuj wszystko” u dołu, aby automatycznie zainstalować wszystkie zalecane aktualizacje.
  Aktualizacja automatyczna ukończonaAktualizacja automatyczna ukończona
  Uwaga: Niektóre sterowniki muszą być instalowane w kilku krokach, więc będziesz musiał nacisnąć przycisk „Aktualizuj” kilka razy, aż wszystkie jego składniki zostaną zainstalowane.

Oprócz pobierania sterowników równie ważne jest, aby pobierać najnowsze aktualizacje za pomocą usługi Windows Update. W systemie Windows 10 występują pewne problemy zarówno ze sprzętem, jak i oprogramowaniem, które czasami mogą powodować pojawienie się błędów niebieskiego ekranu śmierci. Aby zapobiec pojawianiu się tego typu błędów, ważne jest, aby system Windows 10 był na bieżąco z najnowszymi aktualizacjami. Wiele z tych aktualizacji rozwiązuje problemy ze sprzętem i oprogramowaniem, ale przynoszą również nowe funkcje i ulepszenia bezpieczeństwa, dlatego jeśli chcesz, aby Twój komputer był bezpieczny i wolny od błędów, zdecydowanie zalecamy pobranie najnowszych aktualizacji.

Rozwiązanie 3 — Uruchom narzędzie do rozwiązywania problemów ze sprzętem 

Wypróbujmy teraz wbudowane narzędzia do rozwiązywania problemów z systemem Windows 10. Pierwszym narzędziem do rozwiązywania problemów, które zamierzamy wypróbować, jest narzędzie do rozwiązywania problemów „ujednolicone” ze strony Ustawienia. Za pomocą tego narzędzia do rozwiązywania problemów można rozwiązać wszelkiego rodzaju problemy w systemie. W tym błędy BSOD.

Oto jak uruchomić wbudowane narzędzie do rozwiązywania problemów w systemie Windows 10:

 1. Otworzyć Aplikacja ustawień i idź do Aktualizacja Bezpieczeństwo Sekcja.
 2. Wybierz Rozwiązywanie problemów z menu po lewej stronie.
 3. Wybierz BSOD w prawym okienku i kliknij Uruchom narzędzie do rozwiązywania problemów.
 4. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby ukończyć narzędzie do rozwiązywania problemów.

Rozwiązanie 4 — Uruchom skanowanie SFC

Następnym narzędziem, które wypróbujemy, jest skanowanie SFC. Jest to narzędzie wiersza polecenia, które skanuje komputer w poszukiwaniu potencjalnych problemów i rozwiązuje je, jeśli to możliwe. Ponadto może być również pomocny w przypadku problemów BSOD.

Oto jak uruchomić skanowanie SFC w systemie Windows 10:

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Menu Start i otwórz Wiersz polecenia (Administrator).
 2. Wpisz następujący wiersz i naciśnij Enter: sfc / scannow
 3. Poczekaj na zakończenie procesu (może to chwilę potrwać).
 4. Jeśli rozwiązanie zostanie znalezione, zostanie ono automatycznie zastosowane.
 5. Teraz zamknij wiersz polecenia i uruchom ponownie komputer.

Rozwiązanie 5 — Uruchom DISM

Przeprowadzimy Cię zarówno przez procedurę standardową, jak i procedurę, która wykorzystuje poniższe nośniki instalacyjne:

 • Standardowy sposób
 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i otwórz wiersz polecenia (administrator).
 2. Wklej następujące polecenie i naciśnij klawisz Enter:
   • DISM / Online / Cleanup-Image / RestoreHealth
 3. Poczekaj na zakończenie skanowania.
 4. Uruchom ponownie komputer i spróbuj zaktualizować ponownie.
 • Z nośnikiem instalacyjnym Windows
 1. Włóż nośnik instalacyjny systemu Windows.
 2. Kliknij menu Start prawym przyciskiem myszy iz menu wybierz polecenie Wiersz polecenia (administrator).
 3. W wierszu polecenia wpisz następujące polecenia i naciśnij klawisz Enter po każdym:
  • dism / online / cleanup-image / scanhealth
  • dism / online / cleanup-image / restorehealth
 4. Teraz wpisz następujące polecenie i naciśnij klawisz Enter:
  • DISM / Online / Cleanup-Image / RestoreHealth /source:WIM:X:SourcesInstall.wim:1 / LimitAccess
 5. Pamiętaj, aby zmienić wartość X literą zamontowanego dysku z instalacją systemu Windows 10.
 6. Po zakończeniu procedury uruchom ponownie komputer.
 • Rozwiązanie 6 — Zresetuj system Windows 10

  Reset systemu Windows 10 jest podobny do czystej instalacji, a jeśli błąd ACPI_BIOS_FATAL_ERROR jest spowodowany przez oprogramowanie innej firmy, powinieneś być w stanie to naprawić, resetując system Windows 10. Pamiętaj, że resetowanie systemu Windows 10 spowoduje usunięcie wszystkich plików i folderów z C partycję, dlatego zalecamy wykonanie kopii zapasowej ważnych plików. Po utworzeniu kopii zapasowej plików należy również utworzyć rozruchowy dysk flash USB, ponieważ może być potrzebny do ukończenia tego procesu. Aby wykonać reset systemu Windows 10, wykonaj następujące czynności:

  1. Uruchom ponownie komputer kilka razy podczas rozruchu, aby rozpocząć automatyczną naprawę. Alternatywnie możesz przytrzymać Przesunięcie klawisz na klawiaturze i kliknij Uruchom ponownie przycisk.
   acpi-bios-fatal-error-restart
  2. Wybierać Rozwiązywanie problemów> Zresetuj ten komputer> Usuń wszystko. Możesz zostać poproszony o włożenie nośnika instalacyjnego systemu Windows 10, więc koniecznie to wykonaj.
  3. Wybierz Tylko dysk, na którym jest zainstalowany system Windows> Po prostu usuń moje pliki i kliknij Resetowanie przycisk.
  4. Postępuj zgodnie z instrukcjami, aby zakończyć proces resetowania.

  Po zakończeniu resetowania systemu Windows 10 będziesz mieć nową instalację bez aplikacji innych firm. Jeśli błąd pojawi się ponownie, oznacza to, że najprawdopodobniej przyczyną problemu jest sprzęt.

  Rozwiązanie 7 — Sprawdź baterię / zasilacz

  Czasami błędy takie jak ACPI_BIOS_FATAL_ERROR mogą być spowodowane przez zasilacz, więc możesz chcieć sprawdzić, czy działa poprawnie. Kilku użytkowników zgłosiło, że przyczyną tego błędu była bateria laptopa, a po wymianie baterii problem został naprawiony. Jeśli nie masz laptopa, zdecydowanie zalecamy sprawdzenie zasilacza.

  Rozwiązanie 8 — Sprawdź, czy sprzęt działa poprawnie

  Prawie każdy składnik sprzętowy może powodować ten błąd, a jeśli niedawno zainstalowałeś nowy sprzęt, zalecamy jego usunięcie lub wymianę i sprawdzenie, czy to naprawia błąd. Jeśli problem nadal występuje, przyczyną może być wadliwy sprzęt, dlatego zalecamy sprawdzenie wszystkich głównych komponentów, takich jak płyta główna, dysk twardy, karta graficzna, karta sieciowa itp.

  ACPI_BIOS_FATAL_ERROR może powodować różnego rodzaju problemy na komputerze, ale zwykle można naprawić ten błąd, sprawdzając i wymieniając zasilacz. Jeśli to nie zadziała, wypróbuj inne rozwiązanie z tego artykułu.

Link do głównej publikacji