7 najlepszych narzędzi do uruchamiania analizy MES na komputerach z systemem Windows

Znalezienie właściwego oprogramowanie dla FEM / FEA nie jest łatwym zadaniem. Z tego powodu w tym artykule wymienimy najlepsze narzędzia, których możesz użyć do uruchomienia analizy MES na PC.

Przed zanurzeniem warto wspomnieć, że technicznie absolutnie nie ma różnicy między terminami FEM (metoda elementów skończonych) i FEA (analiza elementów skończonych). Termin FEM jest bardziej popularny na uniwersytetach, podczas gdy FEA jest bardziej popularny w branżach. MES lub MES to numeryczna metoda rozwiązywania złożonych problemów w fizyce i inżynierii matematycznej.

Najlepsze oprogramowanie FEM / FEA do użycia na komputerach z systemem Windows

SimScale

SimScale to potężne narzędzie FEM, którego można używać w przeglądarce bez instalowania żadnego oprogramowania. Wszystko, co musisz zrobić, to załadować model i przeprowadzić analizę.

Komponent Analiza elementów skończonych SimScale pozwala testować i przewidywać zachowanie struktur. To narzędzie pomaga rozwiązać złożone problemy inżynierii budowlanej poddane obciążeniom statycznym i dynamicznym.

Narzędzie obsługuje następujące moduły:

 1. Analiza statyczna: Wykonuj symulacje struktury, w tym liniową statyczną i nieliniową analizę quasi-statyczną. Ten moduł jest bardzo przydatny do symulacji ciężkich maszyn, urządzeń przemysłowych, konstrukcji samolotów, rur i konstrukcji mostów.
 2. Analiza dynamiczna: Analiza dynamicznej odpowiedzi konstrukcji poddanej różnym obciążeniom i przemieszczeniom w celu obliczenia obciążeń udarowych i degradacji konstrukcji. Ten moduł jest bardzo przydatny do analizy skutków motoryzacji, skutków trzęsień ziemi w budynkach i innych.
 3. Analiza modalna: Określ częstotliwości własne i tryby własne konstrukcji w wyniku drgań swobodnych. Za pomocą tego modułu można analizować szczytową odpowiedź budynków, mostów lub części pojazdu na różne częstotliwości.
 4. Dynamika wieloobiektowa i ograniczenia kontaktowe: Przeanalizuj zachowanie konstrukcji przy dużych tarciach ślizgowych i beztarciowych ograniczeniach kontaktowych.
 5. Modele materiałów: Narzędzie do mechaniki brył oferuje różne modele materiałów, co pozwala analizować wpływ plastyczności, a także zachowania przy dużych deformacjach przy użyciu hiperelastycznych modeli materiałów.

Aby uzyskać więcej informacji o SimScale, zapoznaj się z filmem wprowadzającym poniżej:

SimScale ma politykę płatności zgodnie z rzeczywistym użyciem. Możesz wypróbować narzędzie za darmo. Darmowe konto daje dostęp do 3000 godzin obliczeniowych rocznie.

LS-DYNA

LS-DYNA to ogólne oprogramowanie MES, które pomoże Ci rozwiązać złożone problemy w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, budowlanym, wojskowym, produkcyjnym i bioinżynieryjnym.

Narzędzie ma różne zastosowania, a nawet zostało użyte do symulacji lądowania Mars Pathfinder NASA JPL, aby zobaczyć, jak zachowałyby się poduszki powietrzne sondy kosmicznej. LS-DYNA jest jednym z najbardziej elastycznych programów do analizy elementów skończonych i może w zasadzie obsłużyć wszystko, co w niego rzucisz.

Aby uruchomić LS-DYNA, potrzebujesz powłoki poleceń, pliku wykonywalnego narzędzia, pliku wejściowego i wystarczającej ilości wolnego miejsca na dysku do uruchomienia symulacji. Warto wspomnieć, że plik wejściowy jest w formacie ASCII.

LS-DYNA może pomóc w następujących analizach: analiza termiczna, analiza płynów, analiza uszkodzeń, propagacja pęknięć, elektromagnetyzm i wiele innych. Aby uzyskać więcej informacji o możliwościach oprogramowania, przejdź do strony internetowej LSTC.

LS-DYNA można kupić jako roczną, płatną, miesięczną lub licencję na witrynę. Aby uzyskać więcej informacji, możesz skontaktować się z działem sprzedaży LSTC.

Adams

Adams jest cennym narzędziem do symulacji fizyki świata rzeczywistego i rozwiązywania problemów na dużą skalę. Narzędzie może pomóc w efektywnym projektowaniu produktów w celu zoptymalizowania wydajności, bezpieczeństwa i wygody.

Możesz szybko i łatwo symulować różne sytuacje i zobaczyć, jak obciążenia i siły zmieniają się w czasie w zależności od rodzaju ruchu i środowiska operacyjnego.

Adams to multidyscyplinarne narzędzie, które pozwala łączyć i analizować dane z różnych dziedzin, w tym: mechaniki, pneumatyki, hydrauliki, elektroniki i technologii systemów sterowania. Ty i oni wykorzystujesz te dane do wirtualnego testowania swoich przyszłych produktów.

To oprogramowanie do dynamiki wielu ciał jest idealne do projektowania i testowania produktów. Jeśli Twoja praca polega na budowie samochodów, ciężkich maszyn lub innych podobnych produktów, Adams jest idealnym wyborem dla Ciebie.

Aby uzyskać więcej informacji i kupić produkt, przejdź do strony MSCSoftware.

Simcenter 3D

Simcenter 3D to zaawansowana platforma do symulacji 3D, której można używać do modelowania oraz symulacji i analizy różnych systemów. Narzędzie może być używane w różnych dziedzinach już na etapie projektowania produktu lub systemu. W rzeczywistości jest to jedna z głównych zalet Simcenter 3D: możesz używać od fazy projektowania do fazy testowania.

Możesz użyć Simcenter 3D do następujących rodzajów analizy: analiza strukturalna, analiza akustyczna, analiza kompozytów, analiza termiczna, symulacja przepływu, analiza ruchu, multiphysics, optymalizacja inżynierska.

Jeśli chcesz zobaczyć Simcenter 3D w akcji, sprawdź poniższy film:

Simcenter 3D jest dostępny jako samodzielne narzędzie, a także jako zintegrowane oprogramowanie z NX. Więcej informacji na temat zakupu narzędzia można znaleźć na oficjalnej stronie firmy Siemens.

WaveFEA

WaveFEA to oprogramowanie MES, które wykorzystuje Autodesk Nastran Solver do wykonywania skomplikowanych obliczeń. Możesz użyć tego narzędzia do wielu różnych zadań, w tym analizy kompozytów, badań ograniczania ryzyka, porównania projektu, analizy wpływu, obliczania wyników uderzeń, znajdowania zlokalizowanego współczynnika uszkodzenia, naprężeń cieplnych i rozszerzania, analizy formowania metalu, takich jak walcowanie i ciągnienie, oraz wiele więcej.

Zespół, który utworzył WaveFEA, opublikował również serię samouczków na temat korzystania z narzędzia do przeprowadzania różnych analiz, a także dokładny przewodnik instalacji. Jest to bardzo przydatna funkcja, dzięki czemu jest odpowiednia dla początkujących. W rzeczywistości WaveFEA to idealne oprogramowanie MES dla nowych użytkowników FEA, konsultantów, indywidualnych inżynierów, a także małych firm.

Oprogramowanie to ma również wadę: 32-bitowe (x86) wersje systemu Windows nie są obsługiwane.

Aby zamówić bezpłatną wersję próbną WaveFEA lub kupić oprogramowanie, przejdź na oficjalną stronę narzędzia.

midasNFX

midasNFX to potężne oprogramowanie do symulacji strukturalnych CFD i zadań projektowych związanych z optymalizacją. Jako użytkownik masz całkowitą swobodę w budowaniu, edytowaniu i manipulowaniu modelami FE.

Narzędzie jest również niezwykle wszechstronne i może zapewnić dogłębną analizę funkcji takich jak kontakt, nieliniowe, dynamiczne i zmęczeniowe
do zaawansowanych funkcji analizy płynów.

Jeśli się spieszysz i potrzebujesz szybko załatwić sprawę, midasNFX jest właściwym wyborem dla Ciebie. Narzędzie obsługuje szybkie modelowanie modeli symulacyjnych bezpośrednio w interfejsie graficznym przed / po. Dzięki rozwiązaniom wielordzeniowym uzyskasz wyniki w mgnieniu oka.
Oprogramowanie zawiera również generator raportów automatycznych w formacie słów i generator raportów PDF 3D do szybkiego raportowania.

Chcesz przetestować midasNFX? Na tej stronie możesz poprosić o wycenę. Dostępny jest również plan wynajmu dodatkowego dla małych firm i konsultantów FEA.

Mecway

Mecway to przydatne narzędzie MES dla systemu Windows, które koncentruje się na symulacji mechanicznej i termicznej. Jeśli jesteś początkujący i uczysz się korzystać z oprogramowania FEM, jest to idealny wybór dla Ciebie. Narzędzie ma intuicyjny interfejs graficzny, który przyspiesza krzywą uczenia się. Ponadto zapewnia natychmiastową informację zwrotną na temat błędów podczas pracy. W ten sposób możesz wyraźnie zobaczyć, czego nie robisz dobrze i szybciej się uczyć.

Mecway pozwala także na wizualizację modeli zarówno graficznie, jak i w drzewie konspektu. Jeśli chcesz zobaczyć Mecway w akcji, sprawdź poniższy film:

Inne funkcje obejmują:

 • Dynamiczne, statyczne, termiczne, wyboczeniowe, akustyczne itp.
 • Pełna zdolność nieliniowa dzięki płynnej integracji z dołączonym solwerem CalculiX
 • Szeroka gama rodzajów elementów, obciążeń i materiałów
 • Zarówno ręczne, jak i automatyczne narzędzia do tworzenia siatki
 • Do 1 000 000 węzłów w trybie 64-bitowym
 • Stowarzyszenie CAD

Warto wspomnieć, że Mecway ma 20-letnią historię rozwoju. Możesz kupić narzędzie za 100 USD za użytek niekomercyjny lub 350 USD za użytek komercyjny.

Wnioski

Szczerze mówiąc, nie ma najlepszego oprogramowania MES. Wszystko zależy od twoich potrzeb jako użytkownika. Niektóre programy MES specjalizują się w niektórych dziedzinach, co oznacza, że ​​pozostawiają wiele do życzenia w innych obszarach.

Wybierając oprogramowanie MES, głównym kryterium powinno być wymaganie rodzaju analizy. Sprawdź również, jaka jest maksymalna liczba węzłów, które narzędzie może przetworzyć. A co najważniejsze, należy pamiętać, że nie wszystkie programy są takie same i istnieje ogromna różnorodność, jeśli chodzi o ich możliwości rozwiązywania problemów.

W tym artykule staraliśmy się uwzględnić zarówno specjalistyczne oprogramowanie MES, jak i bardziej ogólne i wszechstronne narzędzia, których można użyć do szerokiej gamy analiz.

Jeśli korzystałeś z innego oprogramowania MES, które Twoim zdaniem powinniśmy umieścić na tej liście, daj nam znać w komentarzach poniżej.

Link do głównej publikacji