7 najlepszych gier steampunk na PC | Recenzje

Steampunk jest jednym z najpopularniejszych podgatunków wszechczasów. Niezależnie od tego, czy chodzi o animację, gry wideo, a nawet filmy, steampunk ma pewien urok, który wielu kopie. Zapytany o opisanie, czym tak naprawdę jest steampunk.

Bez względu na to, jak byś to zdefiniował, na pewno będzie grupa ludzi gotowa udowodnić, że się mylisz. Biorąc to pod uwagę, najprostszym sposobem opisania steampunka byłoby skupienie się na świecie zbudowanym wokół silnika parowego.

Dziennik kół zębatych i maszyn opartych na parze, a nawet futurystyczne urządzenia, które utrzymują w nich trochę oldschoolowy klimat pary, wszystkie charakteryzują się jako steampunk. Wiktoriański Londyn jest często początkiem i końcem kreacji steampunkowych, ale ci, którzy chcą stworzyć historię w steampunkowym świecie, nie muszą się do tego ograniczać.

Jeśli chodzi o graczy, którzy woleli eksplorować światy, współcześni gracze z pewnością uwielbiają steampunk. W rzeczywistości istnieje wiele gier, które analizują ten podgatunek i wprowadzają go w niesamowite wrażenia, których nie można przegapić. Zwłaszcza jeśli lubisz zarówno gry steampunk, jak i gry wideo, powinieneś sprawdzić te opcje, ponieważ są to jedne z najlepszych gier wydanych do tej pory.

Oto najlepsze gry steampunk na PC

BioShock Infinite

Bioshock to seria gier, która od zawsze krążyła wokół dystopijnych światów i koncepcji. Z podwodnego imperium dotarło do Niebios w najnowszej iteracji Bioshock Infinite. W grze wcielasz się w człowieka, który ma wiele długów. Aby spłacić te długi i być szczerym ze wszystkimi zaangażowanymi stronami, musisz wykonać jedną misję: odzyskać dziewczynę z miasta na niebie.

Misja wydaje się dość wykonalna, nawet gdy jesteś wyrzucany w powietrze w bardzo improwizowanej mini-rakiecie, ale po drodze masz wiele niebezpieczeństw i przygód. Świat, w którym gra się toczy, jest bardzo głęboko zaabsorbowany esencją steampunku, a jego cechy można znaleźć w całym pływającym mieście. Walcząc o wyprowadzenie dziewczyny, którą ostatecznie zaprzyjaźnisz z miasta, możesz cieszyć się cudownym steampunkowym światem.

Istnieje wiele elementów, które sprawiają, że ta gra jest warta kategorii steampunk. Jedną z najbardziej oczywistych jest broń, która jest mieszanką tradycyjnych armat ręcznych i karabinów oraz mniej dokładnych pod względem historycznym armat wybuchowych, a co nie. Masz również zestaw mocy, które odblokowujesz w trakcie gry, i zawsze odgrywają one ważną rolę w każdej bitwie.

  • Kup teraz na Amazon

Podsumowując, z imponującym wyświetlaniem obrazów, dźwięku i muzyki, które wydają się wyrwane z plakatu z lat 60., masz nowoczesną klasykę, która zaskoczy Cię przyjemnie na każdym kroku.

Istnieje również DLC do gry, w której postacie z Bioshock Infinite płyną do podwodnej dystopii z pierwszych dwóch gier Bioshock. Chociaż nie są one tak oczywiste jak Steampunk jak Infinite, Bioshock 1 i Bioshock 2 również mają dla Ciebie świetne historie, jeśli zdecydujesz, że chcesz więcej. Ostrzegamy jednak, że jest to zupełnie inne otoczenie i zupełnie inna atmosfera, która nie będzie tak bliska jak Nieskończona. Przeciwnie, będzie bardzo wrogo nastawiony. A to wiele mówi, ponieważ Infinite również nie miało najbardziej gościnnych gospodarzy.

Dishonored

Dishonored to seria, która koncentruje się na historii rodziny królewskiej i jej śmierci. W pierwszej grze grasz jako Corvo Atano, królewski ochroniarz, a także zainteresowanie miłością królowej. Twoje bardzo miłe życie zmienia się na najgorsze, kiedy królowa zostaje zamordowana, księżniczka (twoja córka) zostaje porwana, a ty jesteś wrobiony. Obwiniany za upadek w ruinę imperium, musisz udać się na misję odkupienia. Musisz znaleźć zabójców królowej, uratować księżniczkę i przywrócić porządek w mieście Dunwall.

Mówiąc o mieście, przynosi wiele elementów steampunk na stół, ponieważ jest mocno zainspirowany w architekturze przez panującą królową steampunkowych mitów: wiktoriańską Anglię. To powiedziawszy, istnieje również wiele zwrotów akcji, które ustawiają podobieństwa między Anglią tego okresu a steampunkowym nastawieniem Dunwall.

Na przykład zamiast cewek Tesli masz ogromne pola elektryczne, które spalą cię do zera. Zamiast używać benzyny do lamp, a co nie, poruszasz się po mieście napędzanym prawie wyłącznie tłuszczem wieloryba (to wciąż tłusta substancja, więc ma to trochę sensu, ale mimo to jest zabawna, gdy o tym myślisz).

  • Kup teraz na Amazon

A cóż by to było za steampunk bez odrobiny magii? Corvo ma wiele tego do dyspozycji, ponieważ jest pobłogosławiony przez boską istotę znaną tylko jako Outsider. Jest niczym więcej niż mitem, legendą dla większości ludzi, ale Corvo w godzinie potrzeby dowiaduje się, że jest bardzo prawdziwy.

Moce, które zapewnia ci, będą najbardziej potrzebne w twoich przygodach w Dunwall, ponieważ gra wymaga dużej ilości skradania się i precyzji, której żaden śmiertelnik nie jest w stanie. Ale nie jesteś zwykłym śmiertelnikiem, ponieważ wybierasz outsidera. Niosąc jego ślad, musisz wyjść na zewnątrz i znaleźć swoją córkę Emily, zanim nikczemne umysły wykorzystają jej prawo do sukcesji, aby przejąć kontrolę nad królestwem.

Alice: Madness Returns

Jak sugeruje tytuł, jest to powrót Alice, słynnej postaci z książki Alice in Wonderland. Nie jest to jednak kontynuacja książki, ale pierwsza gra, w której Alice pokonała wszystkie swoje demony, a mimo to trafiła do zakładu psychiatrycznego. To ponura i szorstka zwrotka w skądinąd uroczej książce, a ci z mrocznym poczuciem humoru to docenią.

W tej grze Alice otoczona jest ciężkim steampunkiem, który ujawnia się na wszystkich poziomach. To nie tylko steampunk, ale także dość goth, jak to opisuje wiele osób. W grze Alice nie jest małą dziewczynką, która chce zaprzyjaźnić się, ale dorosła młoda kobieta, która chce odgryźć głowę nietoperzowi, przecina jej ścieżkę.

Dla tych, którzy są zbyt młodzi, aby to zdobyć, jest to odniesienie do Księcia Ciemności, Ozzy’ego Osbourne’a, i podobnie jak on, Alice również tworzy historię w swoim małym, popsutym świecie.

Gracz jest tym, który musi poprowadzić Alicję przez świat, który nie przypomina Krainy Czarów, którą mogliby zapamiętać z opowieści. Elementy steampunk bardzo pomagają w rozwinięciu postaci Alicji, a także dodają odpowiednią paletę kolorów do atmosfery gry.

  • Kup teraz na Amazon

Gra ma najbardziej psychologiczny element spośród wszystkich przedstawionych tutaj. Mówienie, że „wszystko jest w twojej głowie” jest naprawdę zbyt proste, aby osiągnąć to, co gra chce osiągnąć. Właściwie to ujmując, gra przeniesie Cię w świat niepewności i ciągłych walk pod górę. To, czy Alice zdoła pokonać własne ograniczenia i odzyskać pełną kontrolę, zależy od ciebie. Musisz jednak przejść przez całą grę, jeśli chcesz dowiedzieć się, jaki jest jej los.

Machinarium

Wszystkie powyższe gry łączy wiele dialogów w całej kampanii fabularnej. Chociaż Machinarium ma satysfakcjonującą i bogatą historię, brakuje dialogów, podobnie jak inne gry z tej listy. Czytelnicy nie powinni jednak pośpiesznie oceniać tego jako wadę, ponieważ jest to część uroku gry.

Machinarium to niezależna gra opracowana z pięknie ręcznie rysowanym tłem. Jest to zdecydowanie gra bardzo osobista i nie można nie przywiązać się do Josefa, małego robota, który odgrywa główną rolę w tej historii. Ciekawostka: Josef został nazwany na cześć faceta, który wynalazł słowo robot, co czyni go jeszcze fajniejszym dla robota.

Gra pełna jest steampunkowych inspiracji, osadzonych w retro-science-fiction-futurystycznym -dystopian-apokaliptycznym mieście. Fabuła rozgrywa się, gdy dziewczyna Josefa, Berta, ma kłopoty i musi zostać uratowana. Kto inny niż nasz odważny mały robot, aby wykonać to zadanie?

Gra wykorzystuje mechanikę rozgrywki typu „wskaż i kliknij” i nie ma dialogu. Przygoda nigdy się nie kończy, ponieważ będziesz zahipnotyzowany od początku do końca tym cudownym dodatkiem do podgatunku steampunk.

  • Kup teraz na Amazon

Final Fantasy VI

Final Fantasy to seria, którą wielu zna, ponieważ jest to jedno z największych znanych gier. Seria gier zrodziła niezliczone tytuły, a jej droga do podwójnych cyfr. Przy tak wielu tytułach do wyboru trudno jest zdecydować, którą grę Final Fantasy chcesz wybrać.

Każda gra ma swoje mocne strony i urok, a odmienny styl i cechy charakterystyczne każdej gry oraz jej historia czynią z niej zupełnie nowe doświadczenie. Ponieważ patrzymy na gry steampunk, wybór staje się dla nas bardzo łatwy. Wybieramy Final Fantasy VI, ponieważ jest naprawdę lojalny wobec steampunkowego motywu i fantasy.

Gra ma kwitnące środowisko przemysłowe, w którym za wszystkimi machinacjami stoi para. Gry Final Fantasy są znane z niesamowitej mieszanki elementów fantasy i science fiction. To prawie najlepsze ustawienie dla gry steampunk, a FF VI nie rozczarowuje.

  • Kup teraz na Amazon

W tej grze jest wiele rzeczy poza ciężkimi steampunkowymi korzeniami, które przyciągną graczy. Niektórzy mogą być bardzo zadowoleni z naprawdę niesamowitej ścieżki dźwiękowej, którą wyprodukowała gra, podczas gdy inni mogą być oczarowani czystą, wciągającą naturą tej historii.

Złodziej, łotr

Thief to kolejna dość stara seria gier. I dawniej nie mamy na myśli przestarzałych, ale naprawdę godnych tytułu „weterana”. Chociaż starych gier nie da się tak naprawdę zagrać według dzisiejszych standardów, najnowsza wersja gry, która pojawiła się w 2014 roku, jest zdecydowanie warta przejrzenia.

Złodziej w pełni wykorzystuje swój steampunkowy element i nigdy nie rezygnuje z wykorzystywania swojej szorstkiej scenerii, aby pokazać swój potencjał. Podczas gdy inne gry steampunk skupiają się w dużej mierze na części ewolucyjnej, w której technologia pary pobudza ludzkość do nowej ery technologicznej, Złodziej utrzymuje niski profil, w pełnej zgodzie z tematem i decyduje się na bardziej średniowieczne podejście do steampunkowej fantazji.

Warto wspomnieć, że chociaż wydanie Thief 2014 z 2014 roku oddaje sprawiedliwość franczyzy w kilku działach, takich jak aktorstwo głosowe, a nawet grafika, brakuje innych elementów, takich jak fabuła czy nawet rozgrywka.

  • Kup teraz na Amazon

Starsze gry mogą mieć dla Ciebie bardziej odpowiednie wrażenia, jeśli dokładnie podobała Ci się ta iteracja. Jeśli więc skończysz Thief (2014) i pozostaniesz niezadowolony, nie wahaj się też wypróbować starszych gier. Po przebiciu się przez powłokę Złodzieja i spodobało ci się, starsze gry powinny być dla Ciebie bliskie solidnego złota, niezależnie od tego, ile mają lat.

Rise of Nations: Rise of Legends

To dość wyjątkowy wpis na listę, ponieważ mamy do czynienia z RTS? RT — co teraz? RTS oznacza strategię czasu rzeczywistego, a wiek jest dobrze rozróżniony między tymi, którzy o tym wiedzą, a tymi, którzy tego nie wiedzą. RTS to ginący gatunek, a raczej martwy od lat, ale jego pozostałości zdarzają się tu i tam czasami. Chociaż nie ma już głównego nurtu gier strategicznych, nie oznacza to, że gra taka jak Rise of Legends nie jest warta twojego czasu.

W tej grze kontrolujesz jedną z trzech frakcji i dążysz do osiągnięcia określonych celów, które przyniosą ci zwycięstwo. Jednak wisienką na szczycie jest fakt, że jest osadzona w świecie, w którym jedna trzecia populacji jest steampunk. Tak, istnieje frakcja steampunkowa, którą można grać, a ci, którzy mają talent do steampunkowych rzeczy, z pewnością docenią RTS steampunk.

Koncentruje się na trzech frakcjach, jak wspomniano. Oprócz steampunk Vinci gracze mogą również przejąć kontrolę nad rasą zainfekowanych ludzi-kosmitów lub magów z Bliskiego Wschodu. Jest to dość różnorodna obsada postaci i na pewno jest to coś, z czym można bawić się i bawić przez długi czas.

  • Kup teraz na Amazon

Steampunk i nie tylko

Steampunk nie brakuje wiernych obserwujących i wydaje się, że ten podgatunek pozostanie na następną dekadę, jeśli nie dłużej. To po prostu idealna kombinacja elementów, która zdarza się raz na milion lat (może to być trochę przesadzone), więc nie jest łatwo porzucona przez tych, którzy naprawdę lubią fantasy i, no cóż, parę…

Koncepcja posiadania futurystycznych miast, broni, urządzeń, a nawet odzieży, która działa bez pary na wszystkie rzeczy, jest prawdziwą twisterą umysłu i to właśnie ludzie lubią w steampunk. Oferuje okno na alternatywną rzeczywistość, w której technologia Steam nie jest przestarzała, ale stoi na czele chwalebnej ewolucji. Branża gier to najlepsze miejsce, w którym ten pomysł może się rozluźnić i stworzyć własne potomstwo, ponieważ twórcy gier nie mają granic, jeśli chodzi o to, co mogą wnieść do życia.

Link do głównej publikacji