5 powodów, dla których nadal potrzebujesz antywirusa na komputer z systemem Windows 10

Termin „antywirus” stał się tak zakorzeniony w kulturze technologicznej, że prawie wszyscy znają jego znaczenie. Możliwe, że masz komputer z systemem Windows 10 i zastanawiasz się, czy nadal go potrzebujesz. W końcu Windows 10 jest najbardziej zaawansowanym i najbezpieczniejszym jak dotąd systemem operacyjnym dla komputerów stacjonarnych. Krótka i prosta odpowiedź brzmi „tak”, a my zbadamy pięć powodów, dla których program antywirusowy jest nadal koniecznością.

1. Microsoft sam dostarcza system Windows 10 z wbudowanym antywirusem

Najbardziej oczywistym powodem, dla którego oprogramowanie antywirusowe jest nadal niezbędne dla większości użytkowników, jest Windows Defender. Tak, nawet Microsoft — firma stojąca za systemem operacyjnym Windows, który obecnie działa na ponad 1,5 miliarda komputerów — zaczęła integrować podstawowe rozwiązanie antywirusowe z wydaniem systemu Windows Vista w 2006 roku.

Dziesięć lat później niewiele się zmieniło, z wyjątkiem eksplozji zagrożeń bezpieczeństwa. Dzisiaj mamy setki milionów nowych komputerów wysyłanych każdego roku z Windows Defender jako integralną częścią systemu Windows 10, który jest fabrycznie zainstalowany na wielu z tych urządzeń. Zapewnia podstawową warstwę bezpieczeństwa, dopóki nie zainstalujesz własnego programu antywirusowego.

Co więcej, wielu producentów komputerów PC zawiera rozwiązania bezpieczeństwa innych firm, takie jak Norton lub McAfee, aby wymienić tylko kilka. Nie jest to jednak idealne dla wszystkich. Wiele z tych wstępnie zainstalowanych rozwiązań ma formę „rozszerzonej wersji próbnej”, która pozostawia użytkowników bez ochrony po wygaśnięciu, w przeciwieństwie do Windows Defender, który jest rozwiązaniem bezpłatnym.

 2. Można użyć programu antywirusowego do łatwej konfiguracji reguł bezpieczeństwa

Jeśli używasz najnowszej wersji systemu Windows 10, możesz skorzystać z nowego Centrum zabezpieczeń Windows Defender, aby wykonać więcej niż tylko skanowanie w poszukiwaniu wirusów. Dodatkowe funkcje obejmują „Wydajność urządzenia zdrowie ”,„ Firewall i ochrona sieci ”,„ Kontrola aplikacji i przeglądarki ”oraz„ Opcje rodzinne ”.

Centrum bezpieczeństwa Windows Defender

Windows Defender Security Center może dostarczyć Ci dodatkowe narzędzia, co jest całkiem dobre dla darmowego narzędzia, ale wciąż nie wystarcza, jeśli chodzi o tradycyjne, płatne rozwiązania innych firm. Dostępne są bezpłatne wersje od firm zewnętrznych, ale są one tak samo ograniczone, a niektóre z nich nawet będą cię nudzić wyskakującymi reklamami.

Jest dobry powód, dla którego niektórzy dostawcy oprogramowania antywirusowego zmienili markę swoich produktów, aby odzwierciedlić, jak płatne poziomy ich produktów zapewniają więcej niż proste narzędzie do skanowania antywirusowego. Niektóre oferują nawet ochronę przed spamem, ochronę prywatności podczas przeglądania stron internetowych lub używają urządzenia mobilnego jako narzędzia wzmacniającego bezpieczeństwo komputera.

 3. Program antywirusowy ewoluował w celu dopasowania do nowych zagrożeń bezpieczeństwa

Większość z was prawdopodobnie słyszała lub czytała wiadomości o klasycznych rodzajach złośliwego oprogramowania, takich jak trojany, robaki, keyloggery i backdoory. Zazwyczaj infekują użytkowników za pomocą załączników e-mail lub plików do pobrania z podejrzanych witryn. Następnie rozprzestrzeniłyby się na wszystkie urządzenia w sieci lokalnej, powodując jeszcze większe szkody. Wszystkie są różnymi metodami wykorzystywania poufnych informacji.

Microsoft poprawia bezpieczeństwo systemu Windows z każdą nową wersją, czyniąc wiele klasycznych wirusów przestarzałymi. Z kolei złoczyńcy wymyślili nowe sposoby ataku i przejęcia kontroli nad komputerem. Jednym z godnych uwagi przykładów jest oprogramowanie ransomware, które kradnie twoje dane i sprawia, że ​​dostęp do nich jest technicznie niemożliwy, chyba że zapłacisz złodziejom w sposób, który uniemożliwia ich identyfikację.

Narzędzie do odszyfrowywania Wannacry

W międzyczasie oprogramowanie antywirusowe ewoluowało, aby radzić sobie z takimi zagrożeniami. Może teraz zapewniać specjalną ochronę ważnych folderów, zapobiegać uruchamianiu złośliwego oprogramowania w systemie Windows i konfigurować zaufaną białą listę aplikacji. Niektóre antywirusy uniemożliwiają nawet atakującemu modyfikację ustawień lub odinstalowanie przez zablokowanie elementów pod hasłem użytkownika.

4. Twoja przeglądarka internetowa nie jest tak bezpieczna, jak myślisz

Możliwe, że spędzasz najwięcej czasu za pomocą przeglądarki internetowej, i jest to również jeden z głównych celów złych ludzi. O ile Google, Microsoft i inni lubią reklamować, jak bezpieczna jest ich przeglądarka, w rzeczywistości wszystkie mają wady. To sprawia, że ​​jesteś wrażliwy, dopóki nie otrzymasz aktualizacji, co może zająć trochę czasu, w zależności od złożoności naprawy błędu.

Ponadto klasyczne ataki phishingowe nadal działają. Atakujący mogą ukrywać złośliwy kod w reklamach, automatycznie odtwarzanych filmach lub kampaniach w mediach społecznościowych udających legalne konkursy lub prezenty. Kiedy je klikniesz, jesteś zainfekowany. A ponieważ nie ma wizualnej wskazówki, co się stało, możesz nawet tego nie wiedzieć.

Niektóre ataki obejmują przekierowania, które prowadzą z legalnej usługi na zainfekowaną lub maskaradową stronę internetową. Kiedy próbujesz się zalogować, w zasadzie oddajesz swoje dane uwierzytelniające złym ludziom. Dobre antywirusy zazwyczaj analizują kod strony internetowej i ostrzegają, jeśli jest złośliwy.

5. Antywirus jako dodatkowa warstwa bezpieczeństwa

„Ale uważam, co robię z komputerem i Internetem!” — tak mówią niektórzy użytkownicy. Ale nigdy nie możesz być zbyt ostrożny w kwestii bezpieczeństwa, a dobre praktyki nie wystarczą, aby zapewnić bezpieczeństwo komputera. Aktywne myślenie o bezpieczeństwie obniży ryzyko kradzieży danych i finansów lub oszustwa tożsamości.

Jak mówią lekarze: lepiej zapobiegać niż leczyć. Oto niektóre sytuacje, w których program antywirusowy może zapewnić cenne dodatkowe zabezpieczenia:

  • zakupy online, bankowość i handel
  • za pomocą publicznego Wi-Fi
  • udostępnianie linków, plików, a nawet komputera innym osobom
  • klikanie reklam, rozdawanie linków
  • oglądanie treści dla dorosłych
  • podczas korzystania z mediów społecznościowych lub przeglądania Internetu
  • podczas pobierania plików, multimediów i oprogramowania z Internetu

Niektórzy z was mogą nawet myśleć, że programy antywirusowe mogą wykrywać złośliwe oprogramowanie dopiero po tym fakcie. W rzeczywistości najlepsze rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa analizują zachowanie każdej uruchomionej aplikacji. Zwiększa to szanse na wykrycie zagrożenia bezpieczeństwa, zanim jeszcze będzie miało szansę wyrządzić jakąkolwiek szkodę.

Co z Windows 10 S? 

Microsoft twierdzi, że system Windows 10 S jest bezpieczniejszy, ponieważ uruchamia wyłącznie aplikacje w piaskownicy ze Sklepu Windows. To do pewnego stopnia prawda, ale to nie jest cała historia. Jest mniej prawdopodobne, że dostaniesz oprogramowanie szpiegujące i reklamowe ze Sklepu — które jest kuratorem firmy Microsoft.

Będziesz mógł korzystać z przeglądarki Microsoft Edge tylko w systemie Windows 10 S, który wciąż jest podatny na ataki. Twoje ważne pliki nadal wymagają ochrony przed oprogramowaniem ransomware. Nawet piaskownicze aplikacje ze Sklepu nie są świętym Graalem bezpieczeństwa. Ponadto domyślne konto w systemie Windows 10 S jest nadal podatne na ataki.

Na wynos jest to: program antywirusowy jest nadal tak samo ważny, jak ostrożność i aktualizowanie oprogramowania. Ponadto nie trzeba wydawać fortuny na program antywirusowy. Firmy takie jak Bitdefender oferują bardziej przystępne poziomy, które odpowiadają Twoim konkretnym potrzebom.

Link do głównej publikacji