5 najlepszych wieloplatformowych silników gier dla wschodzących twórców gier

Silnik gry to środowisko programistyczne dla twórców gier do tworzenia gier bez konieczności kodowania każdego wystąpienia gry od zera. Nowoczesne silniki gier oferują wysoce konfigurowalną platformę z wieloma bibliotekami, efektami i modułami do tworzenia wszystkiego od podstaw.

Te frameworki i silniki gier do tworzenia gier obsługują tworzenie gier 2D i 3D. Umożliwia także importowanie dzieł sztuki i zasobów z zewnętrznych platform do edycji obrazów, takich jak Maya i Photoshop, w celu składania i tworzenia scen i środowiska dla twojego projektu.

W zależności od wymagań programistów silniki gier są dostępne w wielu opcjach i obsługują wszystkie lub kilka wybranych platform. Dla indywidualnego i małego zespołu dostępne są bezpłatne i otwarte silniki gier z obsługą wielu platform.

W przypadku dużych zespołów ze złożonymi projektami gier Unity i Unreal należą do najlepszych silników używanych przez niektóre z największych studiów gier w branży.

Jeśli dopiero zaczynasz pracę nad grą lub chcesz uaktualnić ją do bardziej zaawansowanego silnika gry, przygotowaliśmy listę silników gier, które będą działać niezależnie od platformy oferującej elastyczność i precyzyjną kontrolę nad rozwojem.

Poniżej znajduje się pełna lista najlepszych wieloplatformowych silników gier i narzędzi programistycznych, które możesz wybrać w zależności od potrzeb. Te silniki gier można wykorzystać do tworzenia gier na wiele platform, w tym na komputery PC, urządzenia mobilne i konsole. 

Najlepsze międzyplatformowe silniki do gier na PC

1

Jedność

Jedność

  • Cena £ — Wersja bezpłatna / Premium zaczyna się od 35 USD miesięcznie.
  • Obsługiwane platformy — Windows, Linux, Mac, Smartphone i konsola

Od Electronic Arts po Ubisoft, Unity jest jednym z najbardziej preferowanych silników gier niektórych głównych twórców gier w branży. Unity to Unreal Engine środowiska tworzenia gier mobilnych.

Jedność występuje w wielu planach. Począwszy od bezpłatnego planu osobistego dla początkujących, planu Plus dla hobbystów i planu Pro dla profesjonalistów, kosztujących odpowiednio 35 USD i 125 USD miesięcznie.

Unity oferuje elastyczną platformę programistyczną w czasie rzeczywistym nie tylko dla gier, ale także dla branży motoryzacyjnej, animacji i kina.

Programiści mają dostęp do edytora „wszystko w jednym” do projektowania wciągających wrażeń i światów gier, narzędzi do wyszukiwania ścieżek AI, wydajnego przepływu pracy ze wstępnie skonfigurowanymi obiektami gier oraz możliwości stworzenia szybkiego i intuicyjnego interfejsu użytkownika.

Unity obsługuje wszystkie wiodące w branży platformy, w tym Windows, Android, iOS, Linux, konsolę do gier i inne. Jest także jednym z czołowych graczy na rynku gier VR.

Pobierz Unity 

2)

Unreal Engine

Unreal Engine

  • Cena £ — Dostępny jest również bezpłatny (5% tantiem na dochód brutto) / Licencjonowanie niestandardowe za opłatą wstępną
  • Obsługiwane platformy — Windows, Mac, Linux, Smartphone i konsola

Unreal Engine jest prawdopodobnie jednym z popularnych silników gier na świecie. Z portfolio klientów obejmującymi Capcom, Activision i Ubisoft, nic dziwnego, że jest to produkt najwyższej klasy, jeśli chodzi o tworzenie gier na komputery PC i konsole.

Unreal Engine ma unikalną strukturę cenową. Zamiast pobierać z góry stałą opłatę, firma oferuje cały pakiet za darmo.

Jednak programiści są zobowiązani do zapłaty 5% tantiem od dochodu brutto po pierwszych 3000 $ (na kwartał), co jest korzystne dla obu stron. Możesz też wybrać niestandardową licencję, płacąc z góry opłatę i usuwając lub eliminując warunki licencyjne.

Jeśli zależy Ci na hobby lub karierze animacji, jest to oprogramowanie na początek.

Unreal Engine to pełny pakiet produktów i nie wymaga dodatkowych wtyczek innych firm do produkcji gry.

Oferuje takie funkcje, jak Blueprint do tworzenia prototypów bez kodowania, Sequencer, aby uzyskać dostęp do animacji i narzędzi filmowych, renderowanie fotorealne w czasie rzeczywistym, realistyczne animacje, wstępnie zaprojektowane szablony i mnóstwo zasobów edukacyjnych.

Programiści mogą rozszerzyć funkcjonalność, kupując zasoby z Assets Marketplace zintegrowanego z silnikiem gry. Unreal Engine oferuje również solidne podstawy do tworzenia treści VR na wszystkich platformach.

Pobierz Unreal Engine 

3)

LibGDX

LibGDX

  • Cena £ — Darmowe oprogramowanie typu open source
  • Obsługiwane platformy — Windows, Linux, macOS, smartfony

Nie lubisz płacić z góry opłaty lub należności licencyjnych? Wypróbuj LibGDX. LibGDX może nie być tak zaawansowany jak Unity czy Unreal Engine, ale jest to jedna z najlepszych platform do tworzenia gier dla niezależnych programistów i małych zespołów tworzących gry mobilne i internetowe.

LibGD jest znany ze swojej wyjątkowej kompatybilności międzyplatformowej, chociaż nie oferuje rozwiązania za jednym kliknięciem do wszystkiego, dość łatwo jest zacząć.

Aby korzystać z LibGDX, potrzebujesz podstawowej wiedzy na temat programowania obiektowego. Aby uzyskać cokolwiek innego, zapoznaj się z zasobami online dla początkujących i poproś społeczność o wszelkie odkryte problemy.

Z drugiej strony, LibGDX nie ma żadnego GUI, który zmusiłby cię do włożenia dużej ilości pracy tylko po to, aby sprawdzić położenie zasobów i środowiska gry.

To tutaj silniki takie jak Unreal Engine i Unity świecą najbardziej dzięki swojej prostej funkcji „przeciągnij i upuść” oraz zarządzaniu zasobami.

LibGDX to doskonała platforma do tworzenia gier dla każdego, kto ma podstawową wiedzę na temat programowania i ma pasję do uczenia się podstaw tworzenia gier poprzez wiele programów. Przede wszystkim jest bezpłatny, co może być czynnikiem napędzającym wielu początkujących twórców gier.

Pobierz LibGDX 

4

Godot Engine

Godot

  • Cena £ — Wolny
  • Obsługiwane platformy — Windows, macOS, Linux, smartfon i konsola

Godot Engine to kolejny darmowy i otwarty na wiele platform silnik gry z obsługą programowania 2D i 3D. Zawiera wszystkie narzędzia do stworzenia pierwszej gry mobilnej i uruchomienia jej na wielu platformach w mgnieniu oka.

Godot posiada setki wbudowanych węzłów, które pomagają w procesie projektowania gry. W razie potrzeby programiści mogą tworzyć niestandardowe węzły i edytory spełniające ich wymagania.

Inne funkcje oferowane przez Godot to elastyczny system scen, edytor wizualny, przyjazny proces tworzenia treści i trwałe edytowanie na żywo, aby zachować zmiany nawet po zatrzymaniu gry.

Godot jest doskonałym, lekkim silnikiem do gier, który ma wystarczająco dużo mocy, aby uruchomić nośnik do tworzenia gier, pod warunkiem, że wcześniej pracowałeś z Pythonem lub C # / C ++ lub jesteś gotowy do nauki go od podstaw.

Pobierz Godot 

5

CryEngine

CryEngine

  • Cena £ — Bezpłatnie z opłatą licencyjną
  • Obsługiwana platforma — Windows, macOS, Linux, Smartphone i konsola

CryEngine to w pełni funkcjonalny silnik do tworzenia gier z najlepszymi funkcjami, aby stworzyć światowej klasy wrażenia z gry. Podobnie jak silnik Unreal, CryEngine wykorzystuje również strukturę opłat opartą na opłatach licencyjnych do generowania przychodów.

CryEngine oferuje najnowocześniejsze efekty wizualne z fizycznym modelem renderowania. Sandbox zapewnia wszystkie narzędzia do tworzenia oszałamiających wrażeń jednym kliknięciem przycisku.

CryEngine pozwala projektować i rozwijać realistyczne postacie i animacje, wbudowane rozwiązania fizyki i dźwięku do interakcji w życiu i wizualizacji, interakcji i zanurzenia w czasie rzeczywistym, aby poprawić wrażenia z gry.

Obsługa wielu platform oznacza, że ​​grę można publikować na wielu platformach z pewnymi zmianami w kodzie.

Pobierz CryEngine 

Wniosek

Wszystkie silniki gier wymienione w tym artykule oferują zaawansowane funkcje tworzenia gier, aby z łatwością tworzyć oszałamiające gry 2D / 3D dla wszystkich głównych platform.

Dla początkujących i niezależnych programistów Unity, Godot i libGDX oferują doskonałe silniki do gier bez konieczności wydawania jednego dolara na licencję w trybie zaawansowanym lub w ramach opłaty licencyjnej.

Jednak dla dużych zespołów z ponad 20 programistami Unity, Unreal Engine i Cry Engine oferują wyjątkowej jakości narzędzia do tworzenia oszałamiających realistycznych gier bez konieczności uiszczania jakichkolwiek opłat z góry.

Wybór silników gier jest wyłącznie osobistym wyborem, a po opanowaniu frameworka wszystko wygląda na łatwe. Przejrzyj wszystkie rekomendacje silnika gry w tym artykule i zobacz, które oprogramowanie najbardziej spełnia Twoje wymagania.

Link do głównej publikacji