Windows 10, 8 na 128-bit: co musisz wiedzieć

Tak jak mówiłem w ostatnim artykule, mam wielu przyjaciół, którzy nie wiedzą zbyt wiele o komputerach. Nie uważam się też za eksperta, ale są pytania, na które nawet ja mogę odpowiedzieć. Tak więc, ilekroć widzę ludzi, którzy tego szukają — „Windows 10, Windows 8 na 128-bit”Lub„Windows 8, Windows 10 działa na 128-bitach?„Zdaję sobie sprawę, że wymaga to trochę wyjaśnienia. Dla tych, którzy nie chcą czytać za dużo (osoby korzystające z TL-DR) lub już znają różnicę między 128-bitową a 64-bitową, powinieneś wiedzieć, że Windows 8, Windows 10 na 128-bit jest niczym więcej niż bajką .

Komputery 128-bitowe

Dla tych, którzy wciąż tego szukają, nawet teraz, po wydaniu systemu Windows 8, Windows 10, powinieneś naprawdę przeczytać następujące informacje:

Chociaż obecnie nie ma wbudowanych procesorów ogólnego przeznaczenia, które działają na 128-bitowych liczbach całkowitych lub adresach, wiele procesorów ma wyspecjalizowane sposoby działania na 128-bitowych porcjach danych. The IBM System / 370 można uznać za pierwszy podstawowy 128-bitowy komputer, ponieważ używał 128-bitowych rejestrów zmiennoprzecinkowych

To wszystko tłumaczy, prawda? Nie potrzebujemy i nie zajmiemy się bardzo zaawansowanymi i maniakalnymi argumentami — 128-bit to O wiele większa moc obliczeniowa niż obecnie x64. Weźmy na przykład postęp komputera kwantowego. Obecnie prawie nikt nie ma komputerów 64-bitowych. Można by pomyśleć, że 128-bit to tylko dwukrotność mocy 64-bitowej. Zastanów się nad tym.

64-bitowy rejestr może przechowywać 264 (ponad 18 kwintillionów) różne wartości. W związku z tym procesor z 64-bitowymi adresami pamięci może bezpośrednio uzyskać dostęp do 264 bajtów (= 16 ekbibajtów) pamięci adresowanej bajtowo.

a teraz, dla „Świętego Graala”, 128-bit

128-bitowe procesory mogą być używane do adresowania bezpośrednio do 2128 (ponad 3,40 x 1038) bajtów, co znacznie przekraczają całkowitą ilość danych przechowywanych na Ziemi w 2010 r, który oszacowano na około 1,2 zettabajtów (ponad 270 bajtów).

  • Windows 10 0n 128-bit — Nie, nie bardzo

    Więc kto szuka Windows 8, Windows 10 na 128-bit albo trzeba mu trochę wyjaśnić, albo potajemnie ukrywa superkomputer w bunkrze na Biegunie Północnym. Bardziej szczęśliwym porównaniem może być spojrzenie na pierwsze klocki telefonu komórkowego i faktyczny standard 5G, o który dążymy.

    Ale kto wie, może Windows 10 będzie istniał przez około 50 lat, a następna wersja po nim rzeczywiście zapewni obsługę 128-bitowych komputerów. Jest to jednak mało prawdopodobne i oczywiste jest, że system Windows 10 nie będzie dostępny dla superkomputerów. Mamy zmodyfikowaną wersję systemu Windows na różnych systemach za pośrednictwem Windows Embedded 8, ale nie sądzę, aby wykraczała poza to.

    Biorąc pod uwagę główne potrzeby konsumentów, można śmiało powiedzieć, że architektura 64-bitowa jest szczytem tego, czego potrzebują obecnie przeciętni konsumenci. Zwiększenie do 128-bitów ma sens, gdy działa zaawansowane oprogramowanie AI lub Mixed Reality. Jednak naprawdę uważam, że dzieli nas dekady od włączenia oprogramowania AI do głównego nurtu. Rzeczywiście, sądząc po obecnym tempie postępu, stanie się to kiedyś w przyszłości, ale niestety nie będziemy żyć wystarczająco długo, aby przetestować komputery 128-bitowe w ciągu naszego życia.

Link do głównej publikacji