Bootloopy i BSOD to coś, na co ostatecznie natknie się każdy użytkownik komputera. Ważne jest, aby nie wpadać w panikę i spróbować dowiedzieć się, co jest przyczyną problemu. W takim przypadku niektórzy użytkownicy utknęli w powłoce EFI po ponownym uruchomieniu komputera.
Dla niektórych błąd został poprzedzony nagłym wyłączeniem, podczas gdy inni nie doświadczyli niczego niezwykłego przed błędem powłoki EFI. Znaleźliśmy 3 możliwe rozwiązania danego problemu i umieściliśmy je poniżej.
Jak naprawić błędy powłoki EFI podczas uruchamiania komputera
- Podłącz dysk twardy do innego portu
- Wyłącz MSI Fast Boot lub UEFI Boot w BIOS
- Wyjmij baterię CMOS
Rozwiązanie 1 — Podłącz dysk twardy do innego portu
Pierwszym krokiem, na który natrafimy jako możliwe rozwiązanie, jest zmiana portu dysku twardego. Niby przez zmianę portów SATA niektórym użytkownikom udało się wydostać z EFI (Extensible Firmware Interface). Wskazuje to oczywiście na pewne problemy sprzętowe, więc nawet jeśli komputer może uruchomić się w systemie, zawsze istnieje obawa przed dyskiem twardym lub, mniej prawdopodobne, problemy z płytą główną.
Ponadto, jeśli utkniesz w pętli rozruchowej, spróbuj wyłączyć komputer i zmienić gniazda pamięci RAM. Jeśli masz dwa drążki RAM, zmień ich pozycje. Warto też odłączyć wszystkie urządzenia USB, a klawiatura jest jedynym wyjątkiem.
Spróbuj ponownie uruchomić komputer i poszukaj zmian. Jeśli masz dostęp do ustawień rozruchu, upewnij się, że dysk twardy znajduje się na górze listy. Jeśli nie widzisz swojego dysku twardego na liście dysków rozruchowych, najprawdopodobniej mamy problem ze sprzętem.
Rozwiązanie 2 — Wyłącz MSI Fast Boot lub UEFI Boot w BIOS
Każdy producent OEM płyty głównej ma kilka określonych ustawień. Chociaż niektóre z nich są sztuczkami, funkcje takie jak MSI Fast Boot są często używane do przyspieszenia uruchamiania systemu.
Wydaje się jednak, że ta funkcja nie działa zgodnie z przeznaczeniem w systemie Windows 10. Niektórzy użytkownicy mogli wyjść z powłoki EFI, wyłączając tę funkcję.
Alternatywnie, jeśli masz rozruch UEFI gdzieś w ustawieniach EFI, wyłącz go. To kolejny możliwy powód tego problemu. Ponadto spróbuj zresetować ustawienia EFI do ustawień fabrycznych. W ten sposób będziesz mieć pewność, że nie wprowadzono żadnych zmian.
Rozwiązanie 3 — Wyjmij baterię CMOS
Wreszcie, jeśli żaden z poprzednich kroków nie wyciągnął cię z powłoki EFI, możemy zaproponować tylko jedno rozwiązanie. Mianowicie, konfiguracja BIOS / UEFI może ulec uszkodzeniu, a jedynym realnym sposobem na rozwiązanie tego problemu, w tym obecnym stanie, jest usunięcie baterii CMOS.
W ten sposób cała konfiguracja w pamięci podręcznej zostanie zresetowana i powinieneś mieć możliwość rozruchu w systemie. Oczywiście oznacza to, że cały dysk twardy działa.
To nie jest trudne. Po prostu wyłącz komputer i odłącz wszystkie kable. Uzyskaj dostęp do wnętrza obudowy i gdzieś na środku płyty głównej powinna pojawić się bateria do zegarka ręcznego. Wyjmij go i włóż ponownie. Podłącz wszystko i spróbuj jeszcze raz. Jeśli dysk twardy zostanie rozpoznany i ustawiony jako pierwsza opcja rozruchu, rozważ ponowną instalację systemu. Po prostu nie zapomnij wykonać kopii zapasowej plików.
Jeśli masz alternatywne rozwiązania, o których zapomnieliśmy wspomnieć, pamiętaj o tym w sekcji komentarzy poniżej.