Thunderbird vs OE Classic: jaki klient poczty e-mail jest najlepszy dla systemu Windows 10?

Outlook Express był bez wątpienia jednym z najpopularniejszych klientów poczty e-mail na platformie Windows. Niestety program Outlook Express został złomowany przez Microsoft, mimo że jest jednym z najlepszych klientów poczty e-mail w systemie Windows. Z biegiem lat pojawiło się wiele alternatyw dla programu Outlook Express, przy czym najpopularniejsze były OE Classic i Thunderbird.

Ponieważ zarówno Thunderbird, jak i OE Classic są tak popularnymi klientami e-mail, postanowiliśmy dokonać porównania między nimi.

Thunderbird lub OE Classic, który klient poczty e-mail jest dla Ciebie lepszy?

Thunderbird został pierwotnie stworzony przez Mozillę w 2004 roku i od czasu jego wydania Thunderbird jest dość popularny wśród użytkowników. Jednak Mozilla zdecydowała się zatrzymać rozwój Thunderbirda, aby skupić się na ważniejszych zadaniach, a rozwój Thunderbirda został przekazany społeczności.

Z drugiej strony OE Classic zajmuje się programem Outlook Express i stara się używać tego samego prostego stylu wizualnego, który zna wielu użytkowników systemu Windows. Jeśli szukasz klienta poczty e-mail, który jest właściwym zamiennikiem programu Outlook Express, OE Classic może być właśnie tym, czego potrzebujesz. W przeciwieństwie do OE Classic interfejs użytkownika Thunderbird w dużej mierze opiera się na kartach, a wielu użytkownikom programu Outlook Express może nie lubić interfejsu z kartami. Kolejną zaletą OE Classic są duże i kolorowe ikony, które pozwalają łatwo sprawdzić pocztę lub utworzyć nową wiadomość e-mail.

oeclassic-0

Pierwszą rzeczą, którą zauważysz po otwarciu Thunderbirda, jest jego oferta utworzenia nowego konta e-mail przy użyciu jednego z ich partnerów. Jeśli masz już adres e-mail, możesz wybrać opcję użycia już istniejącego konta e-mail.

Musimy wyrazić uznanie dla Thunderbirda, aby proces konfiguracji konta był szybki i prosty. Musisz tylko podać nazwę użytkownika i hasło, a Thunderbird automatycznie skonfiguruje twoje konto. Oczywiście w razie potrzeby możesz ręcznie zmienić wszystkie niezbędne dane.

 • thunderbird-1

  Z drugiej strony OE Classic nie oferuje możliwości utworzenia nowego adresu e-mail, gdy tylko go otworzysz, zamiast tego musisz wybrać tę opcję ręcznie. Proces tworzenia konta jest prosty i jednoznaczny, podobnie jak w Thunderbird.

  oeclassic-1

  Mimo że Thunderbird korzysta z nowoczesnie wyglądającego interfejsu użytkownika, nie możemy się oprzeć wrażeniu, że jego interfejs jest trochę pełen funkcji. W przeciwieństwie do OE Classic, Thunderbird jest wyposażony w Harmonogram wydarzeń i Kalendarz, a mimo że Harmonogram wydarzeń jest mile widzianą funkcją, nie będziesz go używać, jeśli korzystasz już z innej aplikacji do zrobienia. To samo dotyczy Kalendarza, działa świetnie z Harmonogramem wydarzeń, wyświetlając wszystkie zaplanowane wydarzenia w kalendarzu, jednak taka funkcja nie jest konieczna w przypadku klienta poczty e-mail.

  thunderbird-3

  OE Classic nie ma kalendarza ani harmonogramu wydarzeń, a zamiast dodawać nieco niepotrzebnych funkcji twórcy OE Classic skupili się na opracowaniu klienta poczty e-mail, który najbardziej przypomina program Outlook Express. Oznacza to, że nie ma zakładek ani żadnych niepotrzebnych funkcji, których prawdopodobnie nigdy nie użyjesz w kliencie e-mail.

  Thunderbird jest również wyposażony w opcję czatu, która pozwala czatować przez Google Talk, IRC, Twitter, XMPP i Yahoo. Byliśmy zaskoczeni, widząc na czacie opcję dostępną w kliencie e-mail, ale zakładamy, że ta opcja może być przydatna dla niektórych użytkowników.

  Chociaż OE Classic oferuje bardziej uproszczony i łatwiejszy w użyciu interfejs, musimy przyznać, że brakuje nam opcji szybkiego filtra Thunderbirda, która pozwala nam szybko wyszukiwać wiadomości e-mail. OE Classic ma opcję wyszukiwania wiadomości e-mail, ale aby z nich skorzystać, kliknij przycisk Znajdź i wyszukaj wiadomości e-mail w nowym oknie. Naszym zdaniem opcja szybkiego filtra Thunderbirda wydaje się bardziej naturalna, ponieważ umożliwia łatwe wyszukiwanie wiadomości e-mail bezpośrednio ze skrzynki odbiorczej bez otwierania dodatkowych okien.

  oeclassic-2

  Jeśli chodzi o wsparcie dla programistów, Thunderbird jest rozwijany przez społeczność, a nie przez Mozillę, dlatego aktualizacje mogą nie być tak częste, jak kiedyś. Jeśli chodzi o OE Classic, twórcy OE Classic stale nad tym pracują i w rzeczywistości słuchają opinii użytkowników i sugestii dotyczących nowych funkcji. Jeśli masz funkcję, którą chcesz zobaczyć w OE Classic, możesz podzielić się swoimi pomysłami z programistą i na pewno ją rozważą.

  Thunderbird oferuje nowoczesny interfejs użytkownika z zakładkami, który wygląda świetnie, ale interfejs może wydawać się nieco zapchany funkcjami. Funkcje takie jak Czat i Kalendarz są przydatne, ale nie możemy się oprzeć wrażeniu, że te funkcje nie są tak naprawdę konieczne w przypadku klienta poczty e-mail.

  OE Classic nie ma nowoczesnego interfejsu użytkownika, ale doskonale spełnia swoje zadanie. Jak wspomnieliśmy, OE Classic jest zainspirowany programem Outlook Express, jednym z najczęściej używanych klientów poczty e-mail w systemie Windows, dlatego pod względem prostoty i interfejsu użytkownika przypomina program Outlook Express. Jeśli chcesz, aby prosty klient wysyłał i odbierał wiadomości e-mail, bez zbędnych funkcji, zalecamy wypróbowanie OE Classic.

Link do głównej publikacji