Surface Laptop vs MacBook Pro: Który wygrywa wyścig?

Jako gigantyczny gracz w swojej branży, naturalne jest, że Microsoft chce podbić jak najwięcej odpowiednich rynków. Dlatego firma co roku wypuszcza konkurenta na nowy rynek, oprócz swojego zwykłego produktu Windows.

Tym razem Microsoft stawia na rynek edukacyjny dzięki nowemu, usprawnionemu systemowi operacyjnemu Windows 10 S. Ale to nie wszystko, ponieważ nowy system operacyjny jest wyposażony w nową linię urządzeń zaprojektowanych do działania od pierwszego dnia.

Główną atrakcją linii urządzeń z systemem Windows 10 S jest zdecydowanie laptop Surface. Ponieważ jednak laptop Surface nie jest laptopem budżetowym, nie możemy go zaliczyć do kategorii edukacji. Bardziej logiczne jest postrzeganie laptopa Surface jako bezpośredniego konkurenta MacBooka Pro firmy Apple. I tak właśnie ludzie to widzą.

Sam Microsoft reklamuje laptopa Surface jako lepszy wybór niż jakikolwiek inny MacBook. Ale czy Surface Laptop naprawdę ma to, czego potrzeba, aby pokonać MacBooka Pro, czy jest to po prostu marketing? Cóż, aby znaleźć odpowiedź, musimy przyjrzeć się szczegółom, ponieważ oferty są dość podobne i naprawdę zależy to od tego, jaki aspekt laptop ludzie cenią bardziej.

Sprawdź nasze porównanie „Surface Laptop vs MacBook” i mamy nadzieję, że znajdziesz odpowiedź.

Okular

Zacznijmy od tego, co większość ludzi uważa za najważniejszą rzecz przy zakupie nowego laptopa — specyfikacji sprzętu. I szczerze mówiąc, wybór zwycięzcy nie będzie łatwy, ponieważ, jak powiedzieliśmy powyżej, różnica tkwi w szczegółach.

Na początek rzućmy okiem na surowe specyfikacje:

Specyfikacja: Surface Laptop: 13-calowy MacBook Pro: 15-calowy MacBook Pro:
Procesory:Dwurdzeniowy procesor Core i5 / i7 7. generacjiDwurdzeniowy procesor Core i5 / i7 6. generacjiCzterordzeniowy procesor Core i5 / i7 6. generacji
Grafika:Intel HD 620/640Do Intel Iris 550Do AMD Radeon Pro 460
Pamięć:4-16 GB8-16 GB16 GIGA BAJTÓW
Przechowywanie:SSD 128 GB-512 GBDysk SSD 256 GB-1 TBDysk SSD 256 GB-2 TB
Wymiary:1,25 kg; 14,5 mm1,37 kg; 15 mm1,83 kg; 15,5 mm
Żywotność baterii:Do 14,5 godzinyDo 9,5 godzinyDo 10,5 godziny
Ekran:13,5-calowy ekran dotykowy 2256 x 1504 pikseli13,3-calowy ekran o rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli15,4-calowy ekran o rozdzielczości 2880 x 1800 pikseli
Porty:USB 3.0, audio 3,5 mm, mini DisplayPort2-4x ThunderBolt 3 / USB-C4x ThunderBolt 3 / USB-C
Cena £:999–2199 USD1499–1999 USD2399–2799 USD

Jak widać ze stołu, sprzętem, który będziemy umieszczać w pierwszych rzędach bitew, jest procesor. Microsoft twierdzi, że Surface Laptop przewyższa wszystkie procesory znajdujące się w MacBooku Pro i zapewnia szybszą i lepszą wydajność. Ale czy tak jest naprawdę?

Wszystkie modele MacBooka Pro są wyposażone w procesory Intel 6. generacji, a laptop Surface ma najnowsze układy 7. generacji. Z tego powodu Surface Book z pewnością obiecuje więcej mocy i lepsze wrażenia niż 14-calowy MacBook Pro.

Nie dotyczy to jednak 15-calowego wariantu MacBooka Pro. Chociaż Surface Laptop jest wyposażony w procesor Intela 7. generacji, czterordzeniowe procesory Pro są niezwykle szybkie i mogą z łatwością przewyższyć laptop Surface. Tak przynajmniej wygląda na papierze. Musimy przypomnieć, że nikt nie testował jeszcze Surface Laptopa (w momencie pisania tego tekstu), więc to porównanie prawdopodobnie nie jest w stu procentach dokładne.

Jeśli chodzi o inne elementy sprzętu, pakiet jest prawie taki sam. Obaj zawodnicy mają do 16 GB pamięci RAM (w zależności od tego, co chcesz zapłacić). Zarówno 14-calowy laptop Surface, jak i MacBook Pro są wyposażone w zintegrowaną kartę graficzną Intel. Po raz kolejny laptop Surface jest lepszy. Podobnie jak w przypadku procesorów, 15-calowy MacBook Pro ma tę zaletę, że ma dedykowaną grafikę. Kolejną zaletą MacBooka Pro jest to, że jego najdroższy wariant jest wyposażony w pamięć SDD o pojemności 2 TB, a maksymalna pojemność laptopa Surface wynosi 512 GB.

Budować

Kolejnym aspektem laptopa Surface, który Microsoft wysoko ceni (i tak też powinni użytkownicy), jest jego genialny design. Może Surface Laptop nie wygrywa wyścigu sprzętowego z najdroższym MacBookiem Pro, ale z pewnością jest zapakowany w lepsze pudełko.

Gdy spojrzysz na laptopa Surface, masz wrażenie, że ktoś wziął kawałki materiału i skleił je ze sobą. Nie zrozumcie nas źle, jest to całkowicie stabilne i niezawodne urządzenie, bez żadnych śladów produkcji. Nie ma śladów śrub ani zawiasów, więc jest to idealnie „cicha” konstrukcja. Klawiatura jest otoczona tkaniną Alcantara, a pod nią umieszczone są głośniki, dzięki czemu dźwięk będzie bardziej naturalny.

Dzięki grubości 14,5 mm i wadze 1,25 kg jest bardziej przenośny niż jakikolwiek MacBook Pro. Laptop ma 13,5-calowy wyświetlacz PixelSense z 3,4 milionami pikseli (2256 x 1504). Microsoft twierdzi, że jest to najcieńszy wyświetlacz LED, który można znaleźć na dowolnym urządzeniu.

To, co naprawdę daje przewagę dotykowego ekranu laptopa Surface w stosunku do MackBooka Pro, to fakt, że jest on produkowany przez Microsoft. Tak, właśnie o to nam chodzi, Surface Laptop jest doskonale kompatybilny z Surface Pen i innymi akcesoriami, takimi jak Surface Dial. Tak więc w połączeniu z najnowszymi funkcjami, które firma wprowadziła do systemu wraz z aktualizacją dla twórców, stanowi potężne centrum dla artystów i innych kreatywnych osób.

Oprogramowanie

Nie będziemy tutaj porównywać Windows 10 i Mac OS, zostawmy tę dyskusję na inny czas. Porozmawiamy tylko o tym, co otrzymujesz na obu urządzeniach. Jak zapewne wiesz, Surface Laptop działa w systemie Windows 10 S. Nowy system operacyjny Microsoft przeznaczony wyłącznie do uruchamiania aplikacji ze Sklepu Windows.

Pod względem koncepcji system Windows 10 S jest znacznie bliższy systemowi Mac OS. Ale jak się wydaje, po raz pierwszy od wielu lat Mac OS ma lepszą ofertę dostępnych aplikacji, przynajmniej pod względem ilościowym. Wiadomo, że Microsoft ma problemy z przyciągnięciem programistów do tworzenia aplikacji dla systemu Windows 10, co zdecydowanie cierpi na Windows 10 S.

Ale Microsoft jest tego świadomy, ponieważ firma oferuje aktualizację z systemu Windows 10 S do Windows 10 Pro, na wypadek, gdybyś nie chciał korzystać tylko z aplikacji ze Sklepu Windows. Uaktualnienie jest całkowicie bezpłatne do końca grudnia 2017 r., Więc naprawdę nie masz nic do stracenia, jeśli wybierzesz nowego laptopa Surface. W ten sposób otrzymasz jeszcze bardziej wszechstronny system operacyjny niż Mac OS.

Żywotność baterii

Długa żywotność baterii naprawdę odróżnia laptopa Surface od dowolnego MacBooka Pro. Według Microsoft bateria może trwać do 14,5 godziny odtwarzania wideo. To wspaniałe osiągnięcie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że MacBook Pro nie wytrzyma nawet pełnych 10 godzin.

Ten aspekt urządzenia jest również mocno reklamowany przez Microsoft, ale jeszcze raz będziemy musieli poczekać, aż ktoś go wypróbuje, aby potwierdzić to twierdzenie. Niemniej jednak, nawet jeśli bateria wystarcza na mniej niż te 14,5 godziny, jest to nadal słodka okazja, która w porównaniu z ekstremalną przenośnością laptopa powinna być bardzo atrakcyjną ofertą dla wszystkich osób często podróżujących.

cennik

Nie ma tu nic specjalnego do porównania. Surface Laptop ma cenę od 999 do 2199 USD, a MacBook Pro jest dostępny za 2399 — 2799 USD. Robisz matematykę, każdy wariant laptopa Surface jest tańszy niż jego odpowiednik MacBook Pro.

Ale co dostajesz za tę cenę? Biorąc pod uwagę wszystko, o czym właśnie rozmawialiśmy, Surface Laptop okazuje się lepszą ofertą. Za 999 USD otrzymujesz piękny, stabilny, szybki, ultraprzenośny laptop, który może osiągnąć więcej niż większość MacBooków.

Oczywiście, jeśli opcja uaktualnienia do systemu Windows 10 Pro nie byłaby dostępna, prowadzilibyśmy tutaj zupełnie inną rozmowę. Ale ponieważ możesz uaktualnić do „zwykłego” systemu Windows 10, Surface Laptop jest bardziej dokładnym wyborem i przejęliśmy go na MacBooka Pro.

Czy to naprawdę ma znaczenie?

Wszystko, co właśnie powiedzieliśmy, nie musi dla ciebie nic znaczyć. Logika jest prosta — jesteś osobą Apple lub Microsoft. Niezależnie od tego, co mówi porównanie, kupisz laptopa od swojej ulubionej marki.

Z drugiej strony, jeśli nie oznakujesz się w ten sposób, zalecamy laptopa Surface. Ponieważ za bardziej przystępną cenę możesz uzyskać tak dobry, a nawet lepszy laptop niż MacBook Pro (w zależności od wariantu). A jeśli połączysz go z innymi akcesoriami i funkcjami, otrzymasz jeszcze więcej możliwości.

Czy zgadzasz się z naszym porównaniem? Co sądzisz o Surface Book i Windows 10 S? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.

Link do głównej publikacji