Poprawka: napęd optyczny laptopów nie działa

Mimo że pamięć flash jest powoli, ale stale opanowywana, technologia dyskowa jest nadal szeroko stosowana, zarówno do dystrybucji danych, jak i do przechowywania zdalnego. Wiele współczesnych laptopów nie ma napędów optycznych, ale te, które są nadal skłonne do tej prawie starej technologii, mogą czasami napotykać problemy.

Przygotowaliśmy listę możliwych rozwiązań problemów z napędami optycznymi w laptopach, więc jeśli nie możesz otworzyć płyty CD lub DVD lub ledwo dajesz oznaki życia, sprawdź je poniżej.

Jak rozwiązać typowe problemy z napędem optycznym w laptopach

 1. Sprawdź stan CD / DVD
 2. Wyczyść soczewkę lasera i transport soczewki
 3. Sprawdź kable połączeniowe
 4. Sprawdź kable połączeniowe

1. Sprawdź stan CD / DVD

Mimo że napędy optyczne w laptopach są znacznie bardziej czułe niż w przypadku ich nieporuszających się dużych braci, głównym problemem jest to, czy obracają się, czy nie. Jeśli wrzeciono głowicy obraca się, oznacza to, że moc, a urządzenie prawdopodobnie działa dobrze. Jednak po długim okresie intensywnego użytkowania napędy DVD / CD mają więcej problemów z porysowanymi lub uszkodzonymi dyskami.

 • PRZECZYTAJ TAKŻE: Najlepsze laptopy z systemem Windows 10 poniżej 500 USD, aby kupić ten sezon wakacyjny

Dlatego radzimy wypróbować wiele dysków, koncentrując się na dyskach oficjalnych, a nie na dyskach danych domowej roboty, które utworzyłeś. Jeśli masz oryginalny dysk, umieść go w napędzie i poszukaj zmian. Jeśli dysk nadal nie może uzyskać dostępu do danych, wykonaj poniższe czynności.

2. Wyczyść soczewkę lasera i transport soczewki

Teraz, nawet jeśli nie używasz napędu optycznego zbyt często, nadal gromadzi kurz i zanieczyszczenia. Czyszczenie napędu optycznego ma ogromne znaczenie, przynajmniej jeśli chcesz, aby działał przez długi czas. Główny nacisk kładziony jest na dwie zasadnicze części napędu optycznego laptopa:

 • Soczewka laserowa
 • Transport obiektywu (lub transporter).

laptop z napędem optycznym nie działa

Jeśli na soczewce lasera znajduje się jakikolwiek kurz lub brud, musisz go wyczyścić. Pamiętaj jednak, aby robić to ostrożnie, delikatną szmatką i najlepiej roztworem alkoholu do wycierania i wody destylowanej. Nie spiesz się, aby uniknąć zarysowania lub uszkodzenia soczewki lasera. I używaj ledwo mokrej szmatki, nie chcemy kąpać wrażliwej soczewki.

Co więcej, transporter soczewek również utknie z powodu brudu zgromadzonego pod bocznymi szynami. Ta część musi się swobodnie poruszać, aby mogła prawidłowo ustawić się.

Po pierwsze, zalecamy użycie sprężonego powietrza i pyłu ze spodu transportera soczewek. Następnie ostrożnie przesuń transporter soczewek za pomocą plastikowego długopisu na końcu szyn. Oczyść szyny ściereczką (zwilż je minimalną ilością alkoholu + wody destylowanej). Na koniec przenieś transporter soczewek na środek i zostaw go tam.

Następnie włóż dysk i wypróbuj go. Jeśli problem zniknie — dobrze; jeśli nie, wykonaj dalsze kroki.

3. Sprawdź kable połączeniowe

Teraz poprzedni krok należy wykonać w taki czy inny sposób, ale co zrobić, jeśli napęd optyczny w ogóle się nie obraca i nie wydaje żadnego dźwięku? Istnieją dwie możliwości. Nieprzyjemny oznacza, że ​​będziesz potrzebować wymiany. To ostatnie oznacza, że ​​coś jest nie tak z kablem zasilającym, który wchodzi do płyty głównej.

 • W przypadku większości laptopów, aby uzyskać dostęp do płyty głównej i jej głównych komponentów, musisz wyjąć napęd optyczny. Jeśli niedawno otworzyłeś laptopa do czyszczenia lub wymiany wadliwych elementów, upewnij się, że podłączyłeś kabel zasilania napędu optycznego do płyty głównej. To dość małe złącze, więc można go łatwo przeoczyć. Gdy masz pewność, że kabel jest na swoim miejscu, spróbuj ponownie.

  4. Sprawdź sterowniki

  Na koniec, jeśli możesz potwierdzić, że wszystko jest w porządku sprzętowo, sprawdźmy sterowniki. Dysk optyczny ma problemy z oprogramowaniem, ale nie śpijmy. Dlatego pamiętaj o sprawdzeniu sterowników i nie zaszkodzi również aktualizacja systemu BIOS (jeśli aktualizacje są dostępne).

  Jeśli nie masz pewności, jak to zrobić, postępuj zgodnie z instrukcjami poniżej:

  1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i z menu Użytkownik zaawansowany otwórz Menadżer urządzeń.
  2. Rozwiń ”Napędy DVD / CD-ROM» Sekcja.
  3. Kliknij prawym przyciskiem myszy urządzenie optyczne i wybierz „Uaktualnij sterownik”.laptop z napędem optycznym nie działa
  4. Jeśli sterownik urządzenia dostarczony przez Windows Update nie pasuje, koniecznie przejdź do oficjalnej strony OEM i znajdź tam sterowniki.

  To powinno to zakończyć. Jeśli nadal masz problemy z napędem optycznym w laptopie, prawdopodobnie jest uszkodzony i musisz go wymienić. Mamy tylko nadzieję, że Twój komputer mobilny jest nadal objęty gwarancją. Ponadto zachęcamy do podzielenia się przemyśleniami na temat napędu optycznego, którym zajęliśmy się dzisiaj. Można to zrobić w sekcji komentarzy poniżej.

Link do głównej publikacji