POPRAWKA: Błąd niedostępnego urządzenia rozruchowego w systemie Windows 10

Błędy niebieskiego ekranu śmierci mogą być spowodowane problematycznym oprogramowaniem lub wadliwym sprzętem. Powszechnie zdarza się, że wszystkie błędy BSoD powodują awarię systemu Windows 10 i restartują komputer, aby zapobiec uszkodzeniom.

Ponieważ tego rodzaju błędy mogą być dość poważne, dzisiaj pokażemy, jak naprawić błąd NIEAKTYWNEGO URZĄDZENIA ROZRUCHOWEGO.

 • Niedostępne urządzenie rozruchowe po resecie systemu BIOS, aktualizacji systemu BIOS — Według użytkowników ten błąd zwykle pojawia się po ponownym uruchomieniu systemu BIOS lub aktualizacji systemu BIOS. Ten problem jest spowodowany twoją konfiguracją, ale można go łatwo rozwiązać.
 • Zewnętrzny dysk twardy Inaccessible Boot Device — Kilku użytkowników zgłosiło ten problem podczas korzystania z zewnętrznego dysku twardego. To niezwykły problem, ale powinieneś być w stanie rozwiązać go za pomocą jednego z naszych rozwiązań.
 • Niedostępna pętla restartu urządzenia rozruchowego — Zdaniem użytkowników, czasami może utknąć w pętli restartu z powodu tego problemu. To może być duży problem, ponieważ w ogóle nie będziesz mieć dostępu do systemu Windows.
 • Windows to Go Niedostępne urządzenie rozruchowe — Kilku użytkowników zgłosiło ten problem podczas używania Windows to Go. Jeśli wystąpi ten błąd, nie będzie można uruchomić systemu operacyjnego z urządzenia pamięci USB.
 • Niedostępne urządzenie rozruchowe AHCI, RAID, IDE — Czasami ustawienia sprzętu mogą powodować pojawienie się tego problemu. Aby to naprawić, musisz sprawdzić ustawienia dysku twardego w systemie BIOS.
 • Niedostępne urządzenie rozruchowe instalujące system Windows 10 — Według użytkowników czasami ten problem może wystąpić podczas instalowania systemu Windows 10. Kilku użytkowników zgłosiło, że nie mogą w ogóle uruchomić systemu Windows z powodu tego błędu.
 • Niedostępny overclock urządzenia rozruchowego — W niektórych przypadkach ten błąd może pojawić się z powodu przetaktowania. Jeśli niedawno przetaktowałeś urządzenie, usuń ustawienia przetaktowywania i sprawdź, czy problem nadal występuje.
 • Niedostępny dysk SSD urządzenia rozruchowego — Według użytkowników czasami ten problem może pojawić się w przypadku dysków SSD. To może być duży problem, ale powinieneś być w stanie rozwiązać go za pomocą naszych rozwiązań.

Jak naprawić błąd BSoD Inaccessible Boot Device w systemie Windows 10?

Spis treści:

 1. Zaktualizuj sterowniki
 2. Uruchom narzędzie do rozwiązywania problemów BSOD
 3. Uruchom skanowanie SFC
 4. Uruchom DISM
 5. Sprawdź dysk twardy
 6. Ponownie zainstaluj sterownik karty graficznej
 7. Wejdź w tryb awaryjny
 8. Włącz tryb AHCI w systemie BIOS
 9. Sprawdź, czy nie ma luźnych kabli
 10. Wykonaj reset systemu Windows 10
 11. Sprawdź, czy nie ma wadliwego sprzętu
 12. Sprawdź swój dysk twardy
 13. Reflash BIOS

1. Zaktualizuj sterowniki

Sterowniki są raczej ważne, ponieważ pozwalają systemowi Windows 10 na korzystanie ze sprzętu, ale jeśli sterowniki są przestarzałe, a zatem niekompatybilne z systemem Windows 10, może to powodować różnego rodzaju problemy, z których jednym jest błąd NIEAKTYWNEGO URUCHAMIANIA URZĄDZENIA BSoD.

Aby naprawić tego rodzaju błędy, zalecamy zaktualizowanie sterowników. Aby to zrobić, po prostu odwiedź witrynę producenta sprzętu, znajdź najnowsze sterowniki i pobierz je.

Niektórzy użytkownicy twierdzą, że ten błąd jest spowodowany sterownikiem kontrolera IDE ATA / SATA i według nich błąd BSoD został naprawiony po pobraniu i zainstalowaniu najnowszej wersji tego sterownika.

Czy wiesz, że większość użytkowników systemu Windows 10 ma nieaktualne sterowniki? Bądź o krok do przodu, korzystając z tego przewodnika.

Aktualizuj sterowniki automatycznie

Samodzielne wyszukiwanie sterowników może być czasochłonne. Dlatego zalecamy skorzystanie z narzędzia, które zrobi to za Ciebie automatycznie.

Korzystanie z automatycznego narzędzia do aktualizacji sterowników z pewnością uratuje cię od kłopotów z ręcznym wyszukiwaniem sterowników i zawsze będzie na bieżąco aktualizować system o najnowsze sterowniki.

Tweakbit Driver Updater (zatwierdzony przez Microsoft i Norton Antivirus) pomoże Ci automatycznie zaktualizować sterowniki i zapobiegnie uszkodzeniom komputera spowodowanym instalacją niewłaściwych wersji sterowników. Po kilku testach nasz zespół stwierdził, że jest to najlepiej zautomatyzowane rozwiązanie.

Oto krótki przewodnik, jak go używać:

 1. Ściągnij i zainstaluj TweakBit Driver UpdaterNiedostępne okno uruchamiania aktualizacji sterownika urządzenia rozruchowegoNiedostępne okno uruchamiania aktualizacji sterownika urządzenia rozruchowego
 2. Po zainstalowaniu program automatycznie rozpocznie skanowanie komputera w poszukiwaniu nieaktualnych sterowników. Driver Updater sprawdzi zainstalowane wersje sterowników w bazie danych najnowszych wersji w chmurze i zaleci odpowiednie aktualizacje. Wszystko, co musisz zrobić, to czekać na zakończenie skanowania.
  proces skanowania aktualizatora sterownika Tweakbit Inaccessible Boot Deviceproces skanowania aktualizatora sterownika Tweakbit Inaccessible Boot Device
 3. Po zakończeniu skanowania otrzymasz raport o wszystkich problemowych sterownikach znalezionych na twoim komputerze. Przejrzyj listę i sprawdź, czy chcesz zaktualizować każdy sterownik osobno, czy wszystkie naraz. Aby zaktualizować jeden sterownik na raz, kliknij link „Aktualizuj sterownik” obok nazwy sterownika. Lub po prostu kliknij przycisk „Aktualizuj wszystko” u dołu, aby automatycznie zainstalować wszystkie zalecane aktualizacje.
  Automatycznie aktualizuj kompletne niedostępne urządzenie rozruchoweAutomatycznie aktualizuj kompletne niedostępne urządzenie rozruchowe
  Uwaga: Niektóre sterowniki muszą być instalowane w kilku krokach, więc będziesz musiał nacisnąć przycisk „Aktualizuj” kilka razy, aż wszystkie jego składniki zostaną zainstalowane.

2. Uruchom narzędzie do rozwiązywania problemów BSOD

Jeśli aktualizacja sterowników nie rozwiązała problemu, przejdź i wypróbuj wbudowane narzędzie do rozwiązywania problemów w systemie Windows 10. Możesz użyć tego narzędzia do rozwiązywania wszelkiego rodzaju problemów, w tym problemów BSOD, takich jak błąd NIEAKTYWNEGO URUCHOMIENIA URZĄDZENIA.

Oto jak uruchomić narzędzie do rozwiązywania problemów w systemie Windows 10:

 1. Otworzyć Aplikacja ustawień i idź do Aktualizacja Bezpieczeństwo Sekcja.
 2. Wybierz Rozwiązywanie problemów z menu po lewej stronie.
 3. Wybierz BSOD w prawym okienku i kliknij Uruchom narzędzie do rozwiązywania problemów.rozwiąż problem z niebieskim ekranem Niedostępne urządzenie rozruchowe
 4. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby ukończyć narzędzie do rozwiązywania problemów.

Jeśli masz problemy z otwarciem aplikacji Ustawienia, zapoznaj się z tym artykułem, aby rozwiązać problem.

Jeśli narzędzie do rozwiązywania problemów zatrzyma się przed ukończeniem procesu, napraw je za pomocą tego pełnego przewodnika.

3. Uruchom skanowanie SFC

Innym narzędziem do rozwiązywania problemów, które może być tutaj pomocne, jest skanowanie SFC. Jest to narzędzie wiersza polecenia, które skanuje system w poszukiwaniu potencjalnych wad i rozwiązuje je, jeśli to możliwe.

Może to również rozwiązać błąd NIEAKTYWNEGO URUCHOMIENIA URZĄDZENIA. Oto jak uruchomić skanowanie SFC w systemie Windows 10:

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Menu Start i otwórz Wiersz polecenia (administrator).
 2. Wpisz następujący wiersz i naciśnij Enter: sfc / scannowsfc scannow Niedostępne urządzenie rozruchowe
 3. Poczekaj na zakończenie procesu (może to chwilę potrwać).
 4. Jeśli rozwiązanie zostanie znalezione, zostanie ono automatycznie zastosowane.
 5. Teraz zamknij wiersz polecenia i uruchom ponownie komputer.

Jeśli masz problemy z dostępem do wiersza polecenia jako administrator, lepiej zapoznaj się z tym przewodnikiem.

polecenie scannow zostało zatrzymane przed zakończeniem procesu? Nie martw się, mamy dla Ciebie łatwą naprawę.

4. Uruchom DISM

Trzecie narzędzie do rozwiązywania problemów, którego będziemy tutaj używać, to DISM. Obsługa i zarządzanie obrazem wdrażania (DISM), jak sama nazwa wskazuje, ponownie wdraża obraz systemu i rozwiązuje potencjalne problemy po drodze.

Możliwe jest również, że rozwiąże błąd NIEAKTYWNEGO URZĄDZENIA ROZRUCHOWEGO. Przeprowadzimy Cię zarówno przez procedurę standardową, jak i procedurę, która wykorzystuje poniższe nośniki instalacyjne:

 • Standardowy sposób
 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i otwórz wiersz polecenia (administrator).
 2. Wklej następujące polecenie i naciśnij klawisz Enter:
   • DISM / Online / Cleanup-Image / RestoreHealthDISM cmd Niedostępne urządzenie rozruchowe
 3. Poczekaj na zakończenie skanowania.
 4. Uruchom ponownie komputer i spróbuj zaktualizować ponownie.
 • Z nośnikiem instalacyjnym Windows
 1. Włóż nośnik instalacyjny systemu Windows.
 2. Kliknij menu Start prawym przyciskiem myszy iz menu wybierz polecenie Wiersz polecenia (administrator).
 3. W wierszu polecenia wpisz następujące polecenia i naciśnij klawisz Enter po każdym:
  • dism / online / cleanup-image / scanhealth
  • dism / online / cleanup-image / restorehealth
 4. Teraz wpisz następujące polecenie i naciśnij klawisz Enter:
  • DISM / Online / Cleanup-Image / RestoreHealth /source:WIM:X:SourcesInstall.wim:1 / LimitAccess
 5. Pamiętaj, aby zmienić wartość X literą zamontowanego dysku z instalacją systemu Windows 10.
 6. Po zakończeniu procedury uruchom ponownie komputer.

Jeśli nie masz nośnika instalacyjnego systemu Windows, możesz utworzyć rozruchowy dysk USB z systemem Windows 10 w kilku krokach. Spójrz na ten niesamowity przewodnik, który pomoże ci to zrobić.

Wygląda na to, że wszystko stracone, gdy DISM zawiedzie w systemie Windows? Sprawdź ten krótki przewodnik i pozbądź się zmartwień.

5. Sprawdź dysk twardy

 1. Wejdz do Zaawansowane uruchomienie (Uruchom ponownie komputer, przytrzymując klawisz Shift).
 2. Wybierać Rozwiązywanie problemów> Opcje zaawansowane.
 3. Wybierz Wiersz polecenia z listy opcji.
 4. Gdy pojawi się wiersz polecenia, wprowadź następujące wiersze i naciśnij klawisz Enter po każdym wierszu, aby go uruchomić:
  • bootrec.exe / rebuildbcd
  • bootrec.exe / fixmbr
  • bootrec.exe / fixboot
 5. Niektórzy użytkownicy sugerują również, że musisz uruchomić dodatkowe czkdsk także polecenia. Aby wykonać te polecenia, musisz znać litery dysków dla wszystkich partycji dysku twardego. W wierszu polecenia wpisz następujące dane (pamiętaj jednak, aby używać liter pasujących do partycji dysku twardego na komputerze):
  • chkdsk / r c:chkdsk cmd Niedostępne urządzenie rozruchowe
  • dohkdsk / r d:

  To tylko nasz przykład, więc pamiętaj, że musisz wykonać polecenie chkdsk dla każdej posiadanej partycji dysku twardego.

 6. Uruchom ponownie komputer i sprawdź, czy problem został rozwiązany.

Chcesz automatycznie sprawdzić stan swojego dysku twardego? Sprawdź te niesamowite narzędzia, które pomogą Ci zaoszczędzić dysk twardy.

6. Zainstaluj ponownie sterownik karty graficznej

karta graficzna gigabajt Błąd niedostępności urządzenia rozruchowego BSOD

Niektórzy użytkownicy twierdzą, że po aktualizacji sterowników karty graficznej zaczęli pojawiać się NIEUCZCIWE URZĄDZENIE BOOT DEVICE. Aby rozwiązać ten problem, musisz odinstalować obecne sterowniki karty graficznej i zainstalować je ponownie.

Aby odinstalować sterownik karty graficznej, wykonaj następujące czynności:

 1. Pobierz Display Driver Uninstaller.
 2. Po pobraniu narzędzia uruchom je i postępuj zgodnie z instrukcjami.

Komputer powinien się zrestartować po odinstalowaniu sterownika karty graficznej. Po ponownym uruchomieniu przejdź do witryny producenta karty graficznej i pobierz nowy sterownik karty graficznej.

Pamiętaj, że użytkownicy Nvidii zgłosili ten problem, ale nawet jeśli nie posiadasz karty graficznej Nvidia, nadal możesz wypróbować to rozwiązanie.

Jeśli chcesz alternatywy, możesz sprawdzić tę listę z najlepszymi deinstalatorami, których możesz teraz użyć.

Chcesz najnowsze sterowniki GPU? Dodaj tę stronę do zakładek i zawsze bądź na bieżąco z najnowszymi i najlepszymi.

7. Wejdź w tryb awaryjny

Tryb awaryjny został zaprojektowany tak, aby uruchamiał się tylko z niezbędnymi sterownikami i tylko najbardziej podstawowym oprogramowaniem, dlatego jeśli błąd NIEAKTYWNEGO URUCHOMIENIA jest spowodowany przez oprogramowanie innych firm, powinieneś móc korzystać z trybu awaryjnego bez żadnych problemów.

Aby przejść do trybu awaryjnego, wykonaj następujące czynności:

 1. Uruchom ponownie komputer podczas uruchamiania. Rób to do momentu rozpoczęcia automatycznej naprawy.
 2. Wybierz Rozwiązywanie problemów> Opcje zaawansowane> Ustawienia uruchamiania. Kliknij Uruchom ponownie przycisk.
  uruchamianie zaawansowane Błąd niebieskiego ekranu niedostępnego urządzenia rozruchowego
 3. Po ponownym uruchomieniu komputera zobaczysz listę opcji. naciśnij 5 lub F5 wejść Tryb bezpieczny w sieci.

Sprawdź, czy komputer działa poprawnie w trybie awaryjnym. Jeśli nie ma problemów, możesz użyć trybu awaryjnego, aby zaktualizować lub odinstalować niektóre sterowniki lub aplikacje, które mogą powodować ten błąd.

Użytkownicy twierdzą, że aby naprawić błąd NIEAKTYWNEGO URUCHOMIENIA, wystarczy przejść do trybu awaryjnego, a błąd powinien zostać automatycznie naprawiony po ponownym uruchomieniu komputera.

Tryb awaryjny nie działa? Nie panikuj, ten przewodnik pomoże Ci rozwiązać problemy z uruchamianiem.

8. Włącz tryb AHCI w systemie BIOS

Według użytkowników można łatwo naprawić błąd NIEAKTYWNEGO URUCHOMIENIA, po prostu włączając tryb AHCI w systemie BIOS. Aby to zrobić, musisz wykonać następujące czynności:

 1. Podczas uruchamiania komputera naciskaj F2 lub Del wejść w BIOS.
 2. Po wejściu do systemu BIOS przejdź do zaawansowane sekcja i zmiana Ustaw tryb AHCI do Włączone.
 3. Opcjonalnie: Ustaw Kontrola trybu AHCI do Automatyczny.
 4. Zapisz zmiany i uruchom ponownie twój komputer.

Warto wspomnieć, że twój BIOS może być inny, i aby zobaczyć, jak wejść do BIOSu i zmienić tryb AHCI, sprawdź szczegółowe instrukcje w instrukcji obsługi płyty głównej.

Uzyskiwanie dostępu do systemu BIOS wydaje się zbyt dużym zadaniem? Pozwól nam ułatwić Ci życie dzięki pomocy tego niesamowitego przewodnika!

9. Sprawdź, czy nie ma luźnych kabli

kabel PC Błąd niedostępnego urządzenia rozruchowego

Niewielu użytkowników zgłosiło, że luźne kable mogą być przyczyną błędu NIEAKTYWNEGO URUCHOMIENIA URZĄDZENIA, dlatego musisz wyłączyć komputer, odłączyć go, otworzyć obudowę komputera i sprawdzić, czy wszystko jest prawidłowo podłączone.

Warto wspomnieć, że niewielu użytkownikom udało się rozwiązać ten problem, podłączając dysk twardy do innego portu na płycie głównej, więc spróbuj tego.

10. Wykonaj reset systemu Windows 10

Jeśli błąd NIEAKTYWNEGO URUCHOMIENIA jest spowodowany przez niektóre oprogramowanie, możesz łatwo naprawić ten błąd, wykonując reset systemu Windows 10. Należy pamiętać, że ten proces spowoduje usunięcie wszystkich plików z partycji C, więc należy utworzyć kopię zapasową.

Wykonaj kopię zapasową danych jak profesjonalista w zaledwie kilku krokach. Wszystko, co musisz wiedzieć, znajduje się tutaj!

Po utworzeniu kopii zapasowej może być potrzebny nośnik instalacyjny systemu Windows 10, aby ukończyć ten proces. Za pomocą narzędzia Media Creation Tool można łatwo utworzyć rozruchowy dysk flash USB z systemem Windows 10.

Jeśli masz problemy z narzędziem Media Creation Tool i nie możesz go poprawnie uruchomić w systemie Windows 10, zapoznaj się z tym artykułem, który oferuje świetne rozwiązania tego problemu.

Aby wykonać reset systemu Windows 10, wykonaj następujące czynności:

 1. Uruchom ponownie komputer podczas uruchamiania. Powinno to uruchomić tryb automatycznej naprawy.
 2. Wybierz Rozwiązywanie problemów> Zresetuj ten komputer> Usuń wszystko.
 3. Jeśli zostaniesz poproszony o włożenie nośnika instalacyjnego systemu Windows 10, zrób to.
 4. Wybierz Tylko dysk, na którym jest zainstalowany system Windows> Po prostu usuń moje pliki i kliknij Resetowanie przycisk.
 5. Postępuj zgodnie z instrukcjami i poczekaj na zakończenie procesu resetowania.

Jeśli problem będzie się powtarzał nawet po zresetowaniu systemu Windows 10, powinieneś sprawdzić komputer pod kątem wadliwego sprzętu.

Potrzebujesz więcej informacji na temat przywracania ustawień fabrycznych komputera? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć.

Katastrofa nadchodzi i nie można zresetować komputera! Na szczęście mamy dla Ciebie odpowiednie rozwiązania.

11. Sprawdź, czy nie ma wadliwego sprzętu

płyta główna

Błędy BSoD mogą czasami być spowodowane przez określony sprzęt, najczęściej pamięć RAM, więc jeśli pojawia się NIEAKTYWNY URZĄDZENIE BOOT DEVICE, upewnij się, że sprawdziłeś pamięć RAM.

Jeśli pamięć RAM działa poprawnie, sprawdź inne główne elementy, takie jak dysk twardy lub płyta główna. Znalezienie wadliwego komponentu może być trudne i musisz go szczegółowo zbadać, aby go znaleźć.

Musimy również wspomnieć, że ostatnio zainstalowany sprzęt może również powodować tego rodzaju błędy, dlatego jeśli niedawno zainstalowałeś nowy sprzęt, usuń go lub wymień i sprawdź, czy komputer działa bez niego.

12. Sprawdź dysk twardy

W niektórych przypadkach może pojawić się ten błąd z powodu uszkodzenia pliku. Możesz jednak rozwiązać ten problem, po prostu uruchamiając skanowanie chkdsk. Aby to zrobić, wykonaj następujące kroki:

 1. naciśnij Klawisz Windows + X aby otworzyć menu Win + X. Wybierz Wiersz polecenia (administrator) lub PowerShell (administrator).
  cmd admin
 2. Po otwarciu wiersza polecenia wprowadź chkdsk / r C: i naciśnij Wchodzić.
  chkdsk cmd
 3. Zostaniesz poproszony o ponowne uruchomienie komputera i zaplanowanie skanowania. Rodzaj Y i naciśnij Wchodzić.

Po ponownym uruchomieniu komputera skanowanie chkdsk rozpocznie się automatycznie. Jeśli nie możesz uzyskać dostępu do systemu Windows z powodu tego błędu, możesz przejść do Zaawansowane menu rozruchu i stamtąd użyć wiersza polecenia.

czkdsk sprawia ci bóle głowy? Sprawdź ten krótki przewodnik, aby rozwiązać wszelkie problemy.

13. Przeładuj BIOS

W niektórych przypadkach może wystąpić błąd NIEAKTYWNEGO URUCHOMIENIA URZĄDZENIA z powodu uszkodzonego systemu BIOS. Jeśli masz ten problem, możesz spróbować zaktualizować system BIOS i sprawdzić, czy to rozwiązuje problem.

Pamiętaj, że ponowne uruchomienie BIOS-u to zaawansowana procedura, a jeśli nie zrobisz tego poprawnie, możesz spowodować trwałe uszkodzenie.

Aktualizowanie systemu BIOS wydaje się przerażające? Ułatw wszystko dzięki temu przydatnemu przewodnikowi.

Błąd NIEAKTYWNEGO URZĄDZENIA ROZRUCHOWEGO może być kłopotliwy, ale użytkownicy zgłosili, że można go łatwo naprawić, przechodząc do trybu awaryjnego lub aktualizując sterowniki. Jeśli te rozwiązania nie działają, wypróbuj kilka innych rozwiązań z tego artykułu.

Jeśli masz inne sugestie lub pytania, zostaw je w sekcji komentarzy poniżej, a my je sprawdzimy.

Link do głównej publikacji