Napraw błąd RESOURCE NOT OWNED w Windows 10 [PEŁNY PRZEWODNIK]

Błędy niebieskiego ekranu śmierci, takie jak RESOURCE NOT OWNED, nie są tak częste, ale błędy te mogą powodować wiele problemów. Błędy BSoD mogą powodować niestabilność systemu i utratę danych, dlatego dzisiaj pokażemy, jak naprawić ten błąd w systemie Windows 10.

Jak naprawić błąd BSOD RESOURCE NOT OWNED BSOD

Spis treści:

 1. Aktualizuj system Windows 10
 2. Zaktualizuj sterowniki
 3. Uruchom narzędzie do rozwiązywania problemów BSOD 
 4. Uruchom skanowanie SFC
 5. Uruchom DISM
 6. Sprawdź dysk twardy
 7. Odinstaluj i ponownie zainstaluj niektóre sterowniki
 8. Usuń problematyczne aplikacje innych firm
 9. Wykonaj reset systemu Windows 10
 10. Sprawdź, czy Twój sprzęt działa poprawnie

Poprawka — błąd RESOURCE NOT OWNED Windows 10

Rozwiązanie 1 — Aktualizuj system Windows 10

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój komputer jest bezpieczny i wolny od błędów, zalecamy pobranie i zainstalowanie najnowszych poprawek za pośrednictwem Windows Update. Czasami niektóre problemy ze zgodnością sprzętu i oprogramowania mogą powodować pojawienie się tego rodzaju błędów, a jeśli chcesz temu zapobiec, zdecydowanie zalecamy pobranie najnowszych aktualizacji. Te aktualizacje wprowadzają wiele nowych ulepszeń bezpieczeństwa i wszelkiego rodzaju poprawki błędów związanych zarówno ze sprzętem, jak i oprogramowaniem, dlatego zaleca się regularne pobieranie najnowszych poprawek.

Rozwiązanie 2 — Zaktualizuj sterowniki

Wszystkie komponenty sprzętowe używają sterowników do pracy z systemem Windows 10, a jeśli niektóre sterowniki są nieaktualne lub uszkodzone, prawdopodobnie wystąpi błąd niebieskiego ekranu ZASOBU NIE WŁASNEGO. Aby zapobiec tym błędom, bardzo ważne jest, aby stale aktualizować sterowniki. Pobieranie sterowników jest dość proste, a aby to zrobić, wystarczy odwiedzić stronę internetową producenta sprzętu i pobrać najnowsze sterowniki dla swojego urządzenia. Pamiętaj, że może być konieczne zaktualizowanie wszystkich sterowników na komputerze, aby naprawić ten błąd.

Aktualizuj sterowniki automatycznie

Samodzielne wyszukiwanie sterowników może być czasochłonne. Dlatego zalecamy skorzystanie z narzędzia, które zrobi to za Ciebie automatycznie. Korzystanie z automatycznego narzędzia do aktualizacji sterowników z pewnością uratuje cię od kłopotów z ręcznym wyszukiwaniem sterowników i zawsze będzie na bieżąco aktualizować system o najnowsze sterowniki.

Tweakbit Driver Updater (zatwierdzony przez Microsoft i Norton Antivirus) pomoże Ci automatycznie zaktualizować sterowniki i zapobiegnie uszkodzeniom komputera spowodowanym instalacją niewłaściwych wersji sterowników. Po kilku testach nasz zespół stwierdził, że jest to najlepiej zautomatyzowane rozwiązanie.

Oto krótki przewodnik, jak go używać:

 1. Ściągnij i zainstaluj TweakBit Driver Updaterokno startowe aktualizacji sterownikaokno startowe aktualizacji sterownika
 2. Po zainstalowaniu program automatycznie rozpocznie skanowanie komputera w poszukiwaniu nieaktualnych sterowników. Driver Updater sprawdzi zainstalowane wersje sterowników w bazie danych najnowszych wersji w chmurze i zaleci odpowiednie aktualizacje. Wszystko, co musisz zrobić, to czekać na zakończenie skanowania.
  proces skanowania aktualizatora sterownika Tweakbitproces skanowania aktualizatora sterownika Tweakbit
 3. Po zakończeniu skanowania otrzymasz raport o wszystkich problemowych sterownikach znalezionych na twoim komputerze. Przejrzyj listę i sprawdź, czy chcesz zaktualizować każdy sterownik osobno, czy wszystkie naraz. Aby zaktualizować jeden sterownik na raz, kliknij link „Aktualizuj sterownik” obok nazwy sterownika. Lub po prostu kliknij przycisk „Aktualizuj wszystko” u dołu, aby automatycznie zainstalować wszystkie zalecane aktualizacje.
  Aktualizacja automatyczna ukończonaAktualizacja automatyczna ukończona
  Uwaga: Niektóre sterowniki muszą być instalowane w kilku krokach, więc będziesz musiał nacisnąć przycisk „Aktualizuj” kilka razy, aż wszystkie jego składniki zostaną zainstalowane.

Rozwiązanie 3 — Uruchom narzędzie do rozwiązywania problemów BSOD 

Jeśli żadnemu z poprzednich rozwiązań nie udało się rozwiązać problemu ZASOBY NIE WŁASNE, spróbujmy z narzędziami do rozwiązywania problemów. Pierwszym, który wypróbujemy, jest wbudowane narzędzie do rozwiązywania problemów w systemie Windows 10. To narzędzie do rozwiązywania problemów może rozwiązać wszelkiego rodzaju problemy systemowe, w tym błędy BSOD. W takim przypadku może być to pomocne.

Oto jak uruchomić wbudowane narzędzie do rozwiązywania problemów z BSOD w systemie Windows 10.

 1. Otworzyć Aplikacja ustawień i idź do Aktualizacja Bezpieczeństwo Sekcja.
 2. Wybierz Rozwiązywanie problemów z menu po lewej stronie.
 3. Wybierz BSOD w prawym okienku i kliknij Uruchom narzędzie do rozwiązywania problemów.
 4. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby ukończyć narzędzie do rozwiązywania problemów.

Rozwiązanie 4 — Uruchom skanowanie SFC

Skanowanie SFC to kolejne narzędzie do rozwiązywania problemów, które działa podobnie do wbudowanego narzędzia do rozwiązywania problemów w systemie Windows 10. To narzędzie wiersza polecenia przeszukuje system w poszukiwaniu potencjalnych problemów i rozwiązuje je, jeśli to możliwe.

Oto jak uruchomić skanowanie SFC w systemie Windows 10:

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Menu Start i otwórz Wiersz polecenia (Administrator).
 2. Wpisz następujący wiersz i naciśnij Enter: sfc / scannow
 3. Poczekaj na zakończenie procesu (może to chwilę potrwać).
 4. Jeśli rozwiązanie zostanie znalezione, zostanie ono automatycznie zastosowane.
 5. Teraz zamknij wiersz polecenia i uruchom ponownie komputer.

Rozwiązanie 5 — Uruchom DISM

DISM to trzecie narzędzie do rozwiązywania problemów, które wypróbujemy na wypadek, gdyby dwa poprzednie nie rozwiązały problemu. DISM oznacza Deployment Image Servicing and Management, i jak sama nazwa wskazuje, ponownie ładuje obraz systemu. Być może ten proces rozwiąże problem BSOD.

Przeprowadzimy Cię zarówno przez procedurę standardową, jak i procedurę, która wykorzystuje poniższe nośniki instalacyjne:

 • Standardowy sposób
 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i otwórz wiersz polecenia (administrator).
 2. Wklej następujące polecenie i naciśnij klawisz Enter:
   • DISM / Online / Cleanup-Image / RestoreHealth
 3. Poczekaj na zakończenie skanowania.
 4. Uruchom ponownie komputer i spróbuj zaktualizować ponownie.
 • Z nośnikiem instalacyjnym Windows
 1. Włóż nośnik instalacyjny systemu Windows.
 2. Kliknij menu Start prawym przyciskiem myszy iz menu wybierz polecenie Wiersz polecenia (administrator).
 3. W wierszu polecenia wpisz następujące polecenia i naciśnij klawisz Enter po każdym:
  • dism / online / cleanup-image / scanhealth
  • dism / online / cleanup-image / restorehealth
 4. Teraz wpisz następujące polecenie i naciśnij klawisz Enter:
  • DISM / Online / Cleanup-Image / RestoreHealth /source:WIM:X:SourcesInstall.wim:1 / LimitAccess
 5. Pamiętaj, aby zmienić wartość X literą zamontowanego dysku z instalacją systemu Windows 10.
 6. Po zakończeniu procedury uruchom ponownie komputer.

Rozwiązanie 6 — Sprawdź dysk twardy

Problemy z BSOD są również możliwe, jeśli dysk twardy lub partycja jest uszkodzona. Aby rozwiązać potencjalne problemy z partycjami, uruchom i uruchom polecenie chkdsk w wierszu polecenia.

Oto jak uruchomić polecenie chkdsk w systemie Windows 10:

 1. Wejdz do Zaawansowane uruchomienie (Uruchom ponownie komputer, przytrzymując klawisz Shift).
 2. Wybierać Rozwiązywanie problemów> Opcje zaawansowane.
 3. Wybierz Wiersz polecenia z listy opcji.
 4. Gdy pojawi się wiersz polecenia, wprowadź następujące wiersze i naciśnij klawisz Enter po każdym wierszu, aby go uruchomić:
  • bootrec.exe / rebuildbcd
  • bootrec.exe / fixmbr
  • bootrec.exe / fixboot
 5. Niektórzy użytkownicy sugerują również, że musisz uruchomić dodatkowe czkdsk także polecenia. Aby wykonać te polecenia, musisz znać litery dysków dla wszystkich partycji dysku twardego. W wierszu polecenia wpisz następujące dane (pamiętaj jednak, aby używać liter pasujących do partycji dysku twardego na komputerze):
  • chkdsk / r c:
  • dohkdsk / r d:

  To tylko nasz przykład, więc pamiętaj, że musisz wykonać polecenie chkdsk dla każdej posiadanej partycji dysku twardego.

 6. Uruchom ponownie komputer i sprawdź, czy problem został rozwiązany.

Rozwiązanie 7 — Odinstaluj i ponownie zainstaluj niektóre sterowniki

Aktualizacja sterowników jest ważna dla stabilności systemu, ale czasami sterowniki mogą być wadliwe, a jedynym sposobem na naprawienie ZASOBU NIE WŁASNEGO jest usunięcie i ponowne zainstalowanie problematycznych sterowników. Niewielu użytkowników zgłosiło problemy ze sterownikami Nvidia i według nich usunięcie i ponowna instalacja sterowników Nvidia rozwiązały problem. Aby odinstalować sterowniki karty graficznej, wykonaj następujące kroki:

 1. Pobierz Display Driver Uninstaller.
 2. Uruchom narzędzie i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby usunąć sterownik karty graficznej.
 • Po odinstalowaniu sterownika karty graficznej możesz odwiedzić witrynę producenta karty graficznej i pobrać najnowszy sterownik. Jeśli najnowszy sterownik powoduje ten błąd na komputerze, zalecamy zainstalowanie dowolnej starszej wersji sterownika.

  Użytkownicy zgłosili również, że sterownik NDISRD może powodować ten problem. Aby rozwiązać ten problem, zaleca się odinstalowanie tego sterownika i jego ponowną instalację. Aby odinstalować sterownik, wykonaj następujące czynności:

  1. naciśnij Klawisz Windows + X na klawiaturze, aby otworzyć Menu zaawansowanego użytkownika. Wybierać Menadżer urządzeń z menu.
   menedżer zasobów nie będących własnością
  2. Po otwarciu Menedżera urządzeń zlokalizuj sterownik, który chcesz usunąć, kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz Odinstaluj. Kliknij dobrze potwierdzać.
   zasób nie należy do odinstalowanego sterownika

  Po odinstalowaniu sterownika system Windows 10 automatycznie zainstaluje domyślny sterownik. Jeśli domyślny sterownik działa dobrze, a komputer jest stabilny, możesz go dalej używać. Jeśli chcesz, możesz także zaktualizować sterownik do nowszej wersji.

  Rozwiązanie 8 — Usuń problematyczne aplikacje innych firm

  Błędy niebieskiego ekranu śmierci są często spowodowane przez aplikacje innych firm. Aby naprawić ten błąd, ważne jest, aby usunąć problematyczną aplikację z komputera. Według użytkowników błąd RESOURCE NOT OWNED może być spowodowany przez WinDVD, więc usuń to oprogramowanie z komputera.

  Inną częstą przyczyną tego typu błędów może być oprogramowanie antywirusowe, dlatego może być konieczne jego tymczasowe usunięcie. Pamiętaj, że Twój komputer nie będzie bezbronny, nawet jeśli usuniesz oprogramowanie antywirusowe, ponieważ system Windows 10 jest wyposażony w program Windows Defender, który działa jako domyślny program antywirusowy.

  Musimy wspomnieć, że odinstalowanie programu antywirusowego może nie rozwiązać problemu, ponieważ programy antywirusowe mają tendencję do pozostawiania niektórych plików i wpisów rejestru nawet po ich usunięciu, a czasami te pliki mogą powodować pojawienie się błędu Blue Screen of Death. Możesz usunąć te pliki ręcznie, ale może to chwilę potrwać, dlatego zalecamy skorzystanie z dedykowanego narzędzia do usuwania. Wiele firm antywirusowych oferuje dedykowane narzędzia do usuwania swojego oprogramowania, więc pamiętaj, aby je pobrać.

  • Rozwiązanie 9 — Wykonaj reset systemu Windows 10

   Jeśli ten błąd jest spowodowany przez niektóre oprogramowanie, powinieneś być w stanie go naprawić, wykonując reset systemu Windows 10. Powinieneś wiedzieć, że reset systemu Windows 10 jest podobny do czystej instalacji i spowoduje usunięcie wszystkich plików z partycji C, więc wykonaj kopię zapasową. Możesz także potrzebować rozruchowego dysku flash USB i możesz go utworzyć za pomocą narzędzia Media Creation Tool. Aby uruchomić reset systemu Windows 10, wykonaj następujące czynności:

   1. Uruchom ponownie komputer kilka razy podczas sekwencji rozruchowej, aby rozpocząć automatyczną naprawę.
   2. Wybierać Rozwiązywanie problemów> Zresetuj ten komputer> Usuń wszystko. Podczas tego kroku możesz zostać poproszony o włożenie nośnika instalacyjnego systemu Windows 10, więc przygotuj się na to.
   3. Wybierz Tylko dysk, na którym jest zainstalowany system Windows> Po prostu usuń moje pliki. Kliknij Resetowanie przycisk, aby rozpocząć proces resetowania.
   4. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby zakończyć resetowanie.

   Jak wspomniano wcześniej, reset systemu Windows 10 jest podobny do czystej instalacji, a po jej zakończeniu będziesz mieć nową instalację bez oprogramowania innych firm. Jeśli błąd BSoD pojawi się ponownie, oznacza to, że jest on spowodowany przez twój sprzęt.

   Problemy ze sprzętem często mogą powodować błąd RESOURCE NOT OWNED, dlatego zdecydowanie zalecamy usunięcie ostatnio zainstalowanego sprzętu, ponieważ może on nie być zgodny z płytą główną. Jeśli problem nie jest spowodowany przez nowy sprzęt, najprawdopodobniej jakiś element sprzętowy jest uszkodzony. Według użytkowników wadliwa pamięć RAM lub dysk twardy mogą powodować pojawienie się tego błędu, więc najpierw sprawdź te elementy. Aby dowiedzieć się, który składnik powoduje ten błąd, może być konieczne przeprowadzenie dokładnej kontroli sprzętu.

   ZASOBY NIE WŁASNE Błąd BSoD może być problematyczny, ale mamy nadzieję, że udało Ci się naprawić ten błąd, korzystając z jednego z naszych rozwiązań.

Link do głównej publikacji