Microsoft uwielbia Linux i Open Source. Dlaczego?

Był czas, kiedy Microsoft był całkowicie przeciwny Oprogramowanie Open Source i rozważał wiele z nich, w tym Linux, jako przeciwnicy. Jednak w 2014 roku miało miejsce wydarzenie, w którym tło sceniczne mówiło, że Microsoft kocha Linuksa (z symbolem serca). W tym samym czasie Nadella wyznała miłość Microsoftu do Linuksa i oprogramowania typu open source.

Microsoft uwielbia Open Source

Nagle zacząłeś widzieć, jak Microsoft uwielbia Linuxa, Microsoft uwielbia Open Source, SQL Serve uwielbia Linuxa i takie znaki wszędzie. Być może przeczytałeś w wiadomościach o tym, że Microsoft wyznaje swoją miłość do oprogramowania Open Source i wypuszcza narzędzia, aplikacje na telefon oraz oprogramowanie na iOS, Linux, Android itp. — a także dla nauczycieli akademickich. Być może przeczytałeś o tym, że niektóre z jego kodów stały się Open Source — takie jak Chakra, .NET itp. Ogłoszono także partnerstwo z Red Hat.

Co się stało, że Microsoft teraz uwielbia rzeczy, których wcześniej zaprzestał? Dlaczego mówi o programie open source i pomógł go stworzyć? Niektóre narzędzia open source oparte na systemie Linux i Android są już dostępne w GitHub. Ten post próbuje wymienić rzeczy, które pomogą nam zrozumieć, dlaczego Microsoft kocha teraz Linuksa.

Microsoft uwielbia Open Source

Microsoft potrzebuje Linuksa na platformie Azure

Kiedy Ballmer kierował Microsoftem, powiedział, że Linux jest komercyjnym rakiem, który należy jak najszybciej wyeliminować. Zespoły w Microsoft były całkowicie zamknięte i postrzegały oprogramowanie Open Source jako konkurencję — nie tylko Linux, ale nawet mniejsze oprogramowanie, takie jak OpenOffice, ThinkFree Office itp.

Ale potem Microsoft wprowadził Nadellę i zmodyfikował motto firmy na „Cloud First, Mobile First”. Windows 10 już udowadnia, że ​​przestrzega motta. Mam na myśli, że idą w stronę chmury i przetwarzania w chmurze. Windows 10 jest całkowicie kompatybilny z chmurą — OneDrive — a nawet Office 365, jeśli zagłębisz się nieco głębiej.

Przede wszystkim Microsoft koncentruje się na swoich ofertach w chmurze: Office 365 i Azure. Ten ostatni jest szeroko promowany jako uniwersalna platforma oferująca różne rodzaje funkcji: od prostych wiadomości e-mail po ciężkie obliczenia, tworzenie, hosting i dystrybucję kodów z jednego miejsca i wiele innych rzeczy, których nawet nie śledzę . Microsoft chce teraz otworzyć platformę Azure dla wszystkich usług, niezależnie od używanego systemu operacyjnego — Windows, Linux lub dowolnego innego.

Wracając do pytania, dlaczego Microsoft tak nagle kocha Linuksa, odpowiedź jest taka, że ​​ludzie (programiści), którzy przychodzą na platformę Azure, wprowadzają własne narzędzia do oferty chmurowej. Aby było to możliwe, Microsoft musiał zrezygnować z Azure API. Pomogło to rozwinąć działalność w chmurze. Sam Nadella przyznał w 2014 r., Że prawie 20 procent platformy Azure jest wykorzystywane przez oprogramowanie i programy typu open source. Oznacza to, że 20% ładunku na platformie Azure jest oparte na systemie Linux, ponieważ programiści używają systemu Linux do tworzenia oprogramowania korzystającego z interfejsu API platformy Azure w celu wykonania zadań.

Jeśli zwiększy to chmurową działalność Microsoftu, naturalnie będzie musiał pokochać Linuksa. Nie stać go na nienawiść, ponieważ przynosi więcej biznesu niż kiedykolwiek. I z podobnymi konkurentami Google i AWS, Microsoft bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje systemu Linux typu open source. Musi się upewnić, że z ich oferty korzysta jak najwięcej organizacji. W tym celu Linux jest w porządku. Nawet programy oparte na Androidzie są w porządku.

Próbuję powiedzieć, że skoro Microsoft potrzebuje Linuksa i innego oprogramowania typu open source (lub systemów operacyjnych), to naturalne, że spodoba mu się środowisko open source.

Przyszłość Microsoftu leży w chmurach dzięki platformie Azure

Dyrektor ds. Technologii platformy Microsoft Azure w chmurze, Mark Russinovich, powiedział już — Open Source nie jest już tabu dla Microsoft. Możesz teraz przeczytać blog otwartości, aby zobaczyć, co zespół mówi o Linuksie.

Opuszczasz działalność systemu operacyjnego?

Innym powodem, dla którego rozumiem, dlaczego Microsoft kocha Linuksa, jest to, że firma produkująca oprogramowanie może całkowicie odejść z systemu operacyjnego za dziewięć lat. Ogólne wsparcie dla systemu Windows 10 zakończy się do 2020 r., A rozszerzone wsparcie zakończy się do 2025 r.

W ubiegłym roku Microsoft potwierdził na scenie, że Windows 10 będzie jego ostatnim systemem operacyjnym. Patrząc w ten sposób, jedynym sposobem na utrzymanie systemu Windows przy życiu jest opublikowanie kodu przez Microsoft. Chociaż nie sądzę, aby upubliczniał cały kod, główne części kodu, które pozwalają na ulepszenie wewnętrznych aplikacji, mogą znajdować się w przestrzeni dla programistów do modyfikacji i wykorzystania w ich organizacjach. W tym momencie jest to tylko spekulacja i niewielu ekspertów o tym mówi. Ale rozmowa już istnieje, więc należy ją przejrzeć, zamiast po prostu ją zignorować. Zespół Windows ciężko pracował nad stworzeniem tego systemu operacyjnego i nie sądzę, aby go po prostu pozbył.

Możesz zapytać, gdzie mieści się Linux, jeśli Windows działa na licencji open source. Podobnie jak w przypadku platformy Azure, Linux może być dobrze wykorzystany do pobrania tylko tyle procedur, ile jest wymaganych z kodu systemu Windows, aby można było obniżyć wymagania dotyczące komputera. Jeśli Windows przejdzie na open source — częściowo lub w całości — inne systemy operacyjne, takie jak Android i Cyanogen itp., Mogą również korzystać z wywołań procedur w celu korzystania z lepszych części obecnie zastrzeżonego systemu operacyjnego.

Ponownie, jak powiedziałem, będziemy musieli poczekać i zobaczyć to. Jeszcze jednym powodem, dla którego mogę wymyślić, dlaczego Microsoft kocha Linuksa i inne oprogramowanie open source (w zasadzie systemy operacyjne), jest to, że zarabia dużo od firm korzystających z tego oprogramowania.

Microsoft wydał teraz nawet własną dystrybucję systemu operacyjnego FreeBSD.

Legalne, ale tajne zarobki Microsoft

Jeśli firma korzysta Android, Microsoft otrzymuje udział w przychodach z Androida — jednorazowo lub na podstawie liczby sprzedanych produktów. Wszystko było tajne, dopóki Samsung nie wszedł do sądu, aby zakwestionować to, co Microsoft powiedział, że jest to jego patent. Nie tylko Android, ale wiele innych programów typu open source korzysta z takich rzeczy, jak system plików, zdalne procedury itp. Microsoft twierdzi, że już opatentował wszystkie te technologie, a zatem ma prawo powstrzymać firmy od korzystania z niego. Ale ponieważ byłby bardziej zainteresowany tantiemami, pozwala im korzystać z nich ze względu na zarobki.

Wszystko, co Ci się opłaca — bez większego napięcia — zawsze jest dobre. Dlatego za każdym razem, gdy firma korzysta z tych programów typu open source, które używają Linuksa, Androida lub innego systemu operacyjnego, musi zapłacić nieco firmie Microsoft. Te zarobki nie są wykazywane jako tantiemy w księgach spółki. Są one umieszczane pod różnymi etykietami, aby ludzie nie znali prawdziwego źródła dochodu.

Są to trzy główne punkty, dla których uważam, że Microsoft zaczął doceniać Linuksa i inne systemy open source. Chodzi przede wszystkim o możliwość rozszerzenia działalności w chmurze poprzez umożliwienie dostępu do oprogramowania typu open source Lazur dla większej wygody użytkowników. Pozostałe dwa mogą, ale nie muszą mieć większego znaczenia.

Link do głównej publikacji