Jak uruchamia się system Windows 10?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co się stanie, gdy naciśniesz przycisk zasilania? W tym poście zobaczymy, jak uruchamia się system Windows 10 i co dzieje się w tle. Chociaż wszystko, co postrzegamy jako jeden proces, wszystko dzieje się etapami. Został zaprojektowany w taki sposób, że jeśli napotkasz jakiś problem z uruchomieniem systemu Windows 10, będziesz mógł go rozwiązać.

Rozruch systemu Windows 10

Jak uruchamia się system Windows 10

Proces uruchamiania systemu Windows 10 w systemach BIOS składa się z czterech głównych faz. Zaczyna się od POST i kończy się ładowaniem modułu ładującego system operacyjny Windows lub jądra. Oto lista etapów, przez które przechodzi:

  1. PreBoot
  2. Menedżer uruchamiania systemu
  3. Moduł ładujący system operacyjny Windows.
  4. Jądro systemu operacyjnego Windows NT.

Podczas każdego procesu ładowany jest program. W zależności od tego, czy korzysta ze starszego systemu BIOS, czy UEFI, ścieżki i pliki się zmieniają.

FazaProces rozruchuBIOSUEFI
1PreBootMBR / PBR (kod ładowania początkowego)Oprogramowanie sprzętowe UEFI
2)Menedżer uruchamiania systemu% SystemDrive% \ bootmgr\ EFI \ Microsoft \ Boot \ bootmgfw.efi
3)Moduł ładujący system operacyjny Windows% SystemRoot% \ system32 \ winload.exe% SystemRoot% \ system32 \ winload.efi
4Jądro systemu operacyjnego Windows NT% SystemRoot% \ system32 \ ntoskrnl.exe

1] PreBoot: Test POST lub Power-On Self-Test ładuje ustawienia oprogramowania układowego. Sprawdza poprawność systemu dyskowego i czy system jest gotowy do przejścia do następnej fazy. Jeśli komputer ma prawidłowy MBR, tj. Główny rekord rozruchowy, proces rozruchu przebiega dalej i ładuje Menedżera rozruchu systemu Windows.

2] Menedżer rozruchu systemu Windows: Ten krok określa, czy na komputerze jest zainstalowanych wiele systemów operacyjnych. Jeśli tak, to oferuje menu z nazwami systemów operacyjnych. Po wybraniu systemu operacyjnego załaduje odpowiedni program, tj. Winload.exe, aby uruchomić system w prawidłowym systemie.

3] Moduł ładujący system operacyjny Windows: Podobnie jak nazwa, WinLoad.exe ładuje ważne sterowniki, aby uruchomić jądro systemu Windows. Jądro używa sterowników do komunikowania się ze sprzętem i wykonywania pozostałych czynności wymaganych do kontynuowania procesu rozruchu.

4] Jądro systemu operacyjnego Windows NT: Jest to ostatni etap, w którym pobierane są ustawienia rejestru, dodatkowe sterowniki itp. Po przeczytaniu kontrolę przejmuje proces administratora systemu. Ładuje interfejs użytkownika, resztę sprzętu i oprogramowania. Wtedy wreszcie zobaczysz ekran logowania do systemu Windows 10.

Po uruchomieniu systemu Windows 10 na komputerze obsługującym interfejs Unified Extensible Firmware Interface (UEFI) funkcja Trusted Boot chroni komputer od momentu włączenia. Po uruchomieniu komputer najpierw znajduje moduł ładujący system operacyjny. Komputery bez bezpiecznego rozruchu po prostu uruchamiają dowolny program ładujący na dysku twardym komputera. Po uruchomieniu komputera wyposażonego w UEFI najpierw sprawdza, czy oprogramowanie wewnętrzne jest podpisane cyfrowo. Jeśli włączony jest Bezpieczny rozruch, oprogramowanie układowe sprawdza podpis cyfrowy modułu ładującego, aby sprawdzić, czy jest nienaruszony, czy nie został zmodyfikowany. Możesz przeczytać więcej o tym, jak zabezpieczyć proces rozruchu systemu Windows 10.

Pamiętaj, że wiele rzeczy dzieje się nawet po zalogowaniu, ale są to wszystkie scenariusze po rozruchu. Pamiętaj, że proces rozruchu systemu Windows 10 to znacznie więcej niż wyjaśniliśmy tutaj — wyjaśniliśmy tylko podstawy!

Link do głównej publikacji