Jak tworzyć pliki pomocy .CHM z zrzutów ekranu

WinHelp jest od dawna martwym dinozaurem, a wkrótce po nim pojawił się skompilowany przez Microsoft plik pomocy HTML (.CHM) po wydaniu systemu Windows 98. Chociaż nadal jest obsługiwany przez system Windows 7, .CHM ma wiele problemów. W 2002 r. Microsoft opublikował oficjalne oświadczenie dotyczące zagrożeń bezpieczeństwa związanych z formatem pomocy online. Oficjalne stanowisko Microsoft w tej sprawie jest takie, że nie będą oni wprowadzać żadnych zmian w formacie .CHM.

Systemy operacyjne Windows pozwalają na utworzenie pliku .chm przy użyciu rozproszonego warsztatu pomocy HTML. Jest to metoda najbardziej znana większości użytkowników. Narzędzie pomocy korzysta z kompresji danych LZX i ma wbudowaną wyszukiwarkę. Pozwala użytkownikowi łączyć wiele plików pomocy .chm z rozszerzoną obsługą znaków, ale nie obsługuje Unicode. Zagrożenia bezpieczeństwa wynikające z tego są spowodowane formatem pliku .chm, który może i często wykonuje dowolny kod. W rezultacie użytkownicy na całym świecie mieli problemy z bezpieczeństwem, od drobnych do poważnych, w zależności od wykonanego dowolnego kodu. Jest to oczywiście problematyczne, a nawet bardziej, gdy w grę wchodzą sieci. Niemniej jednak użytkownicy systemu Windows 7 mogą nadal korzystać z warsztatu pomocy HTML do tworzenia plików pomocy .chm.

Skompilowane pliki pomocy HTML można również tworzyć za pomocą prostych zrzutów ekranu. Narzędzie do osiągnięcia tego celu można pobrać bezpłatnie. Czasochłonnych prac związanych z HTML Workshop można uniknąć, a pliki pomocy .chm można szybko sformatować za pomocą zrzutów ekranu. Można je wykorzystać do celów szkoleniowych dla użytkowników lub w inny sposób uznany za odpowiedni. W tym artykule przedstawiono rozwiązanie, które jest łatwe, bezpłatne i umożliwia proste tworzenie plików indeksów .chm i ich indeksowanie w celu ułatwienia wyszukiwania informacji. Pobieranie oprogramowania jest niewielkie, a łącze do pliku jest czyste. Istnieją szablony do tworzenia łączy nawigacyjnych i nazw produktów, wersji, firmowych praw autorskich i tytułów opracowanych przez użytkowników.

Oprogramowanie nazywa się Helpinator 3, a link jest następujący: http://www.helpinator.com/downloads/createchmfromscreenshots.zip

Pobieranie jest plikiem zip z dwiema aplikacjami. Obie aplikacje muszą zostać zainstalowane, inaczej Helpinator 3 nie będzie działał poprawnie. Oto przykład otwartego pliku zip i jego zawartości:

utwórz pliki pomocy chm

Zainstaluj w podanej kolejności. Po otwarciu programu ekran główny otwiera się automatycznie i tworzona jest ikona pulpitu. Tytuł projektu, nazwa i wersja produktu oraz nazwa firmy wraz z rokiem wprowadzenia są wpisywane w odpowiednich polach. W tym przykładzie użyto przeglądarki Mozilla Firefox w wersji 5.0 do utworzenia pliku pomocy dotyczącego odinstalowywania wtyczek, z nazwą Ghack:

pomocnik

Zrzut ekranu jest dodawany poprzez kliknięcie „+”. Słowa kluczowe i tytuły można zmieniać w razie potrzeby. Na tym zdjęciu zrzut ekranu został pobrany bezpośrednio z opcji Pomocy Firefox i pokazuje pole wprowadzania słowa kluczowego na dole.

plik pomocy

Plik pomocy .chm jest tworzony po dodaniu zrzutu ekranu, klikając ikonę błyskawicy na pasku narzędzi, a następnie plik jest przygotowywany. Można go znaleźć w menu Start lub w indeksie Helpinator 3.

To wszystko, aby utworzyć pliki pomocy .CHM z zrzutów ekranu. Najlepsze jest to, że w krótkim czasie można utworzyć pliki pomocy dla dowolnego programu lub aplikacji.

Link do głównej publikacji