Jak kontrolować komputer z systemem Windows 10 za pomocą głosu

Cóż, metody wprowadzania danych nie zmieniają się obecnie? Dziesięć lat temu większość użytkowników uznała mysz i klawiaturę za najwyższą wydajność urządzeń wejściowych, ale wydaje się, że kolejnym oczywistym krokiem naprzód jest rozpoznawanie głosu.

Chodzi o inteligentnych cyfrowych asystentów i użyteczność na różnych urządzeniach, takich jak smartfony, samochody i oczywiście komputery z systemem Windows.

Podążając za nowymi trendami, postanowiliśmy udostępnić kilka sposobów sterowania komputerem z systemem Windows 10 za pomocą prostych poleceń głosowych.

Nie potrzeba tutaj żadnego urządzenia wskazującego, tylko mikrofon i kilka poprawek. Jeśli więc zdecydujesz się wędrować przez interfejs użytkownika i wykonywać różne zadania za pomocą głosu, sprawdź poniższe wyjaśnienie.

Oto jak ustawić sterowanie głosowe w systemie Windows 10

 1. Stare dobre rozpoznawanie mowy
 2. Microsoft Smart Assistant a.k.a Cortana
 3. Zbiór programów innych firm

1. Stare dobre rozpoznawanie mowy

Rozpoznawanie mowy nie jest wyłączne dla systemu Windows 10 i pochodzi z systemu Windows 7. Niemniej jednak ta przydatna funkcja jest mile widziana w najnowszej wersji systemu Windows, ponieważ Cortana ma tendencję do niewłaściwego zachowania. Pierwotnie został wprowadzony jako funkcja łatwego dostępu, aby poprawić ogólną użyteczność dla użytkowników z problemami fizycznymi.

Z czasem jednak znalazło swoje miejsce w masowym użyciu ze względu na eksperymentalne i futurystyczne podejście. Wiesz, jak teraz inteligentni asystenci.

Ta funkcja jest często pomijana i postanowiliśmy poprawić niesprawiedliwość i zapisać rozpoznawanie mowy na tej liście. Jeśli nie masz pewności, jak skonfigurować rozpoznawanie mowy i użyć go później, wykonaj poniższe czynności:

 1. Na pasku wyszukiwania systemu Windows wpisz Kontrola i otwórz Panel sterowania.Panel sterowania głosowego PC Windows 10
 2. Wybierz Duże ikony z Widok.
 3. Przewiń w dół i otwórz Rozpoznawanie mowy.sterowanie głosowe PC Windows 10 rozpoznawanie mowy
 4. Kliknij na «Rozpocznij rozpoznawanie mowy”, Aby rozpocząć proces instalacji.PC sterowanie głosowe Windows 10 zacznij używać rozpoznawania mowy
 5. Kliknij Kolejny.sterowanie głosowe na komputerze z systemem Windows 10 konfiguracja rozpoznawania mowy
 6. Wybierz swój Konfiguracja mikrofonu i kliknij Kolejny i wtedy Kolejny jeszcze raz.sterowanie głosowe na komputerze z systemem Windows 10 konfiguracja rozpoznawania mowy
 7. Przeczytaj wyświetlone zdanie, aby potwierdzić, że mikrofon działa i kliknij Dalej.PC sterowanie głosowe Windows 10 skonfiguruj rozpoznawanie mowy
 8. Następny ekran oferuje opcję poprawy dokładności rozpoznawania poprzez włączenie Przegląd dokumentów. Radzimy to włączyć.Sterowanie głosowe w systemie Windows 10 umożliwia rozpoznawanie mowy w widoku dokumentu
 9. Na następnym ekranie możesz wybrać jeden z dwóch trybów aktywacji:
  • Tryb ręczny — Rozpoznawanie mowy kończy się, gdy mówisz „Przestań słuchać”.
  • Tryb aktywacji głosowej — Rozpoznawanie mowy jest zawieszone i zaczyna się w momencie, gdy powiesz „Zacznij słuchać”.
 10. Gdy zdecydujesz, który tryb bardziej Ci odpowiada, kliknij Kolejny.Sterowanie głosowe w komputerze z systemem Windows 10 korzysta z trybu aktywacji głosowej
 11. Teraz możesz wydrukować lub po prostu rzucić okiem na wszystkie dostępne polecenia na ekranie Odwołanie do mowy. Zasadniczo prowadzi do tej strony.
 12. Sprawdź «Uruchom rozpoznawanie mowy podczas uruchamiania”I kliknij Kolejny.sterowanie głosowe na komputerze z systemem Windows 10 uruchom rozpoznawanie mowy podczas uruchamiania
 13. Teraz uruchom samouczek i to powinno wystarczyć. Następnie powinieneś być w stanie korzystać z rozpoznawania mowy bez problemów.

Na marginesie, ze względu na zakłócenia między Cortaną a rozpoznawaniem mowy, zalecamy używanie jednego lub drugiego. Poniżej wyjaśniliśmy, jak skonfigurować Cortanę, abyś mógł wypróbować oba i wybrać ten, który najbardziej Ci odpowiada.

2. Microsoft Assistant a.k.a Cortana

Aby sprostać oczekiwaniom i udowodnić swoją konkurencyjność wśród takich firm jak Apple, Google czy Amazon, Microsoft wprowadził swojego rodzimego inteligentnego asystenta, Cortanę.

Na wczesnych etapach Cortana była powszechnie uważana za jednego z najlepszych sztucznych asystentów, ale ten status spadł po tym, jak Microsoft Mobile przegrał ostatnią bitwę z Androidem i iOS. Niemniej jednak, w systemie Windows 10, a mówimy tutaj o wersji na PC, Cortana trochę się poprawiła i jest to obecnie opłacalna opcja.

Z Windows 10 jako usługą, możemy spodziewać się poprawy Cortany w miarę upływu czasu. A jeśli chcesz uruchomić komputer z systemem Windows 10 za pomocą poleceń głosowych, może się przydać.

 • Oto jak włączyć i skonfigurować Cortanę do przyszłego użytku w systemie Windows 10:

  1. Kliknij na Menu Start i otwórz Wszystkie aplikacje.
  2. Szukać Cortana i otwórz to.PC sterowanie głosowe Windows 10 Cortana
  3. Przełącz ”Użyj Cortany» opcja.sterowanie głosowe PC ustawienia Windows 10 Cortana
  4. Kliknij «tak”Lub”Nie, dziękuję”W zależności od tego, czy chcesz, aby Cortana śledziła Twoje dane w celu poprawy (lepszego poznania Cię), czy nie. To Twój wybór.
  5.  Teraz, gdy włączyliśmy Cortanę, naciśnij Windows + S i kliknij przycisk ustawień przypominający trybik umieszczony po lewej stronie.
  6. Włącz ”Cześć Cortana”I skonfiguruj mikrofon. Możesz pozwolić Cortanie zareagować, gdy ktoś powie „Hej, Cortana” lub zmusić ją do reagowania tylko na twój głos.PC Voice Control Windows 10 Cortana reaguje na polecenia głosowe
  7. Wyjdź z ustawień i poproś coś o nowo skonfigurowanego asystenta cyfrowego.

  W tym artykule można znaleźć listę dostępnych poleceń i zadań, które Cortana może wykonać.

  3. Zbiór programów innych firm

  Oprócz wbudowanego rozpoznawania mowy i Cortany, niektórzy użytkownicy mogą zwrócić się do innej firmy. Ponieważ jest to kategoria oprogramowania w stanie ciągłego rozwoju, na rynku istnieje wiele rozwiązań rozpoznawania mowy zgodnych z systemem Windows 10. Jedyne pytanie brzmi: jakie są twoje potrzeby i pragnienia.

  Niektóre z nich, na przykład Smok Nuance’a, specjalizują się w szybkim dyktowaniu i generalnie głosowi na tekst. Inne, takie jak Voice Attack, służą do kontrolowanej głosem wielozadaniowości i kontroli w grze (tak, możesz przeładować broń w trybie CoD za pomocą polecenia głosowego). A potem jest VoxCommando, które jest najczęściej używane w programach multimedialnych, takich jak Kodi lub iTunes, ale może być również używane w automatycznych urządzeniach domowych.

  Jeśli więc rozpoznawanie mowy lub Cortana nie spełniają Twoich preferencji, możesz je wypróbować. Oto jeden świetny artykuł na temat 5 najpopularniejszych programów innych firm do rozpoznawania mowy, więc koniecznie sprawdź to.

  Dzięki temu możemy to zakończyć. Nie zapomnij podzielić się swoim doświadczeniem z ogólnie rozpoznawaniem mowy lub porozmawiać o poszczególnych wypróbowanych programach, zarówno wbudowanych, jak i zewnętrznych. Możesz to zrobić w sekcji komentarzy poniżej.

  Zatwierdź

Link do głównej publikacji