Co należy wiedzieć, wybierając kartę SD?

Obecnie na rynku prezentowanych jest wiele kart pamięci SD, producenci mają silną konkurencję, aby zwrócić uwagę użytkownika. Modele różnią się formatem, klasą, a tym samym szybkością odczytu i zapisu. Ale jaka jest prawdziwa różnica? Tym razem porozmawiamy o podstawowych sprawach, które możesz potrzebować wiedzieć, wybierając kartę SD.

Wybór karty SD: co wiedzieć?

Zdecydowałeś się więc na zakup karty pamięci SD do aparatu, tabletu, smartfona lub innego urządzenia i chcesz wiedzieć, jak dokonać właściwego wyboru.

Wybór karty SD

W poniższej części przyjrzymy się bliżej różnym typom kart pamięci SD.

Karta SD

SD (Secure Digital Memory Card) to pierwsza bezpieczna karta pamięci, która została zaprojektowana w 2001 roku. Przez lata pojawiło się wiele modyfikacji SD, ale obecnie jest to jedna z najczęściej używanych kart pamięci. SD jest kompatybilny z urządzeniami obsługującymi SD, SDHC, SDXC.

  • Maksymalna pojemność: 4 Gb;
  • Prędkości transferu: 12,5 MB / s;
  • Domyślny system plików: FAT.

SDHC

SDHC (SD High Capacity) to nowa generacja kart SD o dużej pojemności. Należy wspomnieć, że ten typ karty nie jest wstecznie kompatybilny z urządzeniami kompatybilnymi z SD.

  • Maksymalna pojemność: 32 Gb;
  • Prędkości transferu: 12,5 MB / s;
  • Domyślny system plików: FAT32.

SDXC

SDXC (SD Extended Capacity) to inny rodzaj kart pamięci SD o dużej pojemności, o rozszerzonej przestrzeni. Ten typ kart ma inny system plików i nie działa z urządzeniami kompatybilnymi tylko z SD. Urządzenia wyprodukowane poniżej 2010 roku powinny również być kompatybilne z tym formatem: aby upewnić się, że Twoje urządzenie jest zgodne z tym formatem, sprawdź, czy logo SDXC jest obecne na powierzchni karty. Ważne jest, aby wspomnieć, że czytnik kart obsługujący SDHC i niższe nie będzie działał z kartami pamięci SDXC (ten format jest niezgodny z niektórymi systemami operacyjnymi).

  • Maksymalna pojemność: 2 TB;
  • Prędkości transferu: 25 MB / s;
  • Domyślny system plików: exFAT.

SDHC I, SDXC I, SDHC II, SDXC II

SDHC I, SDXC I, SDHC II, SDXC II — karty pamięci z UHS (interfejs szybkiej magistrali SD umożliwiający szybki transfer danych). Aby osiągnąć najlepszą prędkość, musisz używać takich kart z urządzeniami kompatybilnymi z UHS.

UHS I definiuje 2 opcje architektury magistrali do 50 MB / s (UHS-50) i 104 MB / s (UHS-104). Takie karty pamięci używają czterobitowego trybu przesyłania. Zwykle jeśli masz kartę pamięci lub urządzenie zgodne z UHS-I, możesz na niej znaleźć oznaczenie „UHS-I” lub „I”.

UHS II — karty pamięci nowej generacji, które definiują również 2 opcje architektury magistrali dla prędkości do 156 Mb / si 312 Mb / s. Karty pamięci UHS II również wykorzystują czterobitowy tryb przesyłania. UHS II jest w pełni kompatybilny z urządzeniami UHS-I i wstecz, ale będziesz ograniczony do niższych charakterystyk (w takim przypadku UHS-I). Jeśli szukasz dobrego sposobu na zoptymalizowanie wydajności aparatu — zalecamy zakup karty pamięci UHS-II (np. Sony Memory Card 64GB lub SanDisk 64GB Extreme PRO). Dla profesjonalistów zaleca się zakup profesjonalnej karty pamięci, która pozwala na robienie wysokiej jakości zdjęć i długich odcinków oszałamiającego obrazu Full HD 1080p (np. Lexar Professional 633x 128 GB SDXC).

Klasy prędkości UHS zdefiniowane przez SD Association to UHS Speed ​​Class 1 (U1) i UHS Speed ​​Class 3 (U3). U1 i U3 można zastosować do rodziny produktów UHS Bus IF (UHS-I, UHS-II UHS-III).

Rozmiary kart SD

Najczęściej SD jest używany na urządzeniach przenośnych i istnieją 3 różne rozmiary. Ważne jest, aby wspomnieć, że SD, SDXC i SDHC mają tę samą formę, ale to nie znaczy, że te typy kart będą pasować do zwykłego gniazda SD.

wybierając kartę SD

Przyjrzyjmy się szczegółowo każdemu z rozmiarów:

Karta SD

Standardowe karty pamięci SD mają wymiary 32 x 24 x 2,1 mm, ważą około 2 gramów, a teraz są największe. Obecnie prawie wszystkie aparaty cyfrowe konsumenckie nadal używają standardowych kart pamięci SD (można je łatwo rozpoznać po dobrze znanej konstrukcji „ściętego rogu”).

Karty MiniSD

Te karty pamięci miniSD są mniejsze niż zwykłe karty SD. miniSD waży mniej niż SD (około 0,8 grama) i mierzy 21,5 x 20 x 1,4 mm. Obecnie jest to dość rzadki rozmiar karty (został zaprojektowany do użytku w smartfonach, ale nigdy nie stał się popularny).

Karty MicroSD

Karta microSD ma najmniejszy rozmiar spośród kart SD. Ma wymiary 15 x 11 x 1 mm, a jego waga to zaledwie 0,25 grama. Ten typ karty jest powszechnie używany w większości nowoczesnych smartfonów, tabletów i telefonów komórkowych obsługujących SD. Korzystając ze specjalnego adaptera, możesz podłączyć microSD do standardowego gniazda karty pamięci SD.

Wskazówka. Wybierając kartę SD i jej rozmiar, należy wziąć pod uwagę, co pasuje do gniazda urządzenia!

Klasa prędkości karty SD

Przyjrzyjmy się teraz, co właściwie oznacza klasa szybkości karty pamięci. Ten zawiera informacje dla użytkownika o minimalnej prędkości zapisu na karcie pamięci. Karta SD wyższej klasy pozwala manipulować większą ilością danych, bezzwłocznie odtwarzać duże pliki audio / wideo i unikać innych problemów związanych z prędkością.

Różnica między klasami prędkości kart pamięci SD

Aby ułatwić użytkownikom zrozumienie prędkości danej karty przy wyborze karty SD, stowarzyszenie SD Card Association wdrożyło wiodące w branży standardy kart pamięci — SD Speed ​​Classes.

Dodatkowo możesz sprawdzić informacje o prędkości, przeglądając specjalny opis. W dzisiejszych czasach prędkości te rosną szybciej, ale teraz możesz znaleźć karty od 6x do 633x (1x = 150 Kb / s).

Zgodnie ze standardami SD Card Association wszystkie karty pamięci mają następną klasę prędkości:

  • Klasa SD 2: prędkość zapisu jest nie mniejsza niż 2 Mb / s — opis 13;
  • Klasa SD 4: prędkość zapisu jest nie mniejsza niż 4 Mb / s — opis 26;
  • Klasa SD 6: prędkość zapisu jest nie mniejsza niż 6 Mb / s — opis 40;
  • Klasa SD 10: prędkość zapisu jest nie mniejsza niż 10 Mb / s — opis 66;
  • Klasa SD 16: prędkość zapisu jest nie mniejsza niż 16 Mb / s — opis 106.

Klasy prędkości różnią się także klasą prędkości UHS (I i III) oraz klasą prędkości wideo (v6, v10, v30, v60, v90).

Klasa SD jest jednym z najważniejszych czynników przy wyborze karty SD, ale obecnie niektórzy z nas mają do czynienia z kartami, które nie spełniają określonej klasy prędkości.

Aby dokładniej zidentyfikować opis karty pamięci SD, możesz wykonać własny test za pomocą czytnika kart i odpowiedniego programu (na przykład na komputerze z systemem Windows spróbuj użyć H2testw; w systemie Linux użyj F3).

Klasa szybkości SD jest niezwykle ważna podczas pracy z wideo HD, ponieważ w takim przypadku urządzenie korzystające z karty SD w celu zapisywania danych w trybie na żywo oraz wysoka prędkość zapisu i odczytu stają się niezwykle ważne. Dlatego zalecamy zapoznanie się ze specyfikacją urządzenia i sprawdzenie najniższej klasy prędkości SD, która jest kompatybilna z tym urządzeniem. Zwykle klasa prędkości SD jest oznaczona „C” dla zwykłych kart i „U” dla standardu UHS.

wybór karty pamięci SD

Zgodność urządzenia z kartą pamięci SD

Karty pamięci SDXC są kompatybilne tylko z urządzeniami SDXC i nie działają z SD / SDHC. Tymczasem urządzenia SDXC są kompatybilne z kartami pamięci SD, SDHC i SDXC.

Urządzenia hosta SDHC są kompatybilne z kartami pamięci SD i SDHC, tymczasem można używać kart SDHC z urządzeniami kompatybilnymi z SDHC i SDXC.

To wszystko! Mam nadzieję, że ten post będzie dla Ciebie przydatny i pomoże ci wybrać kartę SD dla twojego urządzenia.

Link do głównej publikacji