Jak analizować i zmniejszać zużycie baterii na komputerach z systemem Windows 10

Ilekroć pojawia się nowy system operacyjny, niezależnie od tego, czy jest to nowa wersja systemu Windows, czy mobilny system operacyjny, prawie na pewno widać, że ulepszenia wydajności baterii są wyróżniane w komunikatach prasowych i podczas prezentacji.

Wydanie systemu Windows 10 nie różniło się pod tym względem, ponieważ Microsoft obiecał poprawę wykorzystania baterii we wszystkich obszarach.

Microsoft dodał nowe narzędzia do systemu operacyjnego Windows 10, które pomagają analizować, rozwiązywać problemy i poprawiać zużycie baterii podczas korzystania z urządzenia z systemem operacyjnym.

Nowa funkcja, Battery Use, to nowy dodatek, który nie był częścią poprzednich wersji systemu operacyjnego Windows (ale częścią Windows Phone).

Program oszczędzający baterię

Program oszczędzający baterię

Oszczędzanie baterii to nowy punkt wejścia do informacji i preferencji dotyczących baterii. Jest to część aplikacji Ustawienia i nie znajdziesz większości informacji wyświetlanych w klasycznym Panelu sterowania.

 1. Stuknij w systemie Windows-I, aby otworzyć aplikację Ustawienia na urządzeniu z systemem Windows 10.
 2. Przejdź do System> Oszczędzanie baterii, aby otworzyć menu.

Oszczędzanie baterii wyświetla pozostałą żywotność baterii zarówno w procentach, jak również w godzinach i minutach.

Wymienia opcję oszczędzania baterii poprzez włączenie funkcji oszczędzania baterii, którą można wykonać, przesuwając suwak w interfejsie.

Windows 10 włączy tę funkcję automatycznie, gdy poziom naładowania baterii spadnie poniżej 20%.

Ustawienia oszczędzania baterii

ustawienia oszczędzania baterii

Kliknięcie „Ustawienia oszczędzania baterii” wyświetla następujące opcje na nowym ekranie:

 • Zmień próg 20% ​​na inny za pomocą suwaka, np. wymusić oszczędność baterii o 50% lub 35%.
 • Włącz „zezwalaj na powiadomienia push z dowolnej aplikacji w trybie oszczędzania baterii”.
 • Wyłącz „zmniejsz jasność ekranu podczas oszczędzania baterii”.
 • Dodaj aplikacje do białej listy. Aplikacje te mogą działać w tle oraz wysyłać i odbierać powiadomienia push, nawet jeśli włączony jest tryb oszczędzania baterii.

Te ustawienia są blade w porównaniu do tego, co oferuje klasyczne menu Opcje zasilania, i zdecydowanie zaleca się przejrzenie tych opcji, aby dodatkowo zoptymalizować zużycie baterii w urządzeniach z systemem Windows 10.

 1. Naciśnij Windows-Pause, aby otworzyć klasyczny Panel sterowania. Jeśli Twój laptop lub urządzenie nie ma klawisza pauzy, dotknij klawisza Windows, wpisz Panel sterowania i naciśnij Enter.
 2. Jeśli korzystałeś z funkcji Windows-Pause, kliknij „Panel sterowania Strona główna” i wybierz Opcje zasilania z listy, która zostanie otwarta.

Opcje zasilania wyświetlają wszystkie dostępne plany (może być konieczne kliknięcie „pokaż dodatkowe plany”, aby wyświetlić je wszystkie.

Wybierz dowolny z planów, a następnie wybierz „zmień ustawienia planu”. Jeśli nie masz czasu, wybierz bezpośrednio plan oszczędzania energii, a następnie przejrzyj ustawienia planu.

plan oszczędzania energii

Strona, która zostanie otwarta, wyświetla tylko podstawowe opcje. Możesz zmienić czas bezczynności wyłączania wyświetlacza i przełączania komputera w tryb uśpienia (lub wyłączania go).

Kliknięcie „zmień zaawansowane ustawienia zasilania” daje jednak znacznie większą kontrolę nad planem zasilania.

Opcje mocy

W menu zaawansowanych opcji zasilania można wprowadzić następujące zmiany:

 1. Wymagaj hasła przy wybudzaniu.
 2. Wyłącz dyski twarde po x minutach lub wyłącz tę funkcję.
 3. Zmień częstotliwość timera JavaScript w Internet Explorerze (maksymalna wydajność lub maksymalna oszczędność energii).
 4. Włącz lub wyłącz pokazy slajdów w tle pulpitu.
 5. Ustaw tryb oszczędzania energii adaptera bezprzewodowego na maksymalną wydajność lub niską / średnią / maksymalną oszczędność energii.
 6. Ustaw wyłącznik czasowy bezczynności i budzika.
 7. Skonfiguruj USB selektywne zawieszanie.
 8. Skonfiguruj działanie przycisku zasilania (na obudowie komputera).
 9. Skonfiguruj zarządzanie energią stanu PCI Express Link.
 10. Skonfiguruj zarządzanie energią procesora (minimalny stan procesora, zasady chłodzenia systemu i maksymalny stan procesora).
 11. Włącz jasność adaptacyjną i czas wyłączania wyświetlacza (po tym, jak komputer był bezczynny przez x minut).
 12. Skonfiguruj ustawienia multimediów.

Zużycie baterii

zużycie baterii

Kliknięcie „zużycie baterii” w aplikacji Ustawienia (nie aplet Panelu sterowania), wyświetla informacje o wydajności baterii z ostatnich 24 godzin.

Możesz zmienić okres na 48 godzin lub 1 tydzień, korzystając z menu rozwijanego u góry.

Menu Użycie baterii wyświetla zbiorcze informacje u góry, które podkreślają, ile mocy system, wyświetlacz i Wi-Fi zużyły w wybranym przedziale czasowym oraz ile wykorzystano działań w tle.

Poniżej znajdują się aplikacje i programy, które wykorzystały najwięcej mocy, które mogą ujawnić przydatne informacje. Dozwolone pod aplikacją oznacza, że ​​ma ona uprawnienia do uruchamiania w tle.

Możesz kliknąć aplikację i wybrać przycisk szczegółów, aby wyświetlić informacje o zużyciu baterii specyficzne dla aplikacji.

zużycie baterii specyficzne dla aplikacji

To, co może być najbardziej interesujące, to stosunek „w użyciu” do „tła”. Jeśli zauważysz, że aplikacja lub program zużywa dużo baterii podczas działania w tle, możesz chcieć go zakończyć, gdy skończysz go używać, zamiast pozwolić mu działać w tle.

Działa to tylko wtedy, gdy nie potrzebujesz funkcji powiadamiania lub oczywiście chcesz ją utrzymać.

Wyświetlane są tutaj również dwie preferencje specyficzne dla aplikacji:

 1. Zezwól tej aplikacji na działanie w tle (domyślnie włączone).
 2. Zezwalaj tej aplikacji na działanie w tle, nawet gdy oszczędzanie baterii jest włączone (domyślnie wyłączone).

Menu Korzystanie z baterii prowadzi do ustawień aplikacji w tle, za pomocą których można kontrolować, które aplikacje (aplikacje Windows) mogą działać w tle.

Łatwiej jest to tutaj kontrolować, ponieważ od razu można przełączyć przełączniki wszystkich zainstalowanych aplikacji na stronie, oszczędzając czas.

Sensowne jest wyłączenie uprawnień do uruchamiania w tle dla aplikacji, których nie używasz. Na przykład, jeśli nie korzystasz z Wiadomości, Skype lub Zdjęć, możesz wyłączyć możliwość działania aplikacji w tle, ponieważ może to spowodować wyczerpanie baterii.

Oszczędzanie baterii wpływa na inne procesy lub aplikacje

Oszczędzanie baterii, gdy jest włączone, wyłącza inne funkcje, gdy jest włączone:

 1. Aplikacje poczty, osób i kalendarza nie synchronizują się.
 2. Niekrytyczne aktualizacje systemu Windows są blokowane, ale nadal są skanowane w poszukiwaniu aktualizacji.
 3. Jasność wyświetlacza jest zmniejszona do 30%.
 4. Większość danych telemetrycznych jest zablokowana. Według Microsoftu przesyłane są tylko krytyczne dane telemetryczne, w tym dane ze spisu.
 5. Zadania harmonogramu zadań systemu Windows uruchamiają się tylko w określonych okolicznościach (zadanie nie korzysta z IdleSettings, MaintenanceSettings, jest ustawione na „uruchamianie tylko, gdy użytkownik jest zalogowany).

Pobór mocy w tle

Zużycie energii przez aplikacje w tle może się znacznie różnić w zależności od sposobu korzystania z urządzenia z systemem Windows 10. Na przykład aplikacje działające w tle stanowiły tylko 0,2% energii w moim systemie Surface 4 Pro, co oznacza, że ​​opcja oszczędzania baterii, która zapobiega uruchamianiu aplikacji w tle, niewiele pomoże.

Nadal jest to przydatne, jeśli włączona jest opcja obniżenia jasności ekranu. Ale można to również skonfigurować bezpośrednio za pomocą opcji zasilania klasycznego panelu sterowania.

Zmniejszenie zużycia energii

Co więc możesz zrobić, aby zmniejszyć zużycie energii przez urządzenie z systemem Windows 10?

 1. Możesz włączyć tryb oszczędzania baterii na stałe, zwłaszcza jeśli nie korzystasz z żadnej z ograniczanych przez niego funkcji (synchronizacja aplikacji). Ponieważ wpływa na jasność, ogranicza aplikacje i aktywność w tle, zmniejszy zużycie energii.
 2. Możesz także skonfigurować dysk i wyświetlać czasy bezczynności w klasycznych Opcjach zasilania. Ponieważ wyświetlacz jest zwykle jednym z głównych czynników powodujących wyczerpanie baterii, dobrym pomysłem może być ustawienie go na niską wartość, aby wyłączał się po krótkim okresie nieużywania.
 3. Programy i aplikacje, które uruchamiasz, wyczerpują baterię i nic nie możesz na to poradzić. Możesz jednak zmienić swoje zachowanie, na przykład unikając uruchamiania wybranych aplikacji, których w danym momencie nie potrzebujesz. Zamiast otwierać aplikację Facebook lub Facebook w Microsoft Edge, aby sprawdzić, co nowego, odłożysz to na później, gdy urządzenie zostanie podłączone do źródła zasilania.
Link do głównej publikacji